Právě jste si přivezli štěně?
Je to tady a máte doma to své chlupaté štěstí. Tolik radosti. Možná si kladete zásadní otázku: Jak dobře vychovat štěně? První věc, kterou začnete je, aby pejsek pochopil vykonávání potřeby venku. Své štěňátko máte doma již skoro dva měsíce a stále máte pocit, že jen uklízíte loužičky a hromádky? Máte pocit selhání a štěně ne a ne pochopit, že má dělat loužičky venku? Nebo hůř, chodíte s ním venku dlouho a potřebu nakonec vykoná doma?
Ráda bych vás uklidnila v tom, že pejsek má na pochopení vykonávat potřebu venku až jeden rok. Většina štěňat to však zvládá mnohem dříve. To je přece skvělé. Doporučuji obrnit se trpělivostí a nastavit si režim, a to i v noci. Ano, je to náročné a nikomu se nechce v jednu v noci běžet se štěnětem ven. Můžu vám poradit jen to, abyste vydrželi.
Dobře vychovat štěně, je základ
V budoucnu budete rádi a řeknete si, že to nepohodlí v začátcích opravdu stálo za to. Praxe běhání se štěnětem ven bez učení na podložky a podobně, vám proces učení mnohonásobně zkrátí.
Pokud to nestihnete a štěně vykoná potřebu doma, tak se k tomu nevyjadřujte ani pejska netrestejte.
Naopak venku pejska chvalte a odměňujte. Brzy pochopí souvislost – venku je odměna a doma nic.
Další učení
Souběžně s učením čistoty, hned od začátku také potřebujete, aby se pejsek na vás správně navázal. Co to znamená? Určíte štěněti toho jednoho páníčka a průvodce. Nemusíte se bát, pejsek bude mít rád všechny v rodině, jen si s každým členem vytvoří svůj vztah. Je pro něj důležité, aby věděl, kdo je pro něj ten hlavní člen rodiny.
U štěněte máte možnost tohle ovlivnit. Když ne, tak si pejsek časem vybere sám, což vám nemusí vyhovovat. Není to tak složité. Hlavní páníček vykonává vše kolem pejska. Venčí, krmí, vychovává a určuje aktivity. Ostatní členové rodiny jsou jen na mazlení. V budoucnu bude pejsek schopen poslechnout i ostatní členy rodiny v případě nepřítomnosti jeho průvodce.
Také je potřeba pejska učit na jeho jméno a pozornosti. Jméno tak složité není, stále na něj voláte a máte radost, když pejsek přiběhne. Odměnou nic nezkazíte. Pejskova pozornost je velmi důležitá do budoucna. Nemáte-li pozornost psa, nemáte nic.
Proto už od malička trénujte strhávání pozornosti pejska směrem k sobě. Lze ji trénovat i pomocí her, a to doma i venku při procházkách. V budoucnu za to budete opravdu rádi.
Jak dobře vychovat štěně a nezbláznit se
Ano, u štěňátka je toho opravdu mnoho, na co by se nemělo zapomenout. Vytvořila jsem pro vás takovou pomůcku, která vám pomůže na nic nezapomenout. Zdarma si stáhněte můj Štěklist ke štěněti. Rovnou si v něm můžete zaškrtávat vaše úspěchy, až zvládnete
✔ pozornost
✔ socializaci
✔ manipulace
✔ přivolání a další.
Je opravdu důležité projít se štěňátkem také všemožné situace, se kterými se v budoucnu během života může potkat. Drtivá většina psů si zapamatuje co ve štěněcím období zažili a je schopno stejné situace zvládat i v dospělosti, a to i po několikaleté pauze. Proto se tak doporučuje všechny situace se štěňátkem absolvovat bez ohledu na váš životní standard. Např. je dobře učit pejska jezdit autobusem, vlakem či tramvají, přestože máte auto a jezdíte pouze autem. Nikdy nevíte jestli za 5 let nebudete potřebovat jet s pejskem MHD.
Řídíme se pejskem
Výše popsané věci jsou velmi důležité, nicméně u veškerého učení a tréninku se řiďte reakcemi pejska. Štěňátka udrží svou pozornost jen malou chvíli. Cílené učení a trénink tedy provádějte několikrát denně po pár minutách. Končete ještě ve chvíli, kdy to pejska baví. Chcete, aby mu zůstala motivace, aby ho vaše společné učení bavilo a váš společný čas si užíval. Je lepší, když pejsek chce cvičit a chce poslechnout.
Vše trénujte v klidu. Berte to jako hru. Užívejte si tohle období vzájemného poznávání a budování vztahu. Stavějte na oboustranné důvěře. Hodně si spolu hrejte. Společné hraní upevňuje důvěru a celkově posiluje vztah. Pokud zjistíte, že pejsek něco nezvládá, vraťte se do kroku, který zvládal dobře.
Pamatujte, není to závod. Nejde o to, jak rychle se pejsek danou věc naučí. Jde o to, aby ji opravdu uměl a měl ji dostatečně zažitou a upevněnou. Cokoliv ošidíte se vám v budoucnu bude vracet jako bumerang.
Při zvykání na různé situace jako ježdění MHD, rušná místa, obchodní centra dávkujte pejskovi postupně. Zkusíte např. nastoupit do autobusu a vystoupit ven. Při dalším pokusu jeďte jednu zastávku, příště třeba dvě. Postupujte citlivě a opatrně. Chcete, aby měl pejsek se vším, co ho učíte pozitivní zkušenost, žádná traumata. Více do hloubky se těmto věcem věnuji ve svém kurzu „Od štěněte k parťákovi“.
Také nezapomeňte své štěňátko učit cíleně odpočívat. Vnímáte-li, že je toho na vás nějak moc a se štěňátkem zažíváte spíše stres než radost, je opravdu ta pravá chvíle pro můj kurz, který vás naučí, jak se štěnětem správně a srozumitelně komunikovat a rozumět mu. Potom jde výchova i trénink snáze.
Psí komunikace
Pejsci jsou úžasná a velice komunikativní stvoření. Jen je potřeba chtít jim naslouchat. Jsou to živé bytosti se svými pocity a emocemi, kdy mají právo je vyjádřit. Nejsou přece roboti. Pozorujte své štěňátko v každou chvíli, kdy to je možné.
Především v náročných situacích venku, mezi lidmi, při setkávání s jinými psy.
🐺 Jak se tváří?
🐺 Jak vypadá jeho tělo?
🐺 Je napjaté nebo uvolněné?
🐺 V jakém postavení má uši a ocas?
Čím dříve svého pejska poznáte a budete mu rozumět tím lépe. Především se naučte číst svého pejska jako celek. Sledovat např. jen ocas je vytržené
z kontextu. Snadněji se pak s pejskem domluvíte na svých požadavcích a pejsek k vám bude mít větší důvěru. Vždy je lepší, aby vám pejsek věřil a důvěřoval. V případě nějaké krizové situace je lepší, když běží směrem k vám, než od vás pryč. Je lepší, když vás pejsek poslechne, protože přirozeně chce, ne proto, že se bojí trestu.
Základy psí komunikace najdete také v mém kurzu „Od štěněte k parťákovi“. A to včetně popisu signálů, kterými s námi pejsci komunikují. Abyste věděli na co se zaměřit při svých pozorováních a lépe se v nich orientovali. Dopřejte svému štěněti také kontakt s jinými psy. Je to důležité nejen pro socializování na jiné psy. Pejsek se tak učí především komunikaci s jinými psy.
Hlavně klid
Nevyvíjejte tlak na sebe ani na pejska. Nesrovnávejte svého pejska s jinými. Neřešte to, co už umí štěně od sousedů a vaše ještě ne.
Každý pejsek je originál se svou povahou a svou genetickou výbavou. Přistupujte k němu s láskou a respektem. Vybrali jste si ho vy.
Na vás taky je, abyste mu poskytli vše, co potřebuje. Při jednání se svým pejskem buďte klidní. Psi slyší mnohonásobně lépe než my, opravdu není potřeba na ně křičet. Potřebují intonačně oddělit správné a špatné chování. Ráda bych ještě řekla, že psi nezlobí. Pouze svým chováním na něco upozorňují. Může se jednat o nedostatek pozornosti z vaší strany, snaží se vás přimět ke hře nebo vám nerozumí. Váš pejsek možná nechápe co po něm chcete. Vaše zloba či dokonce vztek ho ještě více zmate.
Líbil se vám článek a rádi si přečtete i ten další? Můžete využít formulář níže a já vám dám vědět až vyjde další článek na mém blogu. Pokud si s něčím nebudete vědět rady, můžete se na mě obrátit. Pro tento případ můžete využít třeba mou jednorázovou konzultaci. Pomůžu vám nastavit režim s vaším pejskem podle vašich potřeb.
Ráda vás uvidím také ve své facebookové skupině. Můžete se bavit při našich tematických dnech, využít rady a tipy k tréninku nebo využít mou Hafporadnu každý první čtvrtek v měsíci. Těším se na vás.