fbpx

VLČÍ NORA – Jak se domluvit se psem

Žena stříhá drápky své fence československého vlčáka.

Téma: Manipulace

Trénujeme od štěněte

Manipulace jsou další důležitou součástí v životě majitele psa a pejska samotného. A nejde jen o to, abyste věděli, jak máte své štěně správně chytnout při brání do náruče a zvedání. Mezi manipulace patří také všechny ostatní úkony, které jsou součástí vašeho společného života a jež můžete v budoucnu potřebovat:

✔ stříhání drápků

✔ vyčesávání

✔ čištění uší

✔ čištění zubů

✔ polohování pejska

✔ odebírání nevhodných věcí apod.

Žena stříhá drápky svému psovi venku na zahradě.

Stříhání drápků

Úplně malému štěněti vesměs drápky nestříháme. Nicméně je potřeba ho na tento úkon připravit. Může se vám totiž stát, stejně jako nám u našich holek, že drápky bude potřeba zastřihávat až později. U holek tahle potřeba vyvstala až po roce. Holkám drápky rostou docela rychle. Zastřiháváme cca 1 krát týdně.

Žena stříhá drápky svému psovi venku na zahradě.

Drápkem vede (já říkám) „žilka“. Pokud se drápky nezastříhávají a přerůstají, žilka se prodlužuje. V případě, že jdete zastřihnout již přerostlé drápky po opravdu delší době, je na místě velká opatrnost. Zastříhávejte opravdu po malých kouscích. Raději za pár dní zopakujte. V opačném případě je velká pravděpodobnost, že pejska zastřihnete a drápek bude krvácet. Pro pejska je to zbytečná bolest a trauma.

Péče o drápky je důležitá

V případě přerostlých drápků může dojít k jejich zalomení. Je to velmi nepříjemné a bolestivé. Zvláště, pokud se drápek oddělí od té „živé“ části. V mém kurzu „OD ŠTĚNĚTE K PARŤÁKOVI“ se budeme věnovat i těmto situacím, abyste věděli co v takové situaci dělat nebo naopak nedělat.

Zalomený psí drápek.
Odtržený drápek

Také chůze s přerostlými drápky je pro psa nepříjemná a bolestivá. Pes, ve snaze si ulevit, špatně našlapuje. Špatné našlapování a nestandardní chůze mají za následek další zdravotní potíže. Dochází k deformaci kloubů i změnám na páteři. I jeden neřešený přerostlý drápek může zadělat na pořádný zdravotní problém.

Proto drápky kontrolujte a v případě potřeby zastřihávejte. Pokud si na to netroufnete, nechejte tuhle proceduru na odbornících. Drápky vašemu pejskovi zastřihnou i na veterině nebo v psích salonech.

Vyčesávání

K vyčesávání pejska zvolte správný kartáč dle typu srsti. Jiný kartáč je potřeba na srst s podsadou a jiný na srst bez podsady, apod. Sledujte srst vašeho pejska. Její barvu, lesk a kvalitu chlupu. I ze srsti lze vyčíst případný zdravotní problém. Pokud se vám srst vašeho psího kamaráda úplně nepozdává, zkuste se zamyslet nad změnou krmiva.

Pokud budou potíže přetrvávat a srst bude i nadále matná a chlup slabý a nekvalitní, poraďte se s vaším veterinárním lékařem.

Čištění uší

Uši pejskovi pravidelně kontrolujte a čistěte. K čistění psích uší se používají speciální roztoky, které koupíte v chovatelských potřebách nebo u svého veterinárního lékaře. Některá plemena jsou náchylnější na záněty uší. Pak je na místě zvýšená starost a péče o uši.

Psí uši.

Polohování pejska

Naučte se s pejskem také polohování. To znamená, naučte pejska povely, díky kterým jej zvládnete navést do lehu na pravém i levém boku, stát v postoji, klidně sedět apod. Důležité je, aby v těchto pozicích dokázal v klidu setrvat. Tohle oceníte třeba při veterinárním vyšetření, při vytahování klíštěte, čištění uší i stříhání drápků. Drápky na zadních tlapkách se vám budou v leže na boku stříhat mnohem lépe.

S tímto polohováním učte pejska také „doteky“. Aby byl v klidu právě při veterinárním vyšetření. Doteky jiných lidí trénujte nejprve v rodině, pak s kamarády a pak třeba na veterině při seznamovacích návštěvách. Dnes už se dají takové seznamovací návštěvy dají u veterinárních lékařů domluvit a to je za mě skvělé.

Čištění zubů

Péči vyžadují i zuby vašeho pejska. Také tuhle proceduru je potřeba natrénovat od malička. Nejprve pejska naučte, že je normální, když se mu díváte do tlamičky, strkáte mu tam prsty apod.

Psí tlama s vyceněnými zuby.

Abyste mu pak po přezubení mohli čistit jeho trvalý chrup. Žužlací pamlsky na čištění zubů nejsou samospásné a nezvládnout zastat celkovou péči o chrup. Pomoci mohou také syrové kosti, na kterých si pejsci čistí zuby přirozeně. Pejsi mohou kosti pouze SYROVÉ. Jakákoliv tepelná úprava změní strukturu kostí a ty se pak tříští do ostrých hran a mohou být nebezpečné.

Odebírání nevhodných věcí

Tohle je také důležité nacvičit. Může se stát, že vám pejsek vezme do tlamy něco nevhodného nebo hůře, nebezpečného. V těchto případech potřebujete být schopni v klidu mu tuto věc odebrat. Skvělé je, když pejsek poslechne na povel „fuj“ a vyplivne to sám. Může se však stát, že se tak snadno své kořisti nebude chtít vzdát a budete muset kořist odebrat. A to bez obavy a rizika, že na vás bude vrčet či vás kousne.

Těmto tématům se věnuji také ve svém kurzu „OD ŠTĚNĚTE K PARŤÁKOVI“. Naučíte se, jak na to, abyste s pejskem tyto úkony a situace zvládali.

Líbil se vám článek a rádi si přečtete i ten další? Můžete využít formulář níže a já vám dám vědět až vyjde další článek na mém blogu. Ráda vás uvidím také ve své facebookové skupině. Můžete se bavit při našich tematických dnech, využít rady a tipy k tréninku nebo využít mou Hafporadnu každý první čtvrtek v měsíci. Těším se na vás 🙂

Ještě mrkněte na video. Stříhání drápků nemusí být nutně noční můrou, když pejska naučíte v klidu ležet a na povel lehat na bok 🙂 Další videa najdete na mém youtube kanálu.

Žena se psem

Už mi nikdy nic neunikne 🙂

Zajímavá a důležitá témata z psího světa mi posílejte na tento e-mail (vím, že souhlas se zasíláním novinek mohu kdykoli zrušit stisknutím tlačítka "Odhlásit")

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru