fbpx

VLČÍ NORA – Jak se domluvit se psem

Lidská ruka s psí tlapkou

Množitel vs chovatel

Trošku osvěty na těžké téma

Tak, teď a tady bych chtěla udělat trošku osvěty. Nepodporujte, prosím, množírny. Pokusím se vám srozumitelně vysvětlit, jak to vlastně funguje, a proč jsou množírny takový problém. Stále se totiž setkávám s tím, že lidé vlastně neví… především ti, kteří nemají pejska z chovné stanice. Chápejte prosím, že se vám pouze snažím vysvětlit danou problematiku. Vůbec to neznamená, že bych měla negativní vztah k pejskům bez PP (průkaz původu).

Tak to vůbec není. Niki taky PP neměla a milovali jsme ji.

Každé plemeno má svůj klub chovatelů. Stačí, když do vyhledávače zadáte „Klub chovatelů (plemeno, které vás zajímá)“. Na webu nalezeného klubu najdete seznam registrovaných chovných stanic. 

Registrovaná chovná stanice

Dva psíci v pelíšku.

Co to znamená? Že od chovatele dostanete opravdu štěně daného plemene s průkazem původu (PP), a k němu i spoustu věcí navíc. Ať už je to startovní balíček, kde máte pár věcí do začátku nebo v podstatě doživotní servis, kdy se můžete kdykoli na chovatele obrátit.

V případě dotazů ohledně čehokoli co vám nebude jasné, nebo v čem budete tápat. Opravdu je lepší zeptat se, než udělat zbytečnou chybu jejíž napravováním pak ztratíte spoustu času. U množitele tohle nenajdete. Budete mít sice ušetřenou nějakou tisícovku, nicméně se budete moci jen dohadovat, co vám z toho vašeho štěňátka vlastně vyroste. Také se u něj může projevit nějaká genetická vada, či jiná zdravotní komplikace. 

Množitel vám předá štěně, klidně někde na parkovišti a tím to pro něj končí. Nebude mít zájem o to, jak bude pejsek žít dále.

Dále bych vás chtěla upozornit na to, že z takové registrované chovné stanice si odvezete štěňátko „VŽDY S PP“. Každé štěně z vrhu dostane PP!

Takže výmluvy množitelů typu „nemá PP, protože byl sedmý z vrhu“ nebo „rodiče měli PP, štěňata ne“ nebo „PP psi jsou přešlechtění“ nebo „neměli jsme čas fenu/psa uchovnit“ jsou holý nesmysl. Chovné stanice si zakládají na svých odchovech. Hlídají si povahy i exteriéry psů, aby to odpovídalo standardům daného plemene. 

Balíček s výbavou pro štěně.
Tohle dostala do začátku Christinka. Ještě tam měla zamrazený barf na první týden.

Opravdoví chovatelé se starají

Samozřejmě, že povaha se plně projeví až v průběhu života daného jedince. Nicméně i tak lze spoustu věcí ovlivnit správným pářením. Zbytek už je potom na vás, jak svého psa vychováte. Dále si chovatelé hlídají, aby se nepářili jedinci, u kterých je předpoklad genetických anomálií, či chorob. Pokud se při bonitaci zjistí jakýkoliv důvod, proč by se daný jedinec neměl množit není uchovněn, aby se ona vada nepředávala dalším generacím.

Přesto má stále PP, ty už mu nikdo nevezme. A také žije dál svůj krásný život se svou lidskou smečkou. Jak už jsem zmínila, každé štěně z vrhu, který je v pořádku dle ustanovení daného chovatelského klubu dostane PP. Pouze nebude uchovněno, pokud se  u něj vyskytne nějaká genetická anomálie, aby se to nepředávalo dalším generacím. Pokud oba rodiče mají PP, zákonitě je mají i štěňata.

Takže buď prodávající (množitel) lže o rodičích, nebo je to vrh, kdy spojení psa a feny nedovolil Klub chovatelů, a ten k tomu mohl mít spoustu závažných důvodů. Např. nedovolené páření v rodové linii (incest) apod. Rozhodnutí je samozřejmě na vás. Jen na vás záleží jestli si pořídíte pejska s PP nebo bez. Jen jsem si říkala, že byste u toho rozhodování měli znát fakta. Ráda bych vás přiměla se nad tímto tématem zamyslet bez toho, aniž byste si řekli jen „to je snobárna“.

Udržení chovu psích plemen

O tomhle to vážně není. Je to totiž o tom udržet chov psích plemen na jisté úrovni, bez toho, aby docházelo k degradaci plemen a přemnožení psů. Kdysi se tradovalo, že každá fena má mít alespoň jednou za život štěňata. Je to mýtus. Pokud bude neustále poptávka po psech bez PP, budou mít množitelé stále žně, a budou fenky stále dokola týrat. Nechci, aby to vypadalo, že psi bez PP jsou pro mě méně cenní. Tak to není. Mezi našimi kamarády máme i psy bez PP a milujeme je.

Jde o ten princip v celé problematice. Jsou prostě lidé, kteří vědomě produkují křížence, kdy pejsky chovají v hrozných podmínkách, fenky nakrývají stále dokola. Fena nemá šanci se vzpamatovat po jednom vrhu a je nakryta znovu, jen aby vydělali. Nezáleží jim na zdraví psů, ani na tom co s nimi v budoucnu bude.

A to je špatně. Lásku a hezký domov si zaslouží každý pes, ať už má PP nebo nemá. Bohužel spousta pejsků musí ujít dlouhou cestu, aby se k nim ta láska dostala. Snad se mi povedlo, srozumitelně vysvětlit tuto problematiku. Osobně si myslím, že tohle téma by mělo být ošetřeno především zákony.

Bohužel se tak neděje. Je to tedy na nás, na lidech a našem přístupu ke psům. Najděme  v sobě sílu a odvahu zachovat se láskyplně, podle našeho srdce. Neřešme co řeknou ostatní. Chci znovu zopakovat, že jsem pouze vysvětlila tuhle problematiku. Nikoho neosočuji, ani nikomu nechci sahat do svědomí. Jen mě štve, jak někteří lidé zacházejí se psy.

Snad jste to pochopili. Čím více lidí bude vědět, tím je větší šance na zlepšení celé situace. Konkrétněji vám s tím můžu poradit během osobní konzultace nebo mentoringu. Líbil se vám tento článek? Nenechejte si ujít ty příští a zaregistrujte se pomocí formuláře níže ↓ a já vám dám vědět, až vyjde ten příští. Těším se na vás také v mé fb skupině

Žena se psem

Už mi nikdy nic neunikne 🙂

Zajímavá a důležitá témata z psího světa mi posílejte na tento e-mail (vím, že souhlas se zasíláním novinek mohu kdykoli zrušit stisknutím tlačítka "Odhlásit")

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru