V tomhle článku se budu věnovat svému srdečnímu tématu, lépe řečeno jeho části, protože mé srdeční téma PSÍ KOMUNIKACE je velmi obsáhlé. Společně se tedy podíváme na významnou část psí komunikace, a to na řeč těla u psů a jak ji číst.
V práci se psem je pochopení jeho řeči těla klíčové pro budování silného a zdravého vztahu mezi vaším psem a vámi, jeho majitelem. Osobně vnímám téma psí komunikace jako základní prvek pro veškeré cvičení se psem i jeho výchovu.
Sledovat u psa jen ocas nestačí
Stále se setkávám s tím, že se majitelé u svých psů soustřeďují jen na postavení ocasu. Vědí, že když pes stáhne ocas mezi nohy, znamená to, že má strach. Když pes ocasem máchá nahoře, tak má radost. Víte, že i pes, který je ve střehu nebo dokonce naštvaný může máchat ocasem?
Proto potřebujete na svého psa pohlížet jako na celek. Pokud budete cokoli posuzovat pouze dle jedné vybrané části jeho těla, nemáte relevantní náhled na jeho emoci, náladu a názor. Výsledek je vytržen z kontextu.
Pes k nám promlouvá celým tělem a pojďme se nyní na psí tělo podívat blíže. Začněme od hlavy.
1. Pozice uší
Možná vás překvapím, ale jedním z nejvýraznějších komunikačních „nástrojů“ na hlavě psa jsou uši.
Pokud jsou uši vašeho psa vzpřímené a míří dopředu, znamená to, že je zvědavý a na něco se soustředí, slyší něco co upoutalo jeho pozornost a vy to samozřejmě slyšet nemusíte.
Naopak, uši sklopené dozadu, kdy to může působit, jako by byly přilepené k hlavě, mohou signalizovat strach, podřízenost nebo také varování, zvláště jsou-li kombinovány s odhalenými zuby a zvrásněným čelem.
2. Pohled a zorné pole
O emocionálním stavu psa nám toho hodně prozradí i oči. Jistě jste si u svého psa všimli, že se jeho oči, respektive zornice mění v závislosti na světelných podmínkách. Při silném světle, například na sluníčku se psí zorničky stáhnou, kdy černá tečka uprostřed oka připomíná špendlíkovou hlavičku. Naopak v šeru se zornička roztáhne a kolem ní je jen úzký pruh duhovky. Pokud pes zažívá vzrušení, zorničky se mu roztáhnou nezávisle na světelných podmínkách.
Toto rozšiřování zornic je ovlivňováno sympatikusem, což je část vegetativní nervové soustavy.
V celkovém kontextu s ostatními projevy řeči těla, dokážete podle psích očí a stavu zorniček poznat náladu vašeho psa nebo hladinu stresu, který zrovna prožívá.
Důležité je také sledovat, kam pes hledí. Pokud se vyhýbá očnímu kontaktu, může to být známka nervozity nebo nejistoty. Na druhou stranu, intenzivní fixace pohledu může být výzvou k interakci nebo hrou, ale v některých kontextech i projevem varování. Více do hloubky se i těmto tématům věnuji ve svém online kurzu JAK SE DOMLUVIT SE PSEM.
3. Postoje těla
Hodně informací vyčtete také z postoje psa, kdy celkově jeho tělo může hodně napovědět o tom, jak se pes cítí. Uvolněná postava s mírně ohnutým ocasem a klidným dýcháním obvykle značí, že je pes v pohodě. Naproti tomu, ztuhlé tělo s napřímeným ocasem může být znakem obrany nebo připravenosti na možný konflikt. Všichni asi znáte hravý postoj,
kterým se vás pes snaží vyprovokovat ke hře. Přední polovina těla jde k zemi, kdy pes leží na loktech a zadek má nahoře. K tomu má i veselý výraz s pootevřeno tlamou a můžete pozorovat i rychlejší dýchání.
Klíčem k interpretaci je kontext; Znáte skvěle vzezření a chování svého psa v jeho běžném klidovém módu. Pak velmi snadno rozpoznáte co je jinak napříč různými situacemi, které spolu zažíváte.
4. Ocas
A dostáváme se k hojně interpretovanému a již zmíněnému ocasu. Ocas je dalším výrazným indikátorem nálady psa. Vysoko nesený ocas obvykle signalizuje sebevědomí a alertnost, zatímco ocas mezi nohama ukazuje na strach nebo podřízenost. Rychlé mávání ocasem obecně znamená radost, ale pokud je mávání spíše pomalé a nevýrazné, může to vyjadřovat nejistotu nebo nervozitu.
Opět je potřeba pozorovat a posuzovat psa v kontextu celého jeho vzezření a samozřejmě v závislosti na situaci, ve které zrovna je. Pokud váš pes bude máchat ocasem, který bude držet vysoko a vy si řeknete, jééé on má radost, ale už mu nekouknete na uši a tlamu a nezaznamenáte tak, že má pysky vyrolované až pod oči a tesáky ven, protože se k vám blíží jiný pes, který se mu nelíbí, tak to pak není dobré.
Psa vnímáme jako celek
Stejně tak je nedostačující, když se soustředíte čistě jen na řeč těla. Do psí komunikace patří další prvky jako jsou zvukové projevy, konejšivé signály i ty varovné signály. Často se u klientů i dalších lidí na veřejnosti setkávám s tím, že svým psům zakazují
komunikovat. Zakazují štěkání, vrčení apod. Konkrétně při varovných signálech nejsou zákazy na místě. Vrčením vám pes říká, že se mu něco nelíbí a vám tak dává prostor, abyste v té situaci správně zareagovali. Učte se rozpoznat, co vám váš pes říká. Když víte co po vás pes chce, co se vám snaží sdělit, víte i to, jak máte reagovat.
Rozumět psí komunikaci může každý
A pokud jsem ve vás vzbudila alespoň malinko zájem o téma psí komunikace, klikněte tady a mrkněte na informace k mému online kurzu JAK SE DOMLUVIT SE PSEM. V kurzu se naučíte, jak pohlížet na psí chování i komunikaci v celkovém kontextu. Na co se máte při pozorování svého psa zaměřit, jak si můžete při svých pozorováních pomoci, abyste se v komunikaci vašeho parťáka vyznali co nejrychleji.
V čem vám to pomůže
pochopení a správná interpretace řeči těla vašeho psa, vám může hodně pomoci v různých situacích, ale mnohem lepší a prospěšnější samozřejmě je, když se dokážete orientovat v psí komunikaci celkově.
Když víte, že vám pes signalizuje – hele, takhle situace je mi nepříjemná, fakt mi vadí, jak kolem mě jezdí cyklisti, nedaří se mi na ně zvyknout. A vy na toto sdělení zareagujete ve prospěch vašeho psa tím, že tu situaci přizpůsobíte tak, aby pro vašeho psa nebyla tak nepříjemná – například tím, že s ním poodejdete dále, do trávy, počkáte až cyklisti přejedou a pak pokračujete, dáte svým chováním psovi signál, že mu rozumíte a chápete jeho obavy.
Zůstaňme ve spojení
V případě, že máte doma štěně a potřebujete s ním pomoci využijte můj kurzu pro štěňata OD ŠTĚNĚTE K PARŤÁKOVI, který také obsahuje modul PSÍ KOMUNIKACE.
Máte-li staršího pejska a trápí vás u něj nežádoucí chování (např. tahání na vodítku, skákání na lidi, reaktivnost na jiné psy apod.) využijte mých konzultací on-line. Ráda vás uvidím také ve své facebookové skupině. Můžete se bavit při našich tematických dnech a využít rady a tipy k tréninku, výchově a péči o psa. Těším se na vás.