fbpx

VLČÍ NORA – Jak se domluvit se psem

MODUL 5

V tomhle modulu se budeme zabývat socializací. Socializační fáze je důležitým obdobím v životě psa. Řekneme si, jak se štěnětem sbírat pozitivní zkušenosti v různých situacích. 

Koukneme taky na práci se stopovačkou. Ano, je to někdy děs, jak se všude motá, nicméně přivolání psa bez ní nenaučíte.

Socializace

V tomhle videu se budeme věnovat SOCIALIZACI. Je to velice důležité téma a není dobré ho podcenit. V tomhle videu se dozvíte:
– Co je socializace.
– Od kdy do kdy trvá socializační období.
– Proč je tak důležité psa správně socializovat apod. 
 
Socializační období je v životě psa velmi význámné. Je to vlastně, dá 
se říct, takový vstup do společnosti. Co se pes v tomhle období naučí pamatuje si vesměs navždy. Proto je tohle ta nejlepší a nevhodnější doba pro sbírání co nejvíce možných zážitků v co největším spektru situací se psem. Měli byste se štěnětem zažít všechny možné situace, které se v jeho budoucím životě mohou vyskytnout. Především se pak máte postarat o to, aby mělo štěně s těmito situacemi pozitivní zkušenost. 

Socializace v praxi

Zde se dozvíte postupy, jak se štěnětem různé situace natrénovat. Také se hodně zaměřuji na reakce vašeho štěněte. Chcete, aby mělo se vším co nevíce možnou pozitivní zkušenost, nikoliv stres.

Proto se také řiďte reakcemi vašeho štěněte, pozorujte jeho řeč těla, sledujte jeho snahu s vámi komunikovat pomocí konejšivých siganálů apod.

Začínejte od těch méně náročných situací k těm závažnějším. Nepřetěžujte své štěně a vše mu dávkujte postupně. Nemusíte s ním jet autobusem okružní jízdu kolem celého města, stačí jedna zastávka. Až ji bude v pohodě zvládat, můžou to být zastávky dvě. Postupně a pomalu zvyšovat náročnost. 

Socializace na sněhuláka 🙂

Socializace na malé pejsky 🙂

Práce se stopovačkou

Stopovačku určitě doporučuji. Ve videu jsou dvě ukázky, jak například ji lze využít. V první ukázce má klientka stopovačku připnutou v pase (má k tomu důvody).

V druhé ukázce (i když je to točeno večer, je to vidět) stopovačku nedržím ani v ruce. V ukázce je Christine ještě štěně (to Mia nebyla ani v plánu ještě 🙂 ). 

Takhle jsme si hrály. Byla jsem neustále ve střehu, abych mohla v případě nutnosti reagovat a stopovačku buď chytit nebo přišlápnout. A jak se stopovačky zbavit, abyste ji sebou nevláčeli celý život? Až si budete opravdu jistí, že váš pes zvládá přivolání opravdu skvěle, i tehdy když stopovačku nedržíte přímo v ruce a jen ji tahá za sebou, tak kousek ustřihněte. Po nějakém čase ustřihněte další kus. A takhle hezky postupně stříhejte, až pesanovi zůstane na krku jen karabina.

A proč to dělat takhle „složitě“? Protože psi jsou velmi chytrá stvoření. Na stopovačce vám bude fungovat skvěle, když mu ji však jen tak sundáte zase ohluchne a na vaše přivolání vám hodí bobek 🙂 Postupným šmikáním stopovačky ho tak trošku přečůráte a tímto postupným zvykáním si ani nevšimne, že je stopovačka pryč. A rozhodně nechcete, aby za vámi pes chodil jen proto, že ví, že je připnutý na stopovačce. Chcete, aby za vámi chodil, protože sám chce, protože jste ten super tým 🙂