VLČÍ NORA – Jak se domluvit se psem

Zívající fenka československého vlčáka.

Stres a psi

Stres a psi

Psi jsou mnohdy ve stresu a my, jejich majitelé to kolikrát ani nezpozorujeme. Mnohdy to sice poznáme, nicméně nevíme co s tím a jak to u psa řešit. Stres u psů může mít mnoho podob, určitě se nejedná pouze o strach, který na svých psích parťácích vesměs poznáme. Mnohem více se tomu věnuji ve webináři, na kterém jsem spolupracovala se svou kamarádkou MVDr. Dominikou Bitomskou. Jsou v něm tedy dva pohledy na stres u zvířat. Jeden medicínský a jeden trenérský.

Jaké formy stresu u psů tedy jsou?

🐾 Stres vyvolaný negativní zkušeností.

🐾 Stres vyvolaný strachem.

🐾 Stres vyvolaný přílišnou radostí.

🐾 Stres vyvolaný zdravotním stavem.

🐾 Stres vyvolaný nepříjemnou situací.

Samozřejmě je lepší vědět, kterou z těchto forem stresu pes trpí nebo trpívá. Pro další práci to může výrazně pomoci. Jistě, můžeme se ze všech sil snažit našeho psa stresorům nevystavovat, nicméně sto procentně se nám to nikdy nepodaří.

Fenka československého vlčáka v zahradě pod jabloní.

Vždycky se budou vyskytovat vlivy zvenčí, které nebudeme moci ovlivnit a svého miláčka takto dostatečně ochránit. Nejdůležitější je, dokonale znát svého psa, umět číst jeho řeč těla a rozumět jeho signálům, kterými s námi komunikuje. Psí komunikaci se do hloubky věnuji v mém online kurzu PSÍ KOMUNIKACE.  Potom jsme schopni velmi rychle poznat, že něco není s pejskem v pořádku.

Ukazatelé stresu:

Tělesné:

uši stažené dozadu k hlavě, třes, ztuhlost (částečná nebo v celém těle), kňučení, kňourání, sebepoškozování, přehnané zvukové projevy, pobíhání v trysku sem a tam, reakce na dotyky apod.

Žena mazlící se se psem.

V (konejšivých) signálech:

zívání, otočení hlavy do strany, uhýbání pohledem, uši směrem dozadu přitisknuté k hlavě, neochota provést povel, zvedání tlapky, sednutí, čichání u země atd.

Jak s tím pracovat?

Jak už jsem zmínila, základem je velmi dobře znát svého psího parťáka a jeho komunikační signály. Dále je fajn, když pejska již od štěňátka učíme nějaký uklidňující povel či cvik. Díky němuž ho pak můžeme rychleji zklidnit.

Nejprve je potřeba nechat pejska veterinárně vyšetřit, aby se vyloučili jiné zdravotní problémy. Když se nenajde zdravotní příčina stresu je na nás, abychom s tím pracovali. Důležité je, abychom my v těchto, pro psa stresujících situacích zůstali klidní. Rozhodně na psa nekřičíme ani jej netrestáme. Mluvíme na něj klidně.

Nejčastější chybou majitelů psů je, že vystresovaného psa přehnaně litují, hladí a objímají. Tím však psovi nepomáhají, právě naopak, celé to ještě zhoršují. Dále je možné odvádět psí pozornost od dané situace např. hračkou či pamlskem.

Stres ruku v ruce s emocemi

Určitě není dobré nechat pejska, aby se v těchto stresových emocích plácal sám. Dlouhodobě neřešený stres, se pejskovi dříve či později objeví někde v těle.

Nejčastější jsou pak problémy s nervovou soustavou a srdeční onemocnění. Při práci s vystresovaným pejskem si také můžeme pomoci různými preparáty. Bývají ve formě sprejů, kapek i jiných.

Většinou bývají založené na přírodní medicíně nebo bylinkách či produkci feromonů.

Žena sedí na gauči se svou fenkou československého vlčáka. Vypadají, jakoby si spolu povídaly.

Tyto preparáty nejsou samospásné, je potřeba je kombinovat s tréninkem a prací s vaším pejskem. V případě, že nevidíte žádné zlepšení můžete se obrátit na psího trenéra nebo přímo psího psychologa.

Líbil se vám tento článek? Můžu vám dát vědět, až napíšu ten příští. Stačí zadat váš e-mail do formuláře níže. Inspiraci z psího vesmíru můžete také čerpat v mé facebookové skupině, kde jste srdečně vítání.

Žena se psem

Už mi nikdy nic neunikne 🙂

Zajímavá a důležitá témata z psího světa mi posílejte na tento e-mail (vím, že souhlas se zasíláním novinek mohu kdykoli zrušit stisknutím tlačítka "Odhlásit")

2 názory na “Stres a psi”

  1. Vojtěch Holeš

    Vám taky hezký pátek a víkend.
    Wolfík včera zažil velký stres při návštěvě veteriny, nepříjemná zkušenost, doktorka z jehlou v ruce.

    1. Děkujeme ☺🐺🤎🍀 Ano, moje Christinka má taky stres na veterině, a to pokaždé 🙉🤎. Dokola na tom pracujeme. U Chris nehrozí odvedení pozornosti ničím. Když je v takovém opravdovém stresu nechce se nechat „uplatit“ ničím🐺🤎.

      Tam je to hodně o mně. Musím zůstat v naprostém klidu a vyzařovat ze sebe pevnost a klid. Pak je to lepší. A nejhorší to máme vždycky v čekárně 🙉

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru