fbpx

VLČÍ NORA – Jak se domluvit se psem

MODUL 2

V tomhle modulu se zaměříme na krmení, kdy zde máte informace k barfování a v bonusech máte TAHÁK NA GRANULE. Nebudu vás nutit barfovat ani vám nebudu říkat, že granule jsou špatně. Je to vaše volba a proti kvalitním granulím nic nemám. Naše holky byly přechodně také na granulích, nicméně na kvalitních. Když už jsme u krmení, tak si řekneme, jak pejska naučit, aby si od vás bral pamlsky jemně, aniž byste přišli o prsty 🙂

V tomhle modulu nás také čekají další důležité témata, jako je zvykání na samotu, chůze na vodítku a v neposlední řadě PEJSKAŘSKÁ ETIKETA. 

Krmení

Ve videu mluvím hodně o Barfování, což je syrová strava + SYROVÉ kosti. Je to nejpřirozenější způsob psího stravování.

Za mě nejsou ani granule špatně, pokud jsou kvalitní a masové.

Pak lze krmit ještě vařenou stravou. Pozor, rozhodně to neznamená, že budeme krmit zbytky z kuchyně.

To se vaří pejskovi zvlášť bez koření a soli. Koukněte ještě na článek, kde píšu o psích pamlscích. V článku se také dočtete, které z hojně prodávaných psích pamlsků jsou pro psa doslova jedovaté.

Jemné odebírání pamlsků z ruky

Mléčné zoubky štěňat jsou jako jehličky, to není žádná novinka. Pejsci rádi koušou všechno, všechny a všude, hlavně, když jim rostou zuby a svědí je dásně. Proto je dosti bolestivé, když se ta malá piraňa vrhne na vaši ruku s pamlskem.

I jemné a citlivé odebírání dobrot z vaší ruky lze pejska naučit. Vezměte si nějaký větší kus např. tvrdého sýra nebo uzeniny

svinuté do ruličky, nebo třeba párek. Chyťte pamlsek pevně mezi palec a ukazováček a dovolte pejskovi, aby si postupně ukusoval. Jakmile ucítíte jeho zoubky na svých prstech, vyjekněte „au“ a ruku stáhněte. Důležité je, aby nyní pejsek dobrotu nedostal. Cvičte tak, aby měl pejsek co nejvíce úspěšných pokusů. Nicméně pokaždé, když vás kousne nezapomeňte stáhnout ruku a pamlsek mu nedat.

Po mnoho opakováních štěňátko pochopí, že se nevyplácí vás kousat, protože v tu chvíli dobrota zmizí a ztratí šanci ji dostat. Cvičte to alespoň 2-3 denně a postupně zmenšujte velikost pamlsků. Na konec si nechejte cvičení s malými tvrdými pamlsky. Cvičení probíhá stejně. Když pejsek chytne krmení pustíte ho, když chytne prst stáhnete ruku a nedostane nic.

Dávejte pozor, abyste pamlsek neupustili, když vás chytne za prst. Pokud má stále silný stisk, vraťte se k předešlým krokům s měkkými velkými pamlsky. Pamatujte na to, že je důležité, aby se pejskovi co nejvíce dařilo a to především na začátku. Po tom co pejsek zvládne tyhle základy opakujte citlivé odebírání pamlsků v různých denních dobách, na různých místech a s různými dobrotami.

Zvykání na samotu

Zvykat štěně na samotu je důležitou součástí výchovy. Štěkající či vyjící psi v bytě jsou noční můrou jak jeho majitelů tak sousedů.

Psa je potřeba naučit umění být sám doma. Vyhněte se nejčastějším chybám a nedopusťte, aby se u vašeho parťáka vyvinula separační úzkost.

Nejčastější chybou je nechat štěně samotné hned několik hodin bez postupného zvykání. Další chybou je nenechat štěňátko během prvních měsíců nikdy samotné doma. Obě tyto situace zapříčiní, že se štěně bude samoty bát a bude z ní mít stres, který přeroste ve výše zmíněnou separační úzkost.

Chůze na vodítku

Chůze na vodítku je další důležitou věcí, kterou má pes zvládnout. VODÍTKO NENÍ OSTUDA! Není potřeba se za něj stydět. To jestli máte nebo nemáte psa na vodítku nevypovídá nic o psově poslušnosti.

Na druhou stranu není vodítko ani DÁLKOVÉ OVLÁDÁNÍ NA PSA. Proto psa na vodítku nevycukáváme ani netaháme. Pokud pes neumí přijít na zavolání

rozhodně by měl být stále na vodítku nebo stopovačce (viz bonusy – Výbava a pomůcky). Je to pro jeho bezpečí. Většina novopečených majitelů štěněte udělá zásadní chybu, díky které naučí psa na vodítku tahat. Ano, rozumíte správně – v drtivé většině případů za taháním psa na vodítku stojí právě tato jedna, nevinně vypadající chyba na straně člověka. 

A jaká je to chyba? Připustíme, aby štěně vodítko napnulo a ještě ho na napnutém vodítku následujeme. Tohle, prosím, nedělejte. Pes si okamžitě vytvoří v hlavě vzorec: „Abych se někam dostal, musím za sebou táhnout svého dvounožce.“ Když si přivezete své štěně domů a jdete ho venčit, přijde vám to velmi roztomilé. Vůbec nepřemýšlíte nad tím, že za touto roztomilostí se skrývá problém. Neustále se u klientů setkávám s frustrací a zlobou na psa, právě za tahání na vodítku. Tak ať pak nemusíte pracovat na odstanění tohoto zlozvyku. 

Pejskařská etiketa

Vše, o čem mluvím ve videu, by měl znát a dodržovat každý majitel psa. Mělo by být normální, že se lidé budou navzájem respektovat. Místo toho nepejskaři prskají na pejskaře a pejskaři se cítí dotčeně. Na druhou stranu se tomu někdy ani nedivím.

Ve městě, kde jsme dříve bydleli to díky odpadkům a všudypřítomným psím exkrementům bylo opravdu nechutné. 

Přitom uklidit po svém psovi je normální a v pořádku mnohem více, než tam tu hromádku nechat ležet. A co teprve, když se potkáte s člověkem, který má na volno neposlušného psa. Na psa se v tomhle případě nesluší zlobit, ten za to nemůže. Proto buďte k sobě ohleduplní.

Respektujte, že na světě nejste sami a tak:

A dalo by se ještě pokračovat. Více toho je ve videu. V případě, kdy se všichni lidé budou chovat slušně bude i nepříjemných situací při vycházkách se psem ubývat. To je přece krásná představa 🙂