fbpx

VLČÍ NORA – Jak se domluvit se psem

Stojící pes.

Mrtvý ocas

Syndrom mrtvého ocasu

Víte co tahle diagnóza znamená a jak se jí případně u vašeho pejska vyhnout? Nejprve si řekneme oč se vlastně jedná. Syndrom mrtvého ocasu je neinfekční zánět měkkých tkání a nervů. A to nejen ocasu samotného, ale i kořene ocasu. Tohle onemocnění není infekční, nicméně je pro psa velice bolestivé a nepříjemné.

Ilustrační foto

Figurantka Christinka naštěstí tento syndrom nemá, nicméně se podařila fotka, kde má ocásek hezky v klidu a svěšený.

V případě, že by tuhle nepříjemnost měla, byl by ocas naprosto strnulý kolmo dolů k podlaze. Nebyla by schopna s ním vůbec hýbat z důvodů velké bolesti. Vypadal by opravdu „mrtvě“.

Nemohla by si ani sednout. Další potíží by pro ni bylo vyměšování. Při velké straně psi samozřejmě zvedají ocas, čehož s touhle patálií by nebyla schopna.

Zadní část těla psa.

Jak syndrom vzniká?

Z prochladnutí. Kořen psího ocasu se počítá mezi nejcitlivější oblasti psího těla. Nastydnout může nejen v zimním období, ale také při letním koupání nebo při promoknutí. Také koupání ve studené řece za chladného počasí může tento stav způsobit. U krátkosrstých plemen, která nemají podsadu k tomu může stačit i válení a hrátky ve sněhu.

Psi, jež mají hustou srst s podsadou a promoknou až na kůži (i v létě při koupání) zase pomalu schnou. Rychle jim uschne vrchní chlup a podsada zůstává mokrá či vlhká klidně i hodiny potom co vylezou z vody. Takže prochladnou. Prochladnout můžou také přímo ve vodě.

Jak syndromu předcházet?

Po koupání je potřeba psa pořádně vytřít ručníkem. Důkladně pročesat srst, aby se provzdušnila. Pročesáním se dostane teplý vzduch až ke kůži, podsada lépe dýchá i schne. Mokrého psa také nenecháváme dlouho nečinně ležet. Ideálním stavem po koupání, následném vysušení a pročesání je procházka. 

Co dělat, když...

Pokud si všimnete, že váš pes najednou nehýbe ocasem, kňučí nebo dokonce vyje a je možnost, že mohl prochladnout, nejspíše se bude jednat o tento syndrom mrtvého ocasu.

Je potřeba psovi zajistit sucho a teplo. Za žádných okolností mu na ocas NESAHEJTE! Žádné MASÍROVÁNÍ! Dbejte na to, aby nebyl ani v průvanu. Samozřejmě ho nepouštějte do vody. Ohlídejte, aby dále neprochladl.

Omezte fyzickou aktivitu. Pokud by se stav zhoršoval navštivte veterinárního lékaře.

Veterinárního lékaře navštivte

Stojící fenka československého vlčáka.

Veterinárního lékaře navštivte také v případě, že se stav po pár dnech nebude zlepšovat. Syndrom ve většině případech sám po pár dnech odezní, nicméně vždy může existovat výjimka. 

Veterinu vyhledejte ihned v případě, že bude existovat možnost jiné příčiny nehybnosti ocasu, například poúrazový stav. V takovém případě samozřejmě na nic nečekejte. Začíná nám období, kdy se pesani rádi vrhají do vody. Buďte tedy se svými parťáky opatrní.

Líbil se vám tento článek? Můžu vám dát vědět, až napíšu ten příští. Stačí zadat váš e-mail do formuláře níže. Inspiraci z psího vesmíru můžete také čerpat v mé facebookové skupině, kde jste srdečně vítání.

Žena se psem

Už mi nikdy nic neunikne 🙂

Zajímavá a důležitá témata z psího světa mi posílejte na tento e-mail (vím, že souhlas se zasíláním novinek mohu kdykoli zrušit stisknutím tlačítka "Odhlásit")

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru