MODUL 4
V tomhle modulu se zaměříme na přivolání, které je snad to nejdůležitější, aby měl pes zvládnuto.
Koukneme se také na metodiku výcviku. I do budoucna potřebujete vědět, jak se psem mluvit, aby chápal co po něm chcete. Kdy co říct, kdy pochválit, kdy dát odměnu apod. Rovnou si také řekneme, jak pracovat s odměnami a pamlsky, aby pejska trénink bavil a chtěl pracovat a poslouchat. Dále také naučíte své štěně cíleně odpočívat. Na cílený odpočinek se při výchově psa často zapomíná.
Přivolání


Metodika výcviku
Je velmi důležité vědět, kdy máte vyřknout povel na psa, jakým způsobem, aby to pes chápal a v neposlední řadě je důležité vědět, kdy máte psa pochválit a kdy mu dát odměnu/pamlsek.
Možná vám to přijde jako blbost, nicméně správně načasování pochvaly a pamlsku je v tréninku velice podstatné. Ptáte se proč?
Psa chválíme a odměňujeme za správně provedený cvik nebo správně zvládnutou situaci apod. Pokud psa pochválíte a odměníte dříve či později než je ten správný okamžik – dostane mlsku za špatné chování. Co nastane? V případě, že se občas trefíte a odměníte psa správně a jindy ho odměníte v nesprávné okamžiky, má pes v hlavě zmatek a vlastně neví co má dělat. Vy se se psem točíte v kruhu, máte pocit, že pes neposlouchá ani kdybyste se rozkrájeli.
A v případě, kdy budete psa odměňovat stále špatně, je výsledek asi také jasný a velmi podobný prvnímu příkladu. Nastoupí opět frustrace z toho, že přece se psem neustále pracujete a výsledky žádné. Je důležité vědět, co, kdy a jak říct, aby se výsledky začaly dostavovat.
Odměny a pamlsky
Koukněte ještě na video, ve kterém se dozvíte, jaké druhy odměn máme, jak s nimi pracovat a jak si můžete pohrát s pamlsky.
Je to důležité proto, abyste dokázali svého pejska správně motivovat. Chcete, aby učení vašeho psa bavilo. Když ho bude trénink a cvičení bavit, bude chtít nejen pracovat, ale také poslouchat 😉
Přivolání praxe
Udělejte si trénink co nejvíce hravý a zajímavý, aby to psa bavilo. Jejich radost je nakažlivá, takže pokud to bude bavit vašeho psího parťáka, bude to bavit i vás 🙂
Takže si ukážeme i pár her, kterými naučíte své štěně strhávat pozornost směrem k sobě. O pozornosti budu mluvit asi hodně často, protože je opravdu zásadní.
Odpočinek u psů
Ve výukovém videu se dozvíte:
PROČ JE DŮLEŽITÉ NAUČIT PEJSKA ODPOČÍVAT
JAK PEJSKA NAUČIT ODPOČÍVAT
Naučit pejska odpočívat je opravdu důležité a mnohdy se na to zapomíná. V budoucnu pak nervózní pes dělá majiteli ze života (nepřeháním) peklo a majitel si s tím neví rady.
TÍM, ŽE OD ŠTĚNĚTE UČÍTE PEJSKA ODPOČÍVAT PŘEDCHÁZÍTE MNOHÝM POTÍŽÍM DO BUDOUCNA. Také mluvím o tom, proč je dobré nepřetěžovat pejska fyzicky. U štěňátek se řídíme jednoduchým doporučením:
3 měsíční štěně = maximálně 3 km
4 měsíční štěně = maximálně 4 km
⇓
7 měsíční štěně = maximálně 7 km procházka. U většiny pejsků se dá od 1 roku sportovat a chodit bez omezení. U větších plemen od 1,5 roku. Pokud rádi čtete, již dříve jsem na tohle téma napsala článek. Ve videu také mluvím o tom, že je velmi důležité dodržovat odpočinek také po krmení. V opačném případě hrozí torze žaludku.