VLČÍ NORA – Jak se domluvit se psem

Hnědý pes, který štěká.

Když pes zlobí: Jak na problémové chování

Úvodem tohoto článku chci říct, že psi nezlobí, pouze svých chováním na něco upozorňují. A pokud máte pocit, že váš pes zlobí, je to zpráva pro vás. Má vás vést k zamyšlení, co můžete dělat jinak nebo jak jinak můžete se svým psem komunikovat, aby vaše soužití bylo příjemné a bez potíží. 

Možná namítnete, že u každého psa se může objevit nežádoucí chování. Ano, máte pravdu. Jen je třeba si uvědomit, že psí chování je výsledkem naší výchovy a zkušeností, které pes s námi lidmi získal. Za vším hledej člověka – i když se to nepřijímá snadno, já vím. Nicméně v tomhle článku se budeme věnovat právě problémovým chováním, které se u psů vyskytují nejčastěji.

Tahání na vodítku

Tahání na vodítku je jedním z nejčastějších problémů, se kterými se setkávají majitelé psů. Jak tahání vyřešit?

Nejprve je důležité naučit se vyznat ve svém vlastím psovi a přijít na důvod jeho tahání. Při práci s klienty často přijdeme na to, že jejich pes vůbec nemá problém s taháním na vodítku, ale například se stresem.

Tahání na vodítku je pak konečný důsledek stresu u psa. 

Pes táhne svého majitele na vodítku.

I tohle může být důvod, proč vám pak obecná radazastavování nebo změna směru pokaždé, co pes zatáhne nemusí fungovat.

Skákání na lidi

Dalším častým chováním psa, které coby majitelé nechceme, je skákání na lidi. Psi často skáčou, když jsou v euforii a radosti, nebo aby přilákali pozornost.

Abyste toto chování změnili, potřebujete opět zjistit, čeho chce váš pes ve skutečnosti dosáhnout.

Je lepší tohle chování u psa ignorovat a otočit se k němu zády nebo mu říct na „férovku“, že skákat nesmí? Co by pro vaše psa bylo lepší? Víte? Můžete

Pes skáče na člověka.

vyzkoušet obecnou radu a otočit se ke svému psovi zády, když na vás bude skákat. Možná uvidíte posuny a pomůže vám to. Pokud ne, je třeba pátrat po důvodu jeho chování a vyzkoušet jiný postup. Věřte, že cesta vždycky existuje, jen ji najít.

Štěkání

Štěkání může být velmi nepříjemné, zejména pro sousedy. Nejprve opět zjistěte, proč váš pes štěká. Štěká z nudy, strachu nebo z důvodu ochrany teritoria?

Pokud pes štěká z nudy, zajistěte mu dostatek fyzické a mentální stimulace. Pokud štěká ze strachu nebo ochrany teritoria, zkuste ho přeučit na jinou aktivitu. Například, když pes začne štěkat na kolemjdoucí, přesměrujte jeho pozornost na hračku nebo pamlsek a pochvalte ho, když je ticho. 

Pes, který štěká.

Ale co když pes štěká, protože se vám snaží usilovně něco sdělit a je frustrován, protože mu nerozumíte? Mimochodem, tohle je velmi častý důvod u psů, kteří neustále štěkají. A majitelé jdou zkratkou s protištěkacím obojkem. Příčinu to sice nevyřeší, ale pes je konečně zticha a to stačí.

Ničení věcí

Kousání a ničení věcí je často způsobeno nudou nebo separační úzkostí, která je za nudu často zaměňována.

Poskytněte svému psovi dostatek vhodných hraček ke kousání z odolných a bezpečných materiálů a zajistěte mu dostatek pohybu.

Pokud pes ničí věci v době, kdy nejste doma, zkuste mu poskytnout interaktivní hračky, které ho zabaví. Opět dbejte na bezpečnost a v době 

Pes sedí a má v tlamě papuči.

vaší nepřítomnosti mu nechejte pouze hračky, které máte vyzkoušené a víte, že je nemůže po částech sežrat nebo kousky hračky vdechnout. Pokud se jedná o separační úzkost, postupně zvykejte psa na vaši nepřítomnost, začněte s krátkými odchody a postupně čas prodlužujte.

Reaktivní chování

Reaktivní chování je potřeba řešit ihned, odkládání na později nikam nevede, jen si proces odnaučování zhoršíte. Opět je potřeba si uvědomit, že chování psa není jen o něm, ale především o vás.

Často se stane, že svou nevhodnou reakcí v určité situaci, sami psa přivedeme k nevhodnému chování. Když jsme dříve mluvili o tahání na vodítku, to je zrovna jeden z nešvarů, který své psy naučíme v drtivé většině případů sami.

Zde mám pro vás pouze jednu obecnou radu, a tou je: Nikdy nepoužívejte tresty, těmi situaci většinou ještě více zhoršíte.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej 🤎

Věřím, že vám článek přinesl důležité informace k možnému problémovému chování u psů. Líbil se vám článek a rádi si přečtete i ten další? Můžete využít formulář níže a já vám dám vědět až vyjde další článek na mém blogu. Ráda vás uvidím také ve své facebookové skupině. Můžete se bavit při našich tematických dnech a využít rady a tipy k tréninku, výchově a péči o psa. Těším se na vás. 

Žena se psem

Už mi nikdy nic neunikne 🙂

Zajímavá a důležitá témata z psího světa mi posílejte na tento e-mail (vím, že souhlas se zasíláním novinek mohu kdykoli zrušit stisknutím tlačítka "Odhlásit")

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru