fbpx

VLČÍ NORA – Jak se domluvit se psem

Miska s granulemi pro psa.

Téma: Granule

Můžete si vybrat, jakým způsobem budete krmit svého psa. Jestli barfem (syrové maso, kosti, ovoce a zelenina) nebo vařenou stravou či například granulemi. A právě o granulích si teď něco řekneme. Na trhu je v dnešní době obrovský počet značek, které granule prodávají. Jak se v nich však orientovat a vybrat pro svého miláčka ty správné?

Jaké granule můj pes potřebuje?

Nejprve je potřeba ujasnit si co konkrétně můj pes potřebuje. Každý pes má jiné potřeby, které se liší v závislosti na věku, plemeni, také na kastraci a na aktuálním zdravotním stavu.

Jiné granule jsou pro štěňata, jiné pro dospělé aktivní psy, jiné pro seniory, jiné pro kastrované psy apod. Cena vám také může napovědět. Je jasné, že 12 kg pytel granulí za nějakých 250 – 300 Kč nebude ta správná volba. 

Miska s psími granulemi.

Jak vybrat opravdu kvalitní granule?

S odpovědí se do jedné věty opravdu nevejdu. Co vám doporučím především je: „Čtěte složení na konkrétních pytlech s granulemi.“

Reklamy jsou mnohdy zavádějící a o kvalitě propagovaných granulí se mnohdy moc mluvit nedá. I v popisech složení je potřeba se zorientovat. I v nich mohou být zavádějící informace. Vybírejte raději ty, kde jsou všechny suroviny konkrétně určené. Např. místo drůbeží moučka, je lepší kuřecí moučka, místo obilovin je lepší rýže apod. Pokud tam suroviny nejsou jasně a konkrétně uvedené, nevíte z čeho granule jsou a čím vlastně krmíte.

Obiloviny v granulích

Je mnohem levnější vyrábět granule z obilovin místo masa. I obiloviny obsahují bílkovinu tak co, psovi to může být přece jedno. Jenže není. Pes vám po takových granulích nebude prospívat a poznáte to i na jeho srsti. Vesměs se jedná o granule, kde výrobce neuvádí konkrétní druhy surovin.

Mnohdy se za obilovinami skrývá kukuřice, kterou by se psi vůbec neměli krmit. Mají potíž ji strávit. Psi totiž na rozdíl od lidí nemají ve slinách enzym amylázu  škroby tak tráví až ve dvanáctníku. Kromě toho díky horší stravitelnosti je kukuřice potenciálním alergenem.

Co tedy ano?

Na prvním místě by měla být uvedena kvalitní masová moučka nebo maso v sušeném stavu. Pokud je uvedeno maso v čerstvém stavu, je to opět zavádějící.

Když máte na prvním místě ve složení uvedeno čerstvé maso a za ním třeba rýži nebo brambory je jasné, že granule budou obsahovat převážně rýži nebo brambory.

Čerstvé maso obsahuje totiž ze 70% vodu, kdy sušením se voda odpaří a zůstane masová moučka asi 30% z původního množství. Proto obsah masa v těchto granulích dosti spadne až za zmíněnou rýži či brambory. Někteří výrobci za čerstvým masem uvedou i masovou moučku a pak je to v pořádku.

Miska s psími granulemi.

Škroby

Dále jsou uvedeny zdroje škrobů či sacharidů. Jak už jsem zmínila výše, nestačí pouze údaj „obiloviny“. Mezi nejlépe stravitelné patří tapioky, brambory a rýže. V granulích můžete najít také proso a amarant, to je z hlediska stravitelnosti spíše průměr. Nejhůře stravitelná, jak už víte je kukuřice, ale také pšenice, oves a ječmen. 

Řídit se můžete i označením „Grain free“, tedy bez obilovin. Hodnota škrobů by měla být ideálně do 30%. Do 50% je to průměr.

Tuky a další suroviny

Dále jsou uvedeny zdroje tuků. Např. rybí tuk, kuřecí tuk apod. Tuky jsou u psů nejdůležitějším zdrojem energie. Také se díky nim mohou vstřebávat vitamíny A, D, K, E, které jsou rozpustné v tucích.

Ve složení také najdete zeleninu, ovoce, bylinky, probiotika, vitamíny, minerály, antioxidanty. Někdy také kloubní výživu jako je glukosamin, chondroitin nebo MSM. Kloubní podpora v granulích je spíše lákadlo pro zákazníka, neboť obsah je velmi nízký. Ve složení být může, i když neovlivní stav kloubů vašeho psa. Obsah vlákniny v granulích by měl být více než 3%.

Čemu se vyhnout?

V případě, že bude uvedeno čerstvé maso jako jediný zdroj bílkovin (když chybí údaj o masové moučce), vždy to znamená minimum živočišných bílkovin v krmivu.

Označení „vedlejší produkty živočišného původu“ nebo „maso a výrobky masového původu“ – nebrat. Maso je velmi široký pojem. Je třeba, aby bylo přesně určeno – kuřecí moučka, krůtí moučka apod.

Výrobky masového původu, vedlejší živočišné produkty, deriváty jsou jiným slovem odpady. Jsou to různé zbytky, jako staré maso, kafilerní zbytky, nohy, zobáky, peří, krev, střeva, srst, kopyta i trus.

V podstatě totéž platí o „vedlejších produktech rostlinného původu“, „obilovinách“ nebo „rostlinných izolátech“. Jedná se opět o zbytky, tentokrát z rostlinné výroby. Takže žádná valná kvalita.

Mnohdy se za těmito označeními skrývá také sója. Někteří výrobci ji ve výčtu surovin i uvedou – sója, sójové boby, sójový olej. To rozhodně nebrat. Sója je alergen a také je těžce stravitelná, působí proti využití bílkovin z potravy.

Přepálený tuk!

Někteří výrobci také používají nepotřebný přepálený tuk z restaurací, který tam někde stojí i několik měsíců v barelech. Nastříkají jej na granule a ty pak hezky voní a hlavně psům chutnají.

Mnohdy ve výčtu surovin najdeme i celulózu. Výrobce tvrdí, že je tam pro lepší trávení. Ve skutečnosti to znamená, že granule obsahují piliny, které psi rozhodně strávit neumí!

Chemické konzervanty jako např. BHA, BHT, propylgalat, sorban draselný, ethoxyquin… Mohou se skrývat pod označením „doplňkové látky povolené v EU“. 

Fenka československého vlčáka sedící v místnosti na prkenné podlaze.

Jsou to rakovinotvorné látky. Vybrat správné granule může být dosti náročné. Snad vám tento „článek“, alespoň trošku pomůže se zorientovat.

Chceme mít pejsky zdravé a za parťáky co nejdéle. Líbil se vám článek? Chcete, abych vám dala vědět až vyjde můj další článek? Zaregistrujte se přes formulář níže. Můžete se také přidat do mé uzavřené facebookové skupiny. Do skupiny vstoupíte tudy>>> . Krásný den všem

Žena se psem

Už mi nikdy nic neunikne 🙂

Zajímavá a důležitá témata z psího světa mi posílejte na tento e-mail (vím, že souhlas se zasíláním novinek mohu kdykoli zrušit stisknutím tlačítka "Odhlásit")

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru