MODUL 6
V tomhle modulu se zaměříme na další povely, jako jsou sedni a zůstaň. Nebojte se tyto povely začleňovat také do vašeho běžného života a tím je pejskovi upevňovat.
Podobně jako povel „zůstaň“ využíváme i povel „čekej“. Řekneme si, jaký je mezi těmito povely rozdíl a jak s nimi pracovat.
Povel "sedni" v 1. fázi
Povel "sedni" v 2. fázi
V tomhle videu se dozvíte, jak pokračovat v tréninku povelu sedni a jak už navázat i slovní marker, tedy slovo „sedni“.
Do budoucna chcete, aby si pejsek hezky sedal na povel, bez toho aniž byste jej museli navádět rukou a dávat mu nápovědu.
Povel "zůstaň" + odložení
Vaše štěně pochopilo povel sedni a nechce z něj ihned utéct pryč? To je skvělé a posuneme se k povelu „zůstaň“.
Je to velmi prospěšný povel do společného soužití. Ihned od počátku učení nezapomínejte pejska z povelů propouštět povelem „volno“.
Právě v situacích kdy pejska
necháte sedět (nebo i ležet) oceníte, že vám z povelu sám neodejde. Pár příkladů:
- Jdete jen na okamžik za branku (třeba do popelnice), psovi dáte "sedni - zůstaň", později např. jen "zůstaň". V klidu branku otevřete, aniž byste byli ve stresu, že pes uteče. Branku za sebou zavřete a dáte psovi "volno". Stejně využijete i v případě, že bydlíte v bytě. Povelem "zůstaň" si udržíte pejska doma, do chvíle, kdy mu dáte buď "volno" nebo mu dáte další povel, např. "jdeme".
- Nebo "zůstaň" využijete i opačně. Při návratu z procházky. Necháte pejska odloženého za dveřmi na rohožce, než si třeba podáte hadřík na utření pacek.
- Nebo jste na výletě, potřebujete zastavit, abyste si něco vytáhli z batohu - psovi dáte "zůstaň" a v klidu si vyřešíte co potřebujete.
Povel "zůstaň" vs povel "čekej"
Mimo povelu „zůstaň“ máme také povel „čekej“. Není to totéž, jako „zůstaň“.
Zatím co z povelu „zůstaň“ si pes nesmí odejít, z povelu „čekej“ za jistých okolností odejít může.
Uvedu na příkladu. Když odcházíte do práce, nebudete psovi u dveří „zůstaň“, protože by tam musel sedět celou dobu, než se vrátíte.
Dáte mu „čekej“, aby si po vašem odchodu mohl jít, kam potřebuje. Proto při tréninku s těmito dvěma povely pracujete takto:
➡ Pokud psa odložíte v povelu „zůstaň“, vždy se k němu vracíte, abyste jej pochválili a odměnili.
➡ Pokud psa odložíte v povelu „čekej“, můžete si jej přivolat k sobě.