fbpx

VLČÍ NORA – Jak se domluvit se psem

Fenka československého vlčáka v postoji v přírodě.

Plemeno ČSV

Na naší fb stránce vás zásobuji fotkami našich krásných holčiček, které jsou mimochodem nejkrásnější, nejlepší a nejdokonalejší 😀. To je bez debat 😀. S holkama máme radost z vašich krásných a milých komentářů. Samozřejmě vaše příspěvky čtu i holkám. Jen ať ví jaké jsou celebrity 😀. Občas se ptáte, zda se jedná o vlky. Nejedná. Jsou to pesani.

Československý vlčák

Pro ty z vás, kteří plemeno Československý vlčák neznáte vůbec, ho zkusím malinko přiblížit. Kromě toho, že jsou krásní, skvělí parťáci a nadevšechno milují své páníčky (jako všichni psi), jsou také tvrdohlaví, svéhlaví, neustále přemýšlející o tom, jak pro sebe vytřískat nějaké výhody.

Když se jim to nedaří umí se i „pomstít“ (moje levandule by mohly vyprávět, a nejen ty 😀). Nicméně právě pro ty jejich povahy je zbožňuji. S nimi nehrozí nuda, neustále trénují naši bdělost. 

Cit a intuice

Na internetu můžete vyčíst, že se nedají vycvičit, že jsou nebezpeční a nevím co ještě. S tím si dovolím nesouhlasit.

Vychovat se dají, jen je to v lecčem složitější. Silou a po zlém se toho moc nedosáhne, právě naopak. Jsou velice citliví. Například Christinka ví mnohdy lépe jak se cítím, než já sama.

Což je na jednu stránku úžasné. Na druhou stranu to občas způsobí nestandardní situace. Nyní už to není tak časté, naučila jsem se hlídat si své myšlenky. 

Fenka československého vlčáka leží v trávě a má u sebe hrneček s kávou.
Žena sedí na gauči se svou fenkou československého vlčáka. Vypadají, jakoby si spolu povídaly.
Pes sedící mezi nohama člověka.
Dvě fenky československého vlčáka sedící v trávě.
Fenka československého vlčáka stojící vedle proutěného koše na prádlo.

Vznik plemene

Jedná se o naše národní plemeno, které vzniklo coby armádní experiment křížením německého ovčáka s karpatským vlkem. Za vznik tohoto úžásného plemene vděčíme panu Ing. Karlu Hartlovi. Počátek historie tohoto plemene se datuje od roku 1955.  Armáda se snažila o psa s povahou německého ovčáka a vytrvalostí vlka, kdy vlci jsou schopni skvěle fungovat i v extrémních podmínkách. Uplatnit je chtěli především u pohraniční stráže.

Myšlenka to byla dobrá, nicméně příroda je mocná čarodějka a jen velice málo štěňat z těch prvních pokusů a křížení byli schopni vycvičit ve služebního psa. Byli zvyklí na lehce cvičitelné německé ovčáky, a tihle tvorečci jim pěkně dávali zabrat. Armáda to nakonec vzdala, nicméně díky experimentu vzniklo nové plemeno, které nakonec bylo uznáno i Mezinárodní kynologickou federací (FCI). Detailů a letopočtů vás ušetřím, lze se dočíst třeba na wikipedii.

Jak to je s tím výcvikem?

Vlčáci se dají normálně vychovat i vycvičit. Vše se odvíjí od přístupu majitele. Při cílevědomém a inteligentním, zároveň také citlivém výcviku se dá s vlčákem uplatnit i v různých psích disciplínách. Chce to od dvounožce především trpělivost, toleranci a moc lásky a také pevné nervy to všechno ustát. Důležitá je důslednost a zároveň naladění se na jejich potřeby.

Když se tohle zvládne a propojí máte doma úžasného parťáka. I když se jedná o psí plemeno některé niance z vlčího chování jim zůstalo. Někdy může být složitější najít ty správné páky pro vedení výcviku. Pokud je pro psa dostatečnou motivací oblíbený pamlsek je to jednodušší. Najde-li se správná motivace jde všechno. Člověk by měl opravdu důkladně všechny tyhle věci promyslet ještě před pořízením psa.

To platí pro všechna plemena. Více na tohle téma najdete v mém eBooku „Pořizujeme si psa“, který si můžete zDARma stáhnout zde na webu.

Exotický vzhled

Bohužel si tohle plemeno spousta lidí pořídí pro jejich exotický vlčí vzhled. Nezjistí si více informací o tom, jak k němu přistupovat. Pak jim pes doma něco zničí a hned se koukají psa zbavit.

Spoustu jich skončí v Záchranné stanici pro československé vlčáky v Adamově. 

Pes ležící v trávě.

Na mnohých z nich jsou napáchány takové škody, že už nejsou vhodní pro umístění do jiných lepších domovů. Přitom stačí docela málo. Objet chovné stanice, kdy chovatelé rádi zodpoví všechny dotazy.

Řeknou vám, jaké je soužití s tímto plemenem, čemu se vyvarovat a nač si dát pozor. A pak to chce pořádnou dávku upřímnosti sama k sobě. Ujasnit si, zda mám opravdu nervy na výchovu štěněte, psího puberťáka apod.

Napsala jsem také eBook pro ty, kteří zvažují pořízení štěňátka nebo už jej mají doma „Máme doma štěně. A co teď?“ Bližší informace najdete zde na webu. Dle zpětné vazby čtenářů, i majitel staršího psa může u čtení mého eBooku zažít nejeden AHA moment. Psi jsou úžasná stvoření, která nás milují a chtějí být take milována. 

Zaujal váš článek a líbí se vám naše holky? Pak jste zváni také do naší fb skupiny, kde najdete inspiraci a informace z psího světa. Také se tam můžete zeptat na to co vás zajímá nebo na to, co právě s pejskem doma řešíte. Kdybyste toho k řešení měli více využijte mé osobní konzultace nebo konzultace v balíčku 3+1 bonusová. Je lepší věci řešit než přerostou do obřích rozměrů a náprava je složitější 🙂

Líbí se vám mé články? Zadejte svůj e-mail do formuláře níže a už vám žádný další článek neuteče. Nebo máte nějaké téma, které by vás zajímalo a článek k němu tady ještě nemám? Napište mi na můj e-mail: vlcinora@vlcinora.cz ráda se nechám inspirovat. 

Žena se psem

Už mi nikdy nic neunikne 🙂

Zajímavá a důležitá témata z psího světa mi posílejte na tento e-mail (vím, že souhlas se zasíláním novinek mohu kdykoli zrušit stisknutím tlačítka "Odhlásit")

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru