VLČÍ NORA – Jak se domluvit se psem

Fenka československého vlčáka sedí vedle batohu.

Sedm důležitých pravidel pro super léto se psem

Léto je čas radosti a zábavy, ale přicházejí s ním i vyšší teploty, slunce a rozpálený asfalt. Stejně jako my lidé potřebujeme během horkých letních dnů speciální péči, i psi potřebují pozornost a ochranu, aby si užili léto bezpečně a pohodlně. Mám pro vás sedm důležitých pravidel péče o psy v létě.

1. Dostatek vody

Jedno z nejdůležitějších pravidel péče o psa v létě je zajistit mu dostatečné množství čerstvé, pitné vody. Pitný režim je stejně důležitý u psů, jako u nás lidí. Ale pozor na intoxikaci vodou. Pro psa je nebezpečné, když vypije mnoho vody najednou.

Často se děje, že pes spolyká mnoho vody při chytání vody z hadice nebo zavlažovacího zařízení, nebo aportech ve vodě apod. Pokud byste si po hraní s vodou všimli, že váš je nekoordinovaný, nadměrně sliní, má rozšířené zornice a je nadmutý, ihned volejte veterinární pomoc.

Pes, který pije vodu z misky.

2. Chládek a stín

V horkých letních dnech pes potřebuje místo, kde se může ukrýt před sluncem a odpočinout si ve stínu. Doma udržujte prostředí chladné a vzdušné. Pokud je pes venku, zajistěte, aby se měl kam schovat do stínu.

Je potřeba si uvědomit, že pes nemá potní žlázy a tak se neumí potit. Lépe řečeno má potní žlázy, ale jen na spodní straně tlapek a tyto primárně neslouží k ochlazování organismu. Jediný způsob, jak se může pes ochlazovat, je zrychleným dýcháním s otevřenou

Husky ležící v trávě.

tlamou. Proto musí mít vždy a za všech okolností možnost takto s otevřenou tlamou dýchat. Buďte velmi pečliví při výběru náhubku pro psa. 

POZOR, fixační náhubek NE!

Vyvarujte se fixačního náhubku, který mu nedovoluje tlamu otevřít vůbec. Tento náhubek neslouží k běžnému používání, ale pouze ke chvilkové potřebě, například při veterinárním vyšetření. Osobně jej úplně nedoporučuji ani tam. 

Srovnání špatného a správného náhubku pro psa.

Mnohem vice doporučuji košík klasický. Mnoho psů má na veterině stres, kdy potřebují také hyperventilovat. Je potřeba si uvědomit, že k přehřátí u psa dochází mnohonásobně rychleji než u lidí a používání fixačního náhubku je týrání psa!

3. Nikdy nenechávejte psa v zaparkovaném autě!

Toto často opakované pravidlo by mělo být zlatým pravidlem pro každého majitele psa. Ze zaparkovaného auta se v letním období během chvilky stane pec. A je jedno jestli stojí ve stínu nebo ne. I ve stínu, kde může být teplota 28 stupňů je v autě během chvilky stupňů 60.

A argumenty typu, že měl pes pootevřené okénko nebo, však jsem si jen skočil pro rohlíky jsou blbost. Pootevřené okénko je psovi k ničemu, protože i tak je v autě jako v peci a vše kolem něj je rozpálené, z čehož sálá další teplo. Pes v takovém autě umírá do pár minut.

4. Krátké procházky v ranních a večerních hodinách

Během nejteplejších hodin dne je vhodné vyhnout se delšímu pobytu venku. Dávejte přednost kratším procházkám v ranních nebo večerních hodinách, kdy jsou teploty příjemnější.  Nic složitého, stačí se orientovat podle sebe a nezapomínat na to, že ani váš pejsek nesnese vše.

Velký pozor si dávejte u psích seniorů, pro ně jsou vysoké letní teploty o to více nebezpečné. Zvláště, pokud mají i nějaké zdravotní potíže, např. se srdcem nebo tlakem.

Fenka československého vlčáka stojí v potoce.

5. Pozor na rozpálenou zem

Procházet se po rozpáleném chodníku, asfaltu nebo písku není příjemné lidem ani pejskům. Pokud je venku opravdu horko, raději volte procházky na trávě nebo jiném chladnějším povrchu. Rozpálený asfalt dokáže způsobit obrovské popáleniny na psích tlapkách, které se většinou špatně hojí, a to nemluvím o tom, kolik bolesti pes takto zažívá.

A od asfaltu sálá také velké teplo, takže pro menší plemena, které jsou asfaltu blíže je to také velmi nepříjemné. Pokud si chcete užívat v létě pobytu venku, volte raději chladnější lesní trasy, v opačném případě bude pejskovi lépe doma.

6. Ochrana proti blechám a klíšťatům

Léto je obdobím s největší aktivitou blech a klíšťat, a proto je důležité pravidelně kontrolovat srst a používat vhodné preventivní prostředky. Pro mě osobně jsou klíšťata velký nepřítel a strašák, protože moji Christine klíště infikovalo anaplazmózou, kterou už má v sobě napořád. Navíc jí po ní zůstala epilepsie. Vím, že názory na použití chemických přípravků se různí, no my po téhle zkušenosti dáváme tabletu, kdy se snažíme „hrát na jistotu“.

7. Stříhat nebo nestříhat srst?

Mnoho lidí své psy na léto stříhá v domnění, že pejskům pomáhají, protože v kožichu jim přece musí být horko.  Vůbec je nenapadne, že tím psovi spíše uškodí, než že by mu pomohli.

Srst, a to i u dlouhosrstých plemen má termoregulační schopnost a slouží jako izolace. V zimě tak chrání psa před zimou a v létě před horkem. Je jen velmi málo plemen, které se stříhat mohou, i tak s mírou a rozumně.

Věřím, že vám tento článek poskytl 

Psí kadeřník stříhá psa.

Líbil se vám článek?

důležité informace k tomu, abyste si se svým pejskem léto užili ve zdraví. Líbil se vám článek a rádi si přečtete i ten další? Můžete využít formulář níže a já vám dám vědět až vyjde další článek na mém blogu. Ráda vás uvidím také ve své facebookové skupině. Můžete se bavit při našich tematických dnech a využít rady a tipy k tréninku, výchově a péči o psa. Těším se na vás. 

Žena se psem

Už mi nikdy nic neunikne 🙂

Zajímavá a důležitá témata z psího světa mi posílejte na tento e-mail (vím, že souhlas se zasíláním novinek mohu kdykoli zrušit stisknutím tlačítka "Odhlásit")

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru