fbpx

VLČÍ NORA – Jak se domluvit se psem

MODUL 6

V tomhle modulu se zaměříme na další povely, jako jsou sedni a zůstaň. Nebojte se tyto povely začleňovat také do vašeho běžného života a tím je pejskovi upevňovat. 

Podobně jako povel „zůstaň“ využíváme i povel „čekej“. Řekneme si, jaký je mezi těmito povely rozdíl a jak s nimi pracovat.

Povel "sedni" v 1. fázi

A jdeme na povely. Začneme povelem sedni. Z toho, co jsme si doposud řekli, jste už asi vytušili, že psům se věci „dávkují postupně“.
 
Jiné to není ani při učení povelů, jako takových. Učení jednoho povelu se rozdělí do několika fází.  Kdo jste ještě nestihli, projděte si „metodiku výcviku“ v modulu 4.
A jdeme na to. 
V první fázi povelu sedni navádíte pejska rukou. Dáte mu ji nad hlavu a táhnete směrem k ocasu. Většina psů půjde hlavou do záklonu za rukou a přirozeně se jim tak „podlomí“ zadní nožky a oni si sednou. 
 
POKUD: 
1) Vám pes po ruce skáče, znamená to, že ji dáváte moc vysoko. Táhněte ruku s pamlskem těsně nad jeho hlavou. 
 
2) Je váš pes roztěkaný, točí se vám do všech směrů apod.? Doporučuji jej nejprve trošku unavit před cvičením procházkou nebo s ním nejprve párkrát zopakovat cviky na pozornost a soustředění. Může být klidně kombinace procházky a cviků na soustředění. 

Povel "sedni" v 2. fázi

V tomhle videu se dozvíte, jak pokračovat v tréninku povelu sedni a jak už navázat i slovní marker, tedy slovo „sedni“.

Do budoucna chcete, aby si pejsek hezky sedal na povel, bez toho aniž byste jej museli navádět rukou a dávat mu nápovědu.

Povel "zůstaň" + odložení

Vaše štěně pochopilo povel sedni a nechce z něj ihned utéct pryč? To je skvělé a posuneme se k povelu „zůstaň“. 

Je to velmi prospěšný povel do společného soužití. Ihned od počátku učení nezapomínejte pejska z povelů propouštět povelem „volno“.

Právě v situacích kdy pejska 

necháte sedět (nebo i ležet) oceníte, že vám z povelu sám neodejde. Pár příkladů:

Povel "zůstaň" vs povel "čekej"

Mimo povelu „zůstaň“ máme také povel „čekej“. Není to totéž, jako „zůstaň“.

Zatím co z povelu „zůstaň“ si pes nesmí odejít, z povelu „čekej“ za jistých okolností odejít může. 

Uvedu na příkladu. Když odcházíte do práce, nebudete psovi u dveří „zůstaň“, protože by tam musel sedět celou dobu, než se vrátíte. 

Dáte mu „čekej“, aby si po vašem odchodu mohl jít, kam potřebuje. Proto při tréninku s těmito dvěma povely pracujete takto:

➡ Pokud psa odložíte v povelu „zůstaň“, vždy se k němu vracíte, abyste jej pochválili a odměnili. 

➡ Pokud psa odložíte v povelu „čekej“, můžete si jej přivolat k sobě.