VLČÍ NORA – Jak se domluvit se psem

Pes stojí při povodni ve velké vodě na ulici.

Jak se připravit na povodně se svým čtyřnohým parťákem

Povodně jsou nebezpečnou situací, která může zasáhnout kohokoli, bez ohledu na to, zda bydlíte ve městě, na vesnici, v domě nebo v bytě. Když se tato katastrofa blíží, je důležité být připraven nejen na ochranu sebe, ale i svého psa. Tento článek vám poskytne praktické rady, jak se připravit na povodně a případnou evakuaci, a to bez ohledu na to, kde bydlíte.

Co byste měli mít připravené?

  • Základní potřeby: Miska na vodu, několik porcí krmiva v nepromokavém obalu, oblíbené hračky a deka budou pro vašeho psa velkým zdrojem útěchy.
  • Identifikace: Dva obojky (jeden s identifikačními údaji, druhý rezervní), čip už mají mít psi povinně, tak také může usnadnit identifikaci. Nicméně, ne každý má čip registrovaný v registrech, takže vyšité telefonní číslo na obojku, může velmi urychlit cestu pejska zpět domů.
Pes se choulí ke svému majiteli.
  • Bezpečnost: Dvě vodítka různých délek se vám také mohou hodit, pro bezpečné venčení, pláštěnku, ať udržíte psa co nejvíce v suchu.
  • Léky: Pokud váš pes užívá nějaké léky, mějte je připravené včetně návodu k použití.
  • Transportní box: Pokud máte možnost, vezměte s sebou transportní box nebo postroj, který bude vašemu psovi známý.
  • Doklady: Kopie důležitých dokumentů o vašem psovi (např. očkovací průkaz).

Evakuační plán

Vyberte si několik míst, kam byste se mohli se svým psem v případě potřeby uchýlit. Může to být domov příbuzných, kamarádů nebo předem určené místo pro evakuaci zvířat.

Naplánujte si také nejbezpečnější cestu k vybranému místu. Zvažte, zda budete cestovat autem nebo pěšky.

Informujte své okolí o tom, že máte psa a že byste v případě potřeby potřebovali pomoc.

Dva zmatení psi na ulici při povodních.

Zabezpečení domova před povodněmi

Pokud bydlíte v domě, snažte se minimalizovat riziko povodní instalací vodotěsných bariér. Pokud to není možné, připravte se na rychlé přesouvání důležitých věcí do vyšších míst domu.

Myslete i na věci a vybavení, které máte pro svého psa. Pokud bydlíte v bytě, v lokalitě kde hrozí zatopení nižších pater domu, mějte připraven plán, jak a kam se včas s rodinnou i se svým psem uchýlíte, abyste byli v bezpečí.

Pokoj zatopený vodou.

Evakuace ve městě vs. na vesnici

Ve městě může být evakuace obtížná kvůli přetíženým silnicím a husté zástavbě. Naplánujte si rychlou a efektivní trasu z města a mějte v záloze alternativní možnosti.

Na vesnici může být problémem špatná dostupnost některých oblastí, a proto se ujistěte, že máte dostatek zásob pro svého psa na několik dní.

Evakuace s větším počtem psů

Pokud máte více než jednoho psa, je potřeba vše naplánovat s ohledem na jejich specifické potřeby. Každý pes by měl mít svůj vlastní evakuační balíček a prostor, aby se minimalizoval stres z těsného kontaktu.

Situace je stresující i pro psy, protože jsou vyhozeni ze svého komfortu, který znají a cítí se v něm bezpečně.

Jak se chovat během evakuace?

  • Zůstaňte v klidu: Vaše emoce se přenášejí na vašeho psa. Snažte se zůstat v klidu a uklidnit i svého psa.
  • Komunikujte: Pokud je to možné, komunikujte se svým psem běžným způsobem. Ví, že se něco děje, potřebuje cítit váš klid.
  • Odměňujte: Odměňujte svého psa za klidné chování.
  • Nezanechávejte psa doma: Pokud musíte evakuovat, vezměte svého psa s sebou.
Strom při povodni v řece.

Jak reagovat na paniku psa během povodní

Během povodní může pes vykazovat zvýšenou úzkost a stres. Může se stát, že se vám nebude dařit jej uklidnit. Pro tento případ mějte vždy doma i nějaké přírodní preparáty, které mohou psovi pomoci tyto emoce zvládat. Osobní dobrou zkušenost mám s Bachovými esencemi a homeopatiky, které mi u holek ve vypjatých situacích fungují skvěle. 

Také se pokuste (jestli to situace dovolí) zajistit psovi klidné místo, kde by se mohl uchýlit a vyklidnit se. Pokud by vám pes v návalu paniky utekl ven, dejte také pozor na další faktory. Při pohybu v záplavové vodě je důležité ochránit psa před infekcemi a dalšími zdravotními riziky. Po kontaktu s vodou ho důkladně osušte a zkontrolujte, zda nedošlo ke zranění nebo vyrážkám.

Jak správně znovu nastolit rutinu po evakuaci

Po evakuaci a návratu do bezpečí je důležité co nejrychleji vrátit psa k jeho běžné rutině. To mu pomůže snížit stres a rychleji se přizpůsobit zpět normálnímu životu.

Po povodni také nezapomeňte:

  • Zkontrolujte svého psa: Po návratu domů pečlivě zkontrolujte svého psa, zda nemá žádná zranění.
  • Udržujte čistotu: Zajistěte svému psovi dostatek čisté vody a potravy.
  • Navštivte veterináře: Pokud si nejste jistí, zda je váš pes v pořádku, navštivte veterináře.

 

Zachráněný pejsek už doma ve svém prostředí.

Co ještě můžete udělat

Můžete počítat předem s krizovými situacemi – nemusí jít zrovna jen o povodně. Vždy se může nějaká krizová situace objevit. 

Mít pro tyto situace plán, jak se postarat o psa, mít předem domluvené sousedy, rodinu, přátele, kteří v těchto situacích mohou pomoci s hlídáním vašeho psa.

A také mít minimálně v hlavě sestaveno – kdyby se něco dělo, co budu pro svého psa (sebe, rodinu) potřebovat.

Pes, který zmateně kouká.

Jdete na jistotu, balíte vše potřebné a eliminujete výskyt paniky ve své domácnosti, která by negativně ovlivnila i chování vašeho psa. V případě přírodních katastrof sledujte předpověď počasí i prognózy, na základě kterých si můžete připravit ochranu domova nebo evakuační plán i zavazadla předem. 

Přeji vám, abyste tyhle rady nemuseli nikdy aplikovat v praxi

Je to tak, cílem mého článku je pouze informovat, rozhodně nechci nic přivolávat. Přeji vám tedy, abyste opravdu tyhle rady nemuseli v praxi využít, nicméně je dobré být informován. Věřím, že článek svůj cíl splnil. 

Líbil se vám článek a rádi si přečtete i ten další? Můžete využít formulář níže a já vám dám vědět až vyjde další článek na mém blogu. Ráda vás uvidím také ve své facebookové skupině. Můžete se bavit při našich tematických dnech a využít rady a tipy k tréninku, výchově a péči o psa. Těším se na vás. 

Žena se psem

Už mi nikdy nic neunikne 🙂

Zajímavá a důležitá témata z psího světa mi posílejte na tento e-mail (vím, že souhlas se zasíláním novinek mohu kdykoli zrušit stisknutím tlačítka "Odhlásit")

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru