Strašák jménem "torze žaludku"
Torze žaludku čili jeho otočení (kolem své osy) je velice závažná a život ohrožující věc, která se psovi může stát. Náchylnější k tomuto onemocnění jsou starší psi, psi velkých plemen a psi s hlubokým hrudníkem jako např. Dogy, NO, ČSV, setr, irský vlkodav, dobrman, labrador, bernardýn, brazilská fila apod. A také feny po kastraci jsou rizikovou skupinou. Vyjmutím reprodukčních orgánů vznikne v břišní dutině mnohem více místa a k torzi tak může dojít snadněji, v případě nerespektování odpočinku po krmení.
Holky po kastraci
Po tom, co se naše holky rozhádaly na život a na smrt (kdo nás sledujete víte) nechali jsme je kastrovat. Bylo to opatření, aby jsme se do budoucna vyhnuli dalším konfliktům vzniklým v důsledku hormonální nerovnováhy v obdobích hárání u holek.
Po poradě s naším veterinárním lékařem jsme holkám nechali rovnou při kastraci udělat i fixaci žaludku k břišní stěně. V té době jsme totiž intenzivně trénovali zvykání na kotec, kdy holky dostávaly krmení i tam. V tomto případě už jsem nedokázala stoprocentně zajistit klidový režim po krmení.
Podněty zvnějšku se vždycky najdou a větší kotec jim poskytoval dost prostoru pro hopsání a skákání. Nechtěli jsme tak riskovat právě vznik torze. Fixace žaludku holky nijak neomezuje.
Co může zvýšit riziko vzniku torze žaludku?
Riziko vzniku torze žaludku zvyšuje také nekvalitní krmení, o to více, pokud se podává jen jednou denně. Velice důležité je, aby pes po krmení dostatečně dlouho v klidu odpočíval a trávil.
Fyzická aktivita s plným žaludkem riziko torze mnohonásobně zvyšuje. V případě, že pes s torzí žaludku není včas operován, dochází k sehnání oběhového systému a nastane smrt. Je proto velice důležité včasné rozpoznání prvních příznaků. Statisticky je torze druhou nejčastější příčinou úhynu psů hned po rakovině.
Příznaky
Objevují se takto za sebou v rychlém sledu.
Zvětší se objem břicha, které je ztuhlé a bolestivé na dotek.
Objeví se zvracení pěny nebo tekutin, pokusy o zvracení, zrychlené polykání, nadměrné slinění.
Zrychlené dýchání (hyperventilace).
Nadměrné pití nebo naopak nechutenství.
Dásně má pes bledé nebo červené, nikoliv přirozeně růžové.
Nahrbení v postoji nebo i v leže. Leh či sed jsou v neobvyklých polohách. V pozici kdy je předek při zemi a zadek nahoře. Svíjení se.
Pes vyhledává skrytá místa, má nepřirozeně klidné chování, je až apatický.
Je potřeba urychleně vyhledat veterinární pomoc. Čím více času zbytečně uteče do operace, která může psovi zachránit život, tím horší pak bude prognóza.
Prevence
Torze žaludku úzce souvisí s krmením. Dopřávejte tedy vašemu psovi kvalitní stravu bez obilovin. V případě rizikových skupin třeba dvakrát denně. Dbejte také na to, aby měl pes po krmení alespoň 2 hodinový odpočinek.
Máte doma štěně a chcete ho naučit cíleně odpočívat a spoustu dalších dovedností? Zvu vás do svého kurzu pro štěňata OD ŠTĚNĚTE K PARŤÁKOVI.
Za celou VLČÍ NORU vám i vašim psím parťákům přeji pevné zdraví, ať se vám takovéto věci obloukem vyhýbají 🤎🐺.
Pokud vás témata z psího vesmíru zajímají, můžete se přidat do mé uzavřené facebookové skupiny. Do skupiny vstoupíte tudy>>> Líbí se vám tento článek? Chcete, abych vám dala vědět, až napíšu další? Využijte formulář pro registraci níže. S holkama přejeme všem krásné dny 🙂