fbpx

VLČÍ NORA – Jak se domluvit se psem

Štěně spící na polštářku

Psí pamlsky

Byznys je byznys

Cítila jsem jako povinnost tento článek napsat. Berte to ode mně pouze jako informaci, kterou vám chci pomoci.  Nikoho nekritizuji ani nesoudím. Jen si říkám, že my toho před holkami taky mnoho nevěděli. Nikitce, která u nás kdysi skončila jsme mnohdy kupovali jedy, aniž bychom to věděli. Popravdě jsem vždy byla hrozná naivka, a myslela jsem si, že když něco prodávají pro pejsky, tak to pro pejsky není nebezpečné. 

Opak je však pravdou. Onehdy jsem byla v jednom obchodě pro zvířata a nějaká paní tam kupovala ve větším množství takové ty uzlíky z buvolí kůže. Možná je taky kupujete. Za mě to je největší zlo a jed pro psa. A sama pro sebe to hodnotím i jako velký „byznys podvod“. Jedná se totiž o odpad kožedělného průmyslu. I když je všude označují „z buvolí kůže“, vůbec se o buvolí kůži nemusí jednat.

Jeden velký jed

Může to být kůže z jakéhokoli zvířete, dokonce i ze psa. Do celého světa se totiž vyváží kůže zabitých psů z Thajska a Číny. Asie a předně Čína je také jedním z hlavních zdrojů těchto pamlsků. V počáteční fázi výroby je kůže nejdříve ošetřena roztokem chemikálií, které ji konzervují. Srst je pak očištěna roztokem louhu, nebo roztokem silně toxického sulfidu sodného. Pak jsou kůže čištěny roztokem peroxidu, který zároveň odstraní zápach kůže. Tyto „pochoutky“ jsou také dobarvovány a dochucovány.

Mnoho těchto dochucovadel jsou karcinogenní. Tohle však není všechno. Při testování byly objeveny další chemické látky jako oxid arsenitý, olovo, formaldehyd nebo dokonce i jed na krysy, používaný při převozu. To jen tak ve zkratce. Prostě byznys musí jet dál, však je to jen pro psy. Moc děkuji naší chovatelce Míše, která nás upozornila, aby jsme tohle Christince nekupovali. Tak jsem začala pátrat a nestačila se divit. 

Okamžitě šlus

Jak jsme zjistili co jsou tyhle „buvolí“ pamlsky zač, ihned letěly do koše. Niki už je nikdy nedostala. Bylo mi dost zle z toho, co jsme jí to dávali.

Ani ve snu by nás  nenapadlo, že se budou prodávat takové jedy pro zvířata. Potažmo pro domácí mazlíčky, naše pejsky.

Naše oblíbené pamlsky

Malý pejsek si pochutnává na sušeném vepřovém uchu.

Dám vám pár typů, jaké pamlsky jsou pro vaše pejsky bezpečnější a v mnohém přínosnější. Tyhle pamlsky mají naše holky nejraději:

Přírodní psí pamlsky.

Tohle jsou čistě přírodní kuličky. Běžně je kupujeme také ve tvaru kostiček, které jsou větší, ty už mají holky zbaštěné. Také se dají koupit ve tvaru takových delších tyčinek. Základem je hovězí kůže, kolagen, kalcium atd. Liší se příchutěmi. Bývají se zeleninou, chondroitinem, l´karnitinem (ty teda kupujeme nejvíce). Jsou bez přidaných barviv a konzervantů. Holky je milují.

Sušené kuřecí krky.

Sušené kuřecí krky. Ty zvládnou i malá plemena. Předpokládám, že malí pejsci je budou spíše žužlat, tak může být trošku smrádek 🙂 S takovýma malýma pamlskama jsou holky hned hotové, tak to tak nepociťuju. Nicméně většina sušených přírodních pamlsků při žužlání zavání. Jen abyste nebyli třeba překvapeni 🙂

Sušené hovězí šlachy.

Sušené hovězí šlachy. Ty holky milují. U těch se teda musí větrat 🙂 Sušinu, čili sušené pamlsky mají holky celkově nejraději. Také zbožňují sušené vepřové a hovězí uši. Momentálně už jsou zbaštěné, tak foto nemám 🙂 Nicméně Niki jedno ucho žužlá na fotce výše 🙂

Psí pamlsky.
Tohle jsou teda trošku dražší pamlsky, nicméně holky říkají, že to jsou také topovky, takže občas nakoupíme. Jsou v mnoha tvarových variantách, o příchutích nemluvě. Příchutě jsou teda hlavně zvěřina, a dokonce klokan. Toho jsem neměla odvahu koupit, kdyby jim nechutnal 🙂
 
Psí pamlsky

Sušené rybičky v kuřecím mase. Další velmi oblíbená mňamka. Sušená ryba plus sušené kuřecí maso. Dají se i dost dobře porcovat, když potřebujete nějaké extra dobré pamlsky třeba na cvičák, aby se pejsek hezky namotivoval.

Psí pamlsky.

Tohle jsem koupila poprvé. Je to na čištění zubů. Holky to baští, takže dobrý. My teda úplně čištění zubů nějak extra neřešíme, protože holky dostávají syrové kosti a těmi si zuby čistí. Vzala jsem to více méně na zkoušku, jak se na to budou tvářit. A také jako takovou podporu k těm kostem.

Něco do kapsy

Psí pamlsky

Tohle jsou malé suchárky v příchuti jelen s hruškou. Jsou v mnoha variantách a jsou dobré do kapsy na vycházky. Miunce zpočátku moc nechutnaly, teď už si občas dá.  Christinka se po kastraci proměnila v „popelnici“, takže jí zachutnaly okamžitě :-).

Psí pamlsky.

Tohle kupujeme hodně, hlavně do kapsy na výlety. Holky to baští velice ochotně. Od Ontaria jsme kupovali i granule, než jsme se mohli vrátit zpět k barfování. Tehdy jako jediné vyhovovaly oběma holkám věkově a byly pro nás akceptovatelné i složením. A také jim chutnaly. 

Psí pamlsky.

Jednou jsem zapomněla doma pamlsky. Tohle jsem koupila cestou na výlet. Sušené kuřecí maso v podobě srdíček. Taky dobré do kapsy na výlety, protože jsou malé. Prodávají je přímo jako výcvikové pamlsky. 

Snad jsem vám pomohla

Snad jsem vám tímto článkem malinko osvětlila, jak to je s pamlsky pro psy. Stále není mezi lidmi známo, co jsou tzv. „buvolí“ pamlsky zač. Čím více lidí to bude vědět, tím lépe. Třeba to potom i prodejci přestanou prodávat. Snad vám pomůže i ten náhled do naší „krabice“ s pamlsky. Čistě sušeným masem nebo sušenými pamlsky nic nezkazíte a váš pejsek si opravdu pochutná. 

Klidně mi napište do komentářů, jaké pamlsky mají nejraději vaši hafíci.  Jsou na stejné vlně, jako naše holky? Nebo mají úplně jinak vytříbený vkus? Chceme mít pejsky zdravé a za parťáky co nejdéle. Líbil se vám článek? Chcete, abych vám dala vědět až vyjde můj další článek? Zaregistrujte se přes formulář níže. Můžete se také přidat do mé uzavřené facebookové skupiny. Do skupiny vstoupíte tudy>>> . Krásný den všem

Žena se psem

Už mi nikdy nic neunikne 🙂

Zajímavá a důležitá témata z psího světa mi posílejte na tento e-mail (vím, že souhlas se zasíláním novinek mohu kdykoli zrušit stisknutím tlačítka "Odhlásit")

2 názory na “Psí pamlsky”

 1. Léta používám jako “ obyčejné” pamlsky piškoty, nyní kupuji ty maličké pro psy.
  Vynikající a snadno zhotovitelné jsou domácí játrové pamlsky.
  Recept je velmi jednoduchý:
  1 kg jater
  1 kg ovesných vloček jemných
  5 vajec
  ( majoránka- nemusí být)
  Játra pomixovat,přidat ovesné vločky a vejce.Hmotu promíchat, nalít na plech,vyložený pečícím papírem.
  Péct při 180 st. C v troubě 30 minut.
  Po vytažení z trouby nakrájet na malé kousky, které krátkodobě uchováváme v lednici. Na dlouhodobější uskladnění dáme do mrazáku.

  1. Radanko, tyhle sušenky pečeme taky. Plánuji článek právě o domácích pamlscích. Mám pro vás jeden tip. Já sušenky po nakrájení suším ještě v troubě. Potom vydrží dlouho i bez lednice a mrazáku. Uchovávám je ve sklenici, překrytou textilií. Naše holky se po nich můžou utlouct. Přeji hezký den 🙂

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru