fbpx

VLČÍ NORA – Jak se domluvit se psem

Petra Světlíková

Psí trenérka s přesahem do psí komunikace

Svod a bonitace

Štěně...

Pokud jste si koupili štěně od dobrého chovatele z registrované chovné stanice, máte možnost absolvovat svod mladých a bonitaci. Záleží také na tom, jak má tyhle věci nastaven konkrétní klub chovatelů daného plemene. 

U některých plemen se svod a bonitace neřeší a k uchovnění psa vám “stačí” absolvovat jednu národní a jednu mezinárodní výstavu psů. Nicméně pokud máte fenku a plánujete štěňata, je potřeba ji nechat uchovnit.

Stejně je potřeba uchovnit i psa, aby mohl být zařazen mezi krycí psy. A proč se tohle dělá? Chovatelé se snaží udržet chov na úrovni. Aby nedocházelo k degradaci plemen. 

Bohužel v dnešní době jsou lidé pro zisk schopni dělat cokoli. I vědomě produkovat křížence. Tomuhle tématu se více věnuji ve svém eBookuPořizujeme si psa”, který si můžete zdarma stáhnout na mém webu. 

Svod mladých

Svod je taková předpříprava na bonitaci a není povinný. Bonitaci můžete absolvovat i bez něj. Nicméně je dobré na svod jít a vyzkoušet si tak bonitaci nanečisto.

Zjistíte co je potřeba pejska naučit k bonitaci, setkáte se s dalšími majiteli, získáte pojem a informace o chovu jako takovém.

Svodu se účastní pejsci většinou od sedmi měsíců věku, kdy věková hranice není omezena maximalním věkem. Od 18ti měsíců může pes absolvovat rovnou bonitaci. Na svodu je přítomna bonitační komise, která vám řekne co máte zlepšit a zkusíte si manipulaci při měření. 

Na svodu se měří pouze kohoutková výška psa. Ukazují se zuby, kontrolují varlata u psů a ocas. Pak se s pejskem proběhnete. Také vám pejska celkově posoudí. Měl by umět stát v postoji. Není čeho se bát, vše probíhá nenátlakově, nikdo nechce pejsky stresovat. Informace k přihlášení na svod najdete na webu vašeho klubu chovatelů. 

Bonitace

Bonitace bývá jednou z podmínek uchovnění. Tam už se pejsek posuzuje podrobněji. Kontroluje se čip, údaje v očkovacím průkazu, zda má pejsek povinná očkování, genetické testy apod. Posuzuje se i to, zda pejsek splňuje všechny standardy daného plemene.

Christinka jako štěně, kdy jsme se taky jeli na svod a bonitaci podívat.
Potkala se tam se svým tátou 🙂
Také na hraní s novýma kámošema došlo 🙂

Opět se provádí měření a to již v plném rozsahu (kohoutková výška, hloubka hrudníku, šířka hrudníku, šířka hlavy, délka hlavy, délka tlamy, obvod hrudníku, délka holeně, délka stehna atd.). Kontrolují se zuby, ocas, u psů varlata.

Také se s pejskem proběhnete. Provádějí se povahové testy a mnohdy se posuzuje i reakce na střelbu.  Podrobnější informace byste měli opět najít na webu vašeho konkrétního klubu chovatelů.

A co my?

Původně jsem s Christinkou chtěla bonitaci absolvovat. Výstavní ambice jsem nikdy neměla, štěňátka jsem tedy také neplánovala. Chtěla jsem hlavně parťačku pro život. Nicméně s bonitací jsem počítala.

Jenže Christinka v půl roce onemocněla, kdy prodělala vážnou operaci střev. Tento zážitek ji poznamenal natolik, že na sebe nechtěla nechat sáhnout.  Tedy nikým cizím. Zkoušeli jsme to trénovat nejprve s naší kamarádkou, kterou zná.

Ani od ní na sebe nenechala takto sahat. Přitom ji úplně zbožňuje. A to ani tehdy, když jsem odváděla její pozornost kelímkem s Pribináčkem.

Nakonec jsem se rozhodla, že ji nebudu vystavovat stresu, vzhledem k tomu, že štěňata jsme neplánovali. Ovšem, na jednom svodu s bonitací jsme se podívat byli. Bylo to ještě před jejími zdravotními problémy. Tehdy jsme jeli až do Kyjova. Byl to fajn den.

Potkali jsme tam Christinky tátu, i jednoho jejího bráchu, naši chovatelku Míšu a spoustu fajn lidí i hafanů. Pokud plánujete uchovnit vašeho pejska doporučuji na svod mladých jít. Byť byste to měli jen okouknout, jak to chodí. Tak ať vše hezky zvládnete a především si to s vaším parťákem užijete. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *