VLČÍ NORA – Jak se domluvit se psem

Porovnávací obrázek, kde jsou štěňata na trávníků a psi z útulku v kotci.

Štěně od chovatele nebo pes z útulku?

Štěně od chovatele nebo pes z útulku? To je otázka do pranice. Obě tyto kategorie mají něco do sebe. Pojďme se na tohle téma společně podívat v tomhle článku. Začněme štěnětem. Jaké výhody tedy má pořízení štěněte. A v tomhle konkrétním případě se bavme o pořízení štěněte od chovatele z registrované chovné stanice.  

Částečný pojem o zdraví štěněte

Říkám částečný, protože do pejska nikdo nevleze. Samozřejmě tak nejde vyloučit možné potíže. Ale! Drtivá většina chovatelů, kteří mají registrovanou chovnou stanici nechává udělat štěňatům prohlídky u veterináře. Kde také proběhne první odčervení.

Dále pak můžou nechat udělat genetické testy, které prokážou nebo vyloučí predispozice na dědičné choroby nebo choroby, které se u daného plemene vyskytují. Je známo, že například plemeno německý ovčák mívá predispozice na dysplazii 

Štěně huskyho venku v trávě.

kyčelních kloubů. Proto je uchovnění psa proces, který má eliminovat přenášení genetických onemocnění, aby se nemoci nešířili napříč plemenem.

Chovatelský servis

Většina chovatelů vám poskytne také chovatelský servis. Co to znamená? Nachystá pro budoucí majitele štěňat startovací balíčky, které obsahují většinou obojek, vodítko, krmení pro první dny, hračku a hračku napachovanou mámou fenou a sourozenci.

Dále je s vámi v kontaktu, abyste se s ním mohli poradit v případě nejistoty nebo potíží. Je normální a přirozené, že většina otázek vás napadne až ve chvíli, kdy tu svou 

Startovací balíček, který dostala Christine do začátku od naší chovatelky.

chlupatou kuličku štěstí máte doma a jste s ní v reálných situacích. Samozřejmě, tento chovatelský servis si chovatelé nastavují sami dle svého uvážení. Například naše chovatelka, od které máme holky, nám tohle všechno poskytla. S každou holčičkou jsme si dovezli balíček s dárky, granulemi i zmrazeného barfu pro první týden a také pro nás byla stále na telefonu. I když Christine nebyla můj první pes, byla první štěně a tak se rady v začátcích hodily.

Socializace

Další výhodou je, že pokud máte štěně od dobrého chovatele, kterému na pejscích záleží, vezete si domů již částečně socializovaného pejska, zvyklého minimálně na lidi. Opět, tyhle věci se budou hodně lišit, protože každý chovatel má jiný přístup i podmínky.

Pokud má chovatel doma i jiná zvířata, může být štěník již seznámen třeba s kočkami, králíky nebo morčaty. Ať už se chovatel na socializaci štěňat podílí jakkoli, neznamená to, že už máte 

Štěně se nechává hladit dětmi.

hotovo. Je velmi důležité, abyste v socializaci štěněte pokračovali a navázali na to, co již zvládl chovatel, který má štěňata u sebe jen krátkou dobu.

Vytváření silné vazby s pejskem

Další výhodou při pořízení štěněte je, že ihned od počátku si s pejskem tvoříte vazby a pracujete na svém vzájemném vztahu. Super vztah s pejskem není samozřejmost. Je potřeba na něm správně pracovat. 

Možnost výchovy podle svých představ

A mezi další výhody u štěněte patří možnost výchovy podle svých představ. Domů si přivezete čistou psí dušičku, u které je malá pravděpodobnost negativních zážitků (záleží na podmínkách u chovatele) nebo dokonce zlozvyků. A když výchovu svého pejska správně uchopíte, vyhnete se u pejska nežádoucímu chování a zlozvykům také.

Přizpůsobivost novému prostředí

Štěňata si většinou zvykají v novém domově rychle a bez potíží, díky své otevřenosti a zvědavosti. Snadněji se také učí novým věcem, když s nimi umíte jasně a srozumitelně komunikovat.

A nyní se podíváme na nevýhody u pořízení štěněte.

Loužičky a učení čistotě

Tohle je první, co se majitelé snaží štěně naučit. Nicméně, může to trvat několik týdnů až měsíců a majitelé musí být trpělivá a důslední.

Ničení věcí

Štěňata jsou velmi aktivní a ráda zkoumají svět svými zoubky. V období, kdy navíc přezubují na trvalý chrup, 

Štěně na psím záchodku.

může se u nich potřeba kousání všeho možného stupňovat. Nejde jim ani tak o ničení jako takové, ale kousáním různých a často tvrdých povrchů si ulevují od bolesti, když se jim prořezávají nové zuby a zároveň se tím uklidňují.

Očkování

Než štěně může mezi ostatní psy mělo by projít vším základním očkováním. Dříve to brzdilo majitele v návštěvě cvičáků, nyní jsou již lepší možnosti, protože většina trenérů poskytuje individuální lekce, jsou dostupné online kurzy apod. Majitelé tak na štěně nejsou sami a mají se kam obrátit o pomoc.

A dostáváme se k pejskům z útulku. Řekněme si tedy výhody pořízení pejska z útulku nebo dočasné péče apod.

Už je vycvičený

Pejsci z útulku jsou často již vycvičení a mají základní dovednosti. Nemusíte je učit základním věcem, jako je venčení a krmení. Tohle se však bude lišit pes od psa.

A také je velká pravděpodobnost, že po tom, co si u vás zvykne a zjistí, že má konečně milující domov, bude vám projevovat vděčnost.

Záchrana života

Adopcí dáváte psovi z útulku druhou

Vystrašený pes v kotci v útulku.

(někdy i několikátou) šanci na šťastný život, v případě staršího psa pak šanci na důstojné dožití.

A k těm nevýhodám:

Neznámá minulost

Pejsci z útulku mají často neznámou minulost. Někdy se pracovníkům útulku podaří o minulosti pejska něco zjistit, ale málokdy jsou informace úplné.

Nežádoucí chování se může ukazovat postupně

Pracovníci útulků nemívají časové ani jiné možnosti, aby se jim u pejska podařilo zjistit všechna nežádoucí chování. Zase, tyhle věci se liší pes od psa. Záleží, jak moc se na něm podepsali lidé před vámi, záleží i na jeho povaze a na tom, jak je psychicky odolný.

Nicméně je potřeba počítat s tím, že o problémech psa, které se vám doma projeví, nemusí zaměstnanci útulku ani vědět, protože u nich se pejsek nemusel dostat do situace, která by tohle chování vyvolala. A může se stát, že se u pejska takové chování projeví klidně po půl roce co jej máte doma.

Zůstaneme ve spojení?

Ať už jste ve fázi, kdy si sami tuhle otázku pokládáte a o pejskovi se teprve rozhodujete nebo ji naopak už máte vyřešenou a svého čtyřnohého parťáka už máte doma, tak nezapomínejte na jednu zásadní věc. A tou je: Užívejte si společný čas s pejskem co nejvíce v radosti a ve zdraví. Pokud vám společně náhodou něco neladí, řešení vždycky existuje 🤎.

Ráda vás uvidím také ve své facebookové skupině. Můžete se bavit při našich tematických dnech a využít rady a tipy k tréninku, výchově a péči o psa. Těším se na vás. 

Cvičitelka psů Petra Světlíková si dává pět se svou psí parťačkou venku na louce.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru