VLČÍ NORA – Jak se domluvit se psem

Fenka československého vlčáka leží na boku a panička jí prohlíží packu.

Co když pes onemocní

V dnešním článku se společně podíváme na téma „Co dělat, když onemocní váš pes“. Je to méně veselé téma, nicméně i tohle patří k životu se psem. Každý z nás si přeje, aby byl jeho čtyřnohý parťák zdravý a šťastný, ale bohužel i psi mohou onemocnět. V článku se dočtete, co můžete v této situaci očekávat, na co si dát pozor a jak se nemoc může vyvíjet.

První příznaky nemoci

Prvním krokem je včasné rozpoznání příznaků, které by mohly naznačovat, že něco není v pořádku.

Proto je tak důležité umět se orientovat v psí komunikaci a mít napozorovanou a znát řeč těla svého psa. Abyste ihned viděli, že je něco jinak oproti normálu.

Znalost psí komunikace vám toho přinese daleko více, ale nyní k dnešnímu tématu zmiňuji právě včasné rozpoznání nemoci.

Hlava psa se smutným výrazem.
Mezi běžné příznaky patří:

Pokud si všimnete některého z těchto příznaků, je důležité nečekat a co nejdříve kontaktovat veterináře. I kdyby se nakonec ukázalo, že se jedná o banalitu. Vždycky je lepší poradit se s veterinářem než něco zanedbat a pak si zanedbání vyčítat.

Návštěva veterináře

Když přijdete k veterináři, buďte připraveni poskytnout co nejvíce informací o chování vašeho psa, jeho stravě, aktivitách a jakýchkoli změnách, které jste zaznamenali.

Důležité je, abyste lékaři řekli celou pravdu a nic nezatajovali. I přesto, když si jste vědomi, že pejsek sežral například tabulku čokolády, kterou jste zapomněli schovat z jeho dosahu. Pro správnou a především včasnou diagnózu potřebuje mít lékař relevantní informace.

Žena se svou fenkou československého vlčáka v čekárně veterinární ordinace.

Nikdo vám hlavu neutrhne a lékař vaše případné pochybení přejde nejspíše i bez nějakého komentáře. V tuto chvíli je nejdůležitější stav vašeho pejska a jeho léčba popřípadě přímo záchrana.

Veterinář pravděpodobně provede fyzické vyšetření a na základě svých poznatků a vašich informací může doporučit další testy, jako jsou krevní testy, rentgen nebo ultrazvuk, aby zjistil všechny další příčiny s ohledem na to, s čím jste do ordinace přišli.

Diagnóza a léčba

Po diagnostikování onemocnění veterinář navrhne léčebný plán. Léčba může zahrnovat:

Majitelka své fence podává lék přímo do tlamy.

Důležité je dodržovat pokyny veterináře a následné kontroly, u kterých ho informujete o stavu vašeho psa.

Domácí péče a sledování

Po návštěvě veterináře a zahájení léčby je důležité pečlivě sledovat stav vašeho psa doma.

Zajistěte, aby měl dostatek odpočinku, a sledujte jeho reakci na léčbu. Pokud se stav psa zhoršuje nebo pokud vidíte nové příznaky, okamžitě kontaktujte veterináře.

Spojte se s lékařem telefonicky, vše mu popište a lékař vám dle vašich informací dá další pokyny.

Pes leží na gauči a hlavu má způsobně položenou na polštářku.

Polohování a manipulace

Právě u tématu zdraví pejska se hodí zmínit i další důležité téma, kterým je polohování a manipulace. Své klienty vybízím, aby svého pejska učili na doteky, a to i cizích lidí, klidné ležení na jednom i druhém boku na povel atd.

Je to důležité nejen pro klidné vyšetření u veterinárního lékaře, ale velmi tyhle dovednosti usnadní i vaše domácí situace, kdy psovi potřebujete ostříhat drápky, vyčistit uši, vyčesat jej nebo třeba mu vytáhnout klíště. 

Panička se svou fenkou. Fenka leží na zemi na břiše a pod hlavou má paničky ruku.

Naučte svého pejska polohování, a to, aby si nechal manipulovat se svým tělem a ušetřete si tak spoustu stresu a nervů.

Prevence je klíčová

Prevence je vždy lepší než léčba. Pravidelné návštěvy veterináře, očkování, prevence parazitů a vyvážená strava jsou klíčové pro udržení zdraví vašeho psa.

Když zmiňuji parazity, víte o tom, že klasická odčervovací tableta, kterou většina majitelů svým psům podává v pravidelném intervalu 3 měsíců, nezabírá na všechny parazity?

Jsem velmi ráda, že náš lékař poskytuje i službu koprologie. 

Pes sedí na stole ve veterinární ordinaci.

Jednou za 3 měsíce k němu dovezeme vzorek trusu od holek a teprve na základě výsledků se případně řeší odčervování nebo léčba. Popravdě, už si vůbec nepamatuji, kdy jsme holky naposledy odčervovali. Vím, že když byla Christinka štěně, řešila se u ní 2x speciální medikace právě na parazity, které by klasická odčervovací tableta nezdolala. U štěňat to není zase tak překvapivé. Všechno zkoumají a olizují a nám chvíli trvá, než jim vysvětlíme, že to nesmí.

Kdyby se tehdy koprologie nedělala, dostala by do štěněcího těla chemickou bombu, kterou tyto tablety beze sporu jsou a problém by se stejně nevyřešil. Naopak, by se nejspíše prohloubil, protože by jistě nějakou dobu trvalo, než by se na parazita přišlo.

Vzorky lze nechat testovat přímo v laboratoři

Možná vám tento způsob odčervování také dává větší smysl, ale váš veterinární lékař koprologické vyšetření nenabízí a neprovádí. Na internetu si můžete zjistit laboratoře, které tuhle službu nabízí a vzorek trusu posílat přímo tam. Pokud laboratoř tuhle službu nabízí, většinou má na webu také instrukce, jak máte postupovat. Není to zase tak složité. Do psů strkáme té chemie i tak hodně.

Ať už je to očkování nebo preventivní prostředky proti klíšťatům a blechám. Nedej bože, když je pejsek i nemocný a bere třeba silné chemické léky. Potom je každá možnost, kdy lze některý přípravek vynechat, přínosná. Moje Christ má epilepsii, kdy záchvat mohou vyvolat právě i tyto chemické látky. Náš pan doktor vždycky hledá možnosti a navrhuje postupy, které riziko záchvatu snižují.

I tyhle zkušenosti patří k životu s čtyřnohým mazlíčkem

Nemoc vašeho psa může být a jistě bude, stresující a náročná zkušenost, ale se správnými postupy a správnou péčí můžete svému psovi pomoci rychleji se uzdravit.

Včasné rozpoznání příznaků, rychlá návštěva veterináře, pečlivé sledování a správná prevence jsou klíčem k tomu, aby váš pes byl co nejdříve zase v pořádku.

Věřím, že vám článek poskytl užitečné informace a pomůže vám

Panička mucká svého na zemi ležícího psa.

lépe se orientovat v péči o vašeho čtyřnohémo parťáka. Co nejvíce si užívejte  společně strávený čas s vašima psíma parťákama. A já vám přeji, aby se vám  všechny nemoci a trable vyhýbali obloukem.

Líbil se vám článek a rádi si přečtete i ten další? Můžete využít formulář níže a já vám dám vědět až vyjde další článek na mém blogu. Ráda vás uvidím také ve své facebookové skupině. Můžete se bavit při našich tematických dnech a využít rady a tipy k tréninku, výchově a péči o psa. Těším se na vás. 

Žena se psem

Už mi nikdy nic neunikne 🙂

Zajímavá a důležitá témata z psího světa mi posílejte na tento e-mail (vím, že souhlas se zasíláním novinek mohu kdykoli zrušit stisknutím tlačítka "Odhlásit")

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru