VLČÍ NORA – Jak se domluvit se psem

Petra Světlíková

Průvodkyně  komunikací,  výchovou  a  výživou psů

MOJE KOMUNIKAČNĚ VÝCHOVNÁ
METODA C.H.R.I.S.

Co je metoda C.H.R.I.S.?

Komunikačně-emoční přístup k výchově psů

Na rozdíl od běžných výcvikových metod, které se zaměřují pouze na změnu chování psa, metoda C.H.R.I.S. pracuje se vztahem jako celkem.
Představte si, že místo pouhého “opravování” vašeho psa budujete
společnou komunikaci a vzájemné porozumění. Je to jako rozdíl mezi učením dítěte mechanicky opakovat věty a skutečným učením jazyka, kde rozumí významům a kontextu.

Fenka československého vlčáka v povelu sedni a vedle sebe má na zemi ležet svou oblíbenou hračku.

C.

Cíleně k porozumění

H.

Harmonie ve vztahu

R.

Respektující přístup

I.

Integrace do života

S.

Systémový přístup

Komunikačně výchovná metoda C.H.R.I.S. vznikla poté, co jsem si uvědomila, že klasický výcvik, který jsme s Christine zpočátku vyzkoušely, negativně ovlivňoval náš vztah. To se mi nelíbilo, takhle jsem to nechtěla. Začala jsem tedy jinak.

Pozorováním Christinky, kdy jsem jí dávala plnou pozornost, vnímala jsem, co se mi snaží sdělit. Zjistila jsem, že pes chce poslouchat a poslouchá rád, když dokážeme respektovat jeho přirozenost a víme, jak jej motivovat. Celý proces výchovy se pak stává mnohem příjemnějším pro mě i pro psa a tvoříme si spolu opravdu přátelský vztah.

A tak tedy má komunikačně výchovná metoda postupně vznikala. Je o komunikaci, porozumění, pozorování chování u psa, a také o pozorování vlastního chování vůči psovi. Bez toho to nejde.

Zahřálo u 🤎, vaše zpětná vazba mě vždy velmi potěší.
A co více – dává mé práci smysl.
Reference spokojené klientky na mou vlastní komunikačně výchovou metodu C.H.R.I.S..

Co vám metoda C.H.R.I.S. přináší?

C - Cíleně k porozumění

  • Důkladná analýza současného vztahu mezi vámi a vaším psem.
  • Identifikace komunikačních vzorců a emočních blokád na obou stranách vašeho týmu.
  • Vyhodnocení vašeho očekávání a potřeb vašeho psa.

H - Harmonie ve vztahu

  • Společně vytvoříme prostředí důvěry a bezpečí pro vás i vašeho psa.
  • Nastavíme konzistentní pravidla, která respektují přirozenost vašeho psa. 
  • Odhalíme a odstraníme stresory, které narušují harmonii ve vašem vztahu se psem. 

R - Respektující přístup

  • Učím vás rozpoznávat a správně interpretovat signály vašeho psa.
  • Analyzujeme reakce vašeho psa na různé podněty a situace.
  • Modifikujeme nevhodné reakce, které možná máte, a díky kterým nevědomky posilujete nežádoucí chování vašeho psa.

I - Integrace do života

  • Propojíme emoční a komunikační roviny do vašich každodenních interakcí.
  • Integrujeme nové návyky do vašeho běžného života.
  • Postupně tvoříme partnerský vztah namísto hierarchického. 

S - Systémový přístup

  • Věnujeme se ucelenému systému – vy, pes, domácnost, kritéria prostředí, kritéria vzdáleností.
  • Nezapomínáme ani na zapojení  všech členů domácnosti do konzistentního přístupu.
  • Soustřeďujeme se také na dlouhodobou udržitelnost změn bez nutnosti neustálé “drezúry”.

Jak vznikla metoda C.H.R.I.S.?

Bylo nebylo...

Ne, nebudu vyprávět pohádku, ale trošku od začátku to vzít musím. Když jsem si přivezla Christine domů byla jsem přesvědčena, že všechno půjde hladce přesně tak, jak jsem si to vysnila. Se na holčičku jen podívám a ona bude přesně vědět, co má dělat. Bude umět úplně všechno včetně stojky na hlavě. Ach, to ego.

Asi už tušíte, že to takhle nešlo. Máte pravdu. Záhy jsme začaly chodit na klasický cvičák, kde byl standardní výbavou stahovací obojek a radilo se cukání vodítkem apod. Moc se mi to nelíbilo, ale tehdy jsem mnoho nevěděla. Musím přiznat, že i díky mé cholerické povaze bylo naše počáteční období náročné.

Cvičitelka psů Petra Světlíková drží v náručí svou fenku, když byla ještě štěně.

Ještě než jsem si Christine přivezla domů, slíbila jsem si, že na ni nebudu nikdy křičet. Byl to sakra těžký závazek, když jsem díky svým dvěma malým synům věděla, jak málo mi stačí, abych vyletěla, jak čertík z krabičky. Někdy pro mě bylo až moc těžké se udržet a nekřičet i na Chris.

Všechno zlé je pro něco dobré, to znáte

Ač to teď bude znít velmi zvláštně, záchrana přišla v podobě nemoci. U Christinky se v jejich 7 měsících diagnostikovala invaginace tenkého střeva a prodělala velmi těžkou operaci střev. Následovala její opravdu dlouhá rekonvalescence. Já tehdy byla také v pracovní neschopnosti, kdy se mi vrátily zdravotní potíže po pracovním úrazu. Byly jsme neustále spolu. Nesměly jsme na cvičák a zpočátku jsme nemohly dělat žádné aktivity. Najednou se pro nás dvě všechno zastavilo.

Byly jsme v tom s Christinkou samy. Byla jsem tehdy ráda, že můžeme být stále spolu, i když jsem žila v neustálém strachu, zda to holčička zvládne. Naštěstí je bojovnice. Stále jsem ji pozorovala a sledovala. Po operaci a zážitcích
z veteriny
, kde jsme v jednom období byly téměř denně, moje holčička najednou velmi rychle dospěla. A mně osobně tohle její pooperační období také neuvěřitelně změnilo.  NAJEDNOU JSEM ZAČALA CHRISTINE OPRAVDU NASLOUCHAT. Plně jsem si uvědomovala, jaké plemeno mám doma i svou zodpovědnost za její výchovu.

Jde to i s respektem a pochopením

Doma mě ani nenapadlo, abych Christine dávala na krk stahovací obojek. Pracovala jsem s ní citlivě a soustředily jsme se převážně na výchovu a poslušnost v běžných denních situacích. Vše, čím jsme si spolu prošly nás velmi sblížilo. 

Psí trenérka Petra Světlíková učí svou fenku československého vlčáka přivolání, když byla ještě štěně.

Christince šlo učení velmi dobře a mě taky. Po několika týdnech naší společné a samostatné cesty jsem si začínala všímat toho, že

  • Christine rychle reaguje na mé pocity a emoce
  • její poslušnost se výrazně zlepšila, když jsem se vyklidnila a na její chování jsem reagovala adekvátně s respektem a pochopením
  • se mnou aktivně komunikuje a sděluje mi své pocity a emoce

S odstupem dalších mnoha týdnů mi začalo docházet, jak moc jsem se vedle Christine změnila. Už mě nevytočila každá maličkost, jako dříve.

Z cholerika se stal kliďas a z mé proměny profitovala nejen Christine, ale rovnou celá rodina. Půl roku od Christinčiny operace k nám přibyla Mia. A to začala další jízda. Moje fascinace vztahem s Christine a její komunikací  nabrala mnohem vyšší obrátky, už jsem měla k pozorování dvě holky a co teprve jejich vzájemná komunikace! Za posledních 6 let jsem se od holek naučila mnoho o

  • nich i o sobě,
  • důležitosti mentálního nastavení a mentální práce v životě se psem,
  • vzájemném respektu,
  • psí komunikaci

a tohle všechno, všechny své poznatky jsem postupně zkoušela i na psech přátel a v rodině. Fungovalo to. Začala jsem tyhle kroky doporučovat i klientům a dle zpětné vazby to také funguje. A tak vznikla metoda C.H.R.I.S.  Vznikla díky tomu, co mě naučila převážně Christine. Je tedy jasné, že jsem metodu nemohla nazvat jinak 🤎.

Cvičitelka psů se svou fenkou československého vlčáka, Christine na brandových fotografiích.
Přejít nahoru