VLČÍ NORA – Jak se domluvit se psem

Pejsek sedí na zemi před gaučem a kouká vyděšeně.

5 chyb, kterými můžete ubližovat svému psovi

V článku se spolu podíváme na pět nejčastějších chyb, kterými můžete nevědomky ubližovat svému psovi. Je to velmi důležité téma, protože mnoho těchto chyb si majitelé ani neuvědomují a mohou mít negativní dopad na zdraví a pohodu jejich čtyřnohých parťáků. Psovi lze ublížit mnoha způsoby a nemusí se jednat o přímé týrání, kdy je pes bit, je mu odpíráno krmení i sociální kontakt. Pojďme se na to teď společně podívat!

1. Nedostatečná fyzická aktivita

První chybou, kterou majitelé často dělají, je nedostatečná fyzická aktivita pro jejich psy. Psi potřebují svou dávku pohybu, aby byli zdraví a šťastní. Každé plemeno má různé potřeby, ale všichni psi potřebují nějakou formu fyzické aktivity.

Nedostatek pohybu může vést k obezitě, problémům s chováním, a dokonce i k depresím. Ujistěte se, že váš pes má dostatek procházek, her a dalších aktivit, které ho udrží aktivního.

Pes spící na gauči.

Není potřeba s pejskem chodit denně dlouhé túry, a to ani v případě většího aktivnějšího plemene. Ale pouhé vyvenčení před panelákem nebo podložce na balkóně nestačí žádnému pejskovi.

2. Špatná komunikace

Další častou chybou je špatná komunikace se psem. Psi používají v komunikaci s námi i ostatními psy mnoho způsobů. Komunikují řečí těla, konejšivými i varovnými signály, gesty i mimikou. Každý majitel psa, by měl tyto signály rozeznávat alespoň v nějakém základu.

Mnoho lidí si stěžuje na své psy, protože neustále štěkají. Proč pes neustále štěká a dožaduje se pozornosti? 

Pes, který zmateně kouká.

Protože se zoufale už dlouho snaží něco sdělit, ale jeho majitel sdělení ignoroval a nereagoval na něj. Tak pes usoudil, že musí přitvrdit, tak štěká. Štěká a doufá, že už bude vyslyšen. Je důležité se naučit vidět tuhle psí komunikaci a naučit se také tyhle signály správně interpretovat. Například, ocas, uši, a postoj těla mohou hodně říct o tom, jak se váš pes cítí. Poznáte tak jestli je mu dobře nebo jestli se o něj nepokouší nějaká nemoc, jestli zvládá situaci, ve které právě jste nebo jestli ho ta situace stresuje apod.

Ignorování nebo špatné interpretování těchto signálů může vést ke zbytečnému stresu a nedorozumění. Majitelé se pak zlobí na své psy, ale pes nechápe, proč se páníček zlobí, protože z jejich pohledu nic neprovedli. A místo pohodového soužití se majitel se psem motá v kruhu, kdy jeden je permanentně naštvaný a druhý nešťastný. Vnímáte, že vzájemné neporozumění může být komplikací při výchově vašeho pejska? Naskočte do mého online kurzu JAK SE DOMLUVIT SE PSEM a udělejte první krok ke změně.

3. Nedostatečná mentální stimulace

Psi potřebují nejen fyzickou, ale i mentální stimulaci. Pokud váš pes nemá dostatek mentálních aktivit, může se začít nudit a vyvíjet nežádoucí chování, jako je ničení věcí kolem sebe nebo neustálé štěkání.

Je důležité nezaměňovat nudu za nějaký vážnější problém, kterým může být například separační úzkost. Vždy je potřeba psí chování posoudit komplexně.

Pes, který hledá pamlsky v psím hlavolamu.

Hračky, které vyžadují přemýšlení, trénink nových triků, nebo dokonce interaktivní hry s vámi, můžou vašemu psovi pomoci zůstat mentálně fit. A úplně nejjednodušší je, nechat psa na procházce čichat. Dopřejte mu tuhle přirozenou psí činnost a radujte se z benefitů, které to přinese vám. Spokojený a unavený pes je pak doma klidný a vyrovnaný. V klidu odpočívá, když vy potřebujete řešit své další povinnosti. To se přece vyplatí.

4. Nesprávná výživa

Dalším kritickým faktorem je strava. Mnoho majitelů psů nedbá na kvalitu krmiva, které jejich psi dostávají. Špatná strava může vést k řadě zdravotních problémů, včetně obezity, alergií, a dalších onemocnění. Cena za pytel granulí není tím správným ukazatelem.

Samozřejmě, když pytel granulí v hypermarketu stojí 300 korun, je jasné, že to pro psa nebude žádná prda a budou to samé piliny napachované přepáleným tukem z restaurací.

Dvě fenky československého vlčáka čekají, až jim majitelka podá syrovou rybu.

Jestli se nyní divíte tomu, co jsem právě řekla, tak asi ještě nemáte můj tahák na granule. V něm vysvětluji, jak správně číst popisky na krmivu a nenechat se obalamutit mlžením výrobců. Jde o to, že ani vysoká cena není zárukou, že jsou granule složením super. V dnešní době je docela nutnost si tyto věci hlídat. Asi všichni chceme, aby s námi naši čtyřnozí parťáci byli co nejdéle. A jde i o princip, když už dáte za granule plno peněz, tak ať jsou kvalitní. No, ne?

5. Trestání a negativní posilování

Poslední chybou, kterou bych chtěla zmínit, je používání trestání a negativního posilování při výchově psa. Mnoho lidí si myslí, že trestání je efektivní způsob, jak psa vychovávat, ale ve skutečnosti to může způsobit více škody než užitku.

Negativní posilování může vést ke strachu, úzkosti a dokonce k agresivnímu chování. Místo toho bychom měli používat pozitivní posilování, odměňovat dobré chování a ignorovat špatné – což nyní tedy zobecňuji.

Ve svých kurzech učím, kdy je dobré chování psa ignorovat a kdy naopak jej „na férovku“ upozornit, že se takhle chovat nemůže. Tímto způsobem budujeme důvěru a pozitivní vztah se svým psem. A když víte, jak mu říct, že dělá něco špatně, aniž byste jej trestali nebo mu psychicky ubližovali, váš vztah nijak nenarušíte a pes v pohodě poslouchá.

Jde to i jinak

Někteří z vás už vědí, že máme doma dvě fenky československého vlčáka. Tihle psi jsou úžasní, ale také vám nedají nic zadarmo. Okamžitě vám dají zpětnou vazbu, když jim něco nevyhovuje. Naše holky neznají tresty ani bití. Žádné plácání novinami nebo venku vodítkem. A přesto obě reagují na slovní povely, respektují nás i naše věci a daná pravidla. Takže ano, jde to i bez trestů. Je potřeba také náš respekt vůči psovi a nevynucovat si poslušnost silou.

Věřím, že vám tyto informace pomohou lépe porozumět potřebám vašich psů a zlepšit váš společný život. Pamatujte, že každý pes je jedinečný a to, co funguje pro jednoho, nemusí fungovat pro druhého. Sledujte svého psa, naslouchejte mu a přemýšlejte o tom, z čeho jeho chování pramení, s čím může souviset. Věřte, že za psím chováním je vždycky něco víc. Psi nezlobí, pouze svým chováním na něco upozorňují. A ono to je o nás, ne o těch psech.

Líbil se vám článek?

Líbil se vám článek a rádi si přečtete i ten další? Můžete využít formulář níže a já vám dám vědět až vyjde další článek na mém blogu. Ráda vás uvidím také ve své facebookové skupině. Můžete se bavit při našich tematických dnech a využít rady a tipy k tréninku, výchově a péči o psa. Těším se na vás. 

Žena se psem

Už mi nikdy nic neunikne 🙂

Zajímavá a důležitá témata z psího světa mi posílejte na tento e-mail (vím, že souhlas se zasíláním novinek mohu kdykoli zrušit stisknutím tlačítka "Odhlásit")

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru