VLČÍ NORA – Jak se domluvit se psem

KLIKR TRÉNINK

SEZNÁMENÍ S KLIKREM

Seznamujeme se s klikrem

Klikr je malá krabička, která má v sobě zabudován pružný plíšek. Při stisknutí vydává klikr typický zvuk – tedy klik.

Klikrem při výcviku označujeme psovi správné provedení cviku. Protože klikr zní za všech okolností stejně a neprožívá ani nevyjadřuje emoce, je pro psy mnohem srozumitelnější.

Obyčejný a běžný klikr.

Jednoduchá rovnice

V momentě, kdy pochopí jednoduchou rovnici: KLIK = ODMĚNA, mnohem snáze rozezná co udělal správně. Tohle psi chápou rychle 🙂 POZOR – klikr/klik NENAHRAZUJE odměnu. Pouze psovi řekne, že danou věc zvládnul a udělal dobře. Po kliku psa odměňte. Zároveň s klikrem můžeme psa i chválit slovně, to se nevylučuje. Přestože při slovním chválení používáme stále stejná slova, intonaci už stejně nikdy netrefíme. Proto je pro psy klikr srozumitelnější.

Výše jsem zmínila i emoce, které klikr neprožívá a nemá. Emocím se věnuji i v kurzu OD ŠTĚNĚTE K PARŤÁKOVI. Psi nás totiž načítají jako celek včetně emocí. Mnohdy vytváříme psovi zmatek v hlavě, byť nevědomě, právě díky našim emocím. Proto jsem i tohle téma do kurzu začlenila. S klikrem vám to půjde snadno, ušetříte si nervy, čas, a trénink bude bavit nejen vašeho psa, ale věřím, že i vás.

DŮLEŽITÉ INFORMACE

Vše důležité co pro práci s klikrem potřebujete vědět

1) POZORNOST

Pozornost je všechno. Když nemáte pozornost psa nemáte nic. Funguje to, jako v každé jiné komunikaci. Pokud budete něco říkat dítěti, které se na vás nedívá a hraje si na zemi s kostkami, nic s ním nevyřešíte – vůbec vás nevnímá. Stejné to bude s partnerem/partnerkou 🙂

V eBooku s psími hrami najdete i hry na pozornost a trénink přivolání. Ze zkušeností, a díky tomu co mě naučily i naše holky vím, že pozornost, soustředěnost a zájem ze strany psa jsou NEJVÍCE.

Vychovatelka psů Petra Světlíková sedí na zemi, v ruce drží klikr a před ní sedí její věrná fenka Christine.

V případě, že se na vás pes soustředí a věnuje vám svou pozornost, nepotřebujete psa okřikovat ani jinak se s ním rozčilovat. Místo frustrace jste se psem rádi, užíváte si společné chvíle i společný trénink.

2) NEJDŘÍVE DOMA

Cokoli své štěně chcete naučit, začínáte s tím nejprve doma. Doma se štěně cítí dobře a v bezpečí a také to tam dobře zná, lépe udrží pozornost na vás. Máte-li doma další zvířecí mazlíčky pracujte se štěnětem v jiné místnosti nebo jinam přesuňte je, aby pejska nic nerozptylovalo a nerozrušovalo.

3) RADĚJI MÉNĚ NEŽ VÍCE

Myslete také na to, že štěně neudrží pozornost moc dlouho. Cvičte tedy po malých chvilkách několikrát za den. Dbejte na to, aby si pejsek nechal nějakou motivaci a chuť do práce i na příště.

JAK PSA NAUČIT NA KLIKR

Jak tedy psa na klikr naučit?

Jak už víte, začínáte s pejskem pracovat doma v klidném prostředí. Vezmete si klikr a pamlsky/pamlskovník. Pes vás u toho může vidět, nemusíte před ním nic tajit.

Ve většině případů, když pes uvidí pamlsky bude o vás jevit zájem. Ať už bude váš pejsek dělat cokoli, jen klikněte a hned mu dejte pamlsek. Nic neříkejte. V této počáteční fázi pouze chcete, aby si pejsek spojil zvuk klikru s pamlskem.

Tohle cvičení zopakujte několikrát denně v sekvenci např. 10 opakování. Kdykoli budete mít chvilku času můžete tento cvik procvičit. Tahle část jde pejskům většinou opravdu rychle 🙂 Kdo by taky nebral dobroty za nic, že? 🙂 Pamlsky by měly být co nejmenší, aby je pejsek nemusel kousat. Nejen proto, aby se pejsek nepřejídal, ale také proto, abyste mezi cviky nečekali dlouhý čas, než pejsek zbaští odměnu. Potřebujete, aby cvičení mělo drive, jinak psa nebude bavit.

Jak poznáte, že pes klikr pochopil?

Velmi snadno. Jednou, až budete mít pocit, že pejsek reaguje fakt super, mu po kliknutí nedejte pamlsek. Pokud na vás kouká pln očekávání a nechápající, proč nic nedostal máte tuhle fázi zvládnutou :). Pejsek ví, že teď po kliknutí měla přijít odměna. Pochopil, že zvuk klikru se rovná pamlsek a to je skvělé. V takovém případě postupně zvyšujte pejskovi náročnost prostředí. Cvičte na zahradě, v klidné části parku a takhle postupně zvyšujte podněty a vzruchy kolem vás.

Použití klikru při "pac"

Shrnutí toho důležitého při práci s klikrem

Přejít nahoru