VLČÍ NORA – Jak se domluvit se psem

Velký rotvajler táhne svého pána na vodítku.

Jak proměnit procházky v radost, aby váš pes netahal

Jak proměnit procházky v radost, aby váš pes netahal? S nešvarem tahání na vodítku se potýká nebo potýkal téměř každý pejskař. Znáte to také? Je to frustrující, že? Jak často se stane, že místo příjemné procházky se přetahujete se svým psem na vodítku? V článku se na tenhle psí nešvar podíváme z několika perspektiv

Proč psi táhnou?

Nejprve se podíváme na to, proč psi na vodítku táhnou. Stejně, jako pro ostatní chování mají psi vždy svůj důvod, je tomu tak i v případě tahání na vodítku. Často to není z nezbednosti nebo dominance, jak si mnoho lidí myslí, ale z přirozeného nadšení a touhy prozkoumat svět.

Psi mají silné smysly a procházka je pro ně plná vzrušujících vůní a zvuků. Někdy tedy jednoduše zapomenou na to, že by měli být v klidu po vašem boku

Pes táhne svou majitelku na vodítku.

Neustálé zastavování a změny směru nepomáhají?

Naší nejrychlejší a také nejjednodušší reakcí na psí tahání je cukání. Další věcí, kterou jste nejspíše zkoušeli bylo zastavení pokaždé, když váš pes zatáhl na vodítku nebo jste také mohli zkoušet měnit směr. To se také často univerzálně radí. Procházky jsou pak plné zoufalství, protože více stojíte než jdete. Nebo se motáte v kruhu, kdy neustále po pár krocích měníte směr, ale žádné zlepšení to nepřináší. Tedy, nám s Christinkou to žádné zlepšení nepřinášelo.

Napište mi do komentářů, jestli u vás neustálé zastavování a změny směru fungují nebo fungovaly. Jen mě zajímá, jestli jste to měli nebo máte stejně, jako kdysi já s  mou Christine 😊.

Proč nedoporučuji svým klientům vycukávání psa

Vzhledem k tomu, že v drtivé většině případů jsme své psy naučili tahat sami, není v podstatě fér je pak trestat vycukáváním. Ano, je to tak. Své psy většinou sami naučíme na vodítku tahat.

Dochází k tomu v podstatě hned, co si štěně přivezeme domů. Dobrou zprávou je, že i takové tahání na vodítku má řešení a lze jej odnaučit.

Ale zpět k tomu, proč nedoporučuji svým klientům pejska na vodítku vycukávat.

Ruka držící vodítko s tahajícím psem.

Vycukávání může způsobit zdravotní komplikace

Jedním z důvodů, proč škubání vodítkem nedoporučuji je, že můžete svému pejskovi způsobit zdravotní komplikace. Od blokády krčních obratlů přes vychýlení obratlů ze své osy, kdy může dojít ke kulhání na hrudní končetiny, až po výhřez ploténky. Tímto necitlivým škubáním můžete svému psovi zadělat také na onemocnění krční páteře, tzv. Wobbler syndrom. Dokonce, a to vás možná překvapí, může cukání vodítkem způsobit potíže se štítnou žlázou.

Kromě toho, že škubáním vodítkem můžete svému psovi způsobit zdravotní komplikace, také si tímto přístupem narušujete váš vzájemný vztah. Vycukávání je pejskovi nepříjemné až bolestivé. Věřili byste někomu, kdo vám bude ubližovat a způsobovat vám bolest? Myslím, že nevěřili. Je škoda, abyste těmito zákroky ničili svůj vztah s pejskem. Není to navíc nutné. Ono to jde totiž i jinak.

Základní kroky pro odnaučování tahání

  1. Pozornost je základ – když nemáte pozornost psa, tak se s ním nedomluvíte na ničem.
  2. Pozitivní posílení – chvalte a odměňujte úspěchy.
  3.  Správné vybavení – chcete-li odnaučit svého psa tahat, zapomeňte na flexi vodítko.
  4. Konzistentnost a trpělivost – trpělivý přístup a pravidelné cvičení je zárukou úspěchu.
  5. Vaše vnitřní nastavení – nepřenášejte na svého psa svůj stres (jakýkoliv).
Velký pes táhne svého majitele na vodítku.

Nevíte si sami rady?

Výše zmíněné kroky vám pomohou k pohodovým procházkám. Článek nám neposkytuje dostatek prostoru pro detailnější rozbor celého postupu a tréninku. Všechny tyhle kroky řeším s klienty ve svém online kurzu Odnaučte svého psa / štěně tahat na vodítku.

V kurzu získáte ucelený postup, jak s taháním na vodítku skončit jednou provždy. Tahání není příjemné ani pro vašeho psa. Pes sám však tuhle situaci vyřešit neumí. Líbil se vám článek a rádi si přečtete i ten další? Můžete využít formulář níže a já vám dám vědět až vyjde další článek na mém blogu. Ráda vás uvidím také ve své facebookové skupině. Můžete se bavit při našich tematických dnech a využít rady a tipy k tréninku, výchově a péči o psa. Těším se na vás. 

Žena se psem

Už mi nikdy nic neunikne 🙂

Zajímavá a důležitá témata z psího světa mi posílejte na tento e-mail (vím, že souhlas se zasíláním novinek mohu kdykoli zrušit stisknutím tlačítka "Odhlásit")

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru