fbpx

VLČÍ NORA – Jak se domluvit se psem

Veterinární okénko s MVDr. Dominikou Bitomskou

V našem veterinárním okénku najdete články, rady a tipy k veterinárním tématům. Záleží nám na tom, abyste měli co nejvíce informací týkajících se zdraví vašeho čtyřnohého parťáka.

MVDr. Dominika Bitomská

Jako veterinární lékařka propojuji vědecké poznatky medicíny s alternativními možnostmi. Specializuji se na prevenci. Ve své praxi učím klienty pečovat o zdraví jejich čtyřnohých kamarádů a předcházet tak nemocem a zraněním.

Články

Komplexní péče o pohybový aparát psů

Péče o pohybový aparát se dostává poslední roky do zájmu majitelů psů a stává se rutinou a nutností u sportujících psů. Bohužel někteří majitelé stále řeší potíže s pohybovým aparátem ne za pět minut dvanáct, ale spíš půl hodiny po dvanácté.

Když odcházejí za duhu…

Nedávné události v naší rodině mě inspirovaly k otevření tohoto nepříjemného tématu. Každému z nás už odešlo nejedno zvíře. Jen hrstka majitelů má to štěstí, že jim zvíře zemře hezkou, klidnou smrtí. Kdy je vhodná doba se se zvířetem rozloučit a nechat ho jít?

Nemoci přenášené klíšťaty

S přibývajícími slunečními paprsky nás to táhne ven do přírody. Každý majitel psa ví, že klíšťata jsou pro jeho miláčka nebezpečná, ale víte jaké příznaky mohou mít jednotlivá onemocnění? Sepsala jsem vám zde konkrétní nemoci, kterými se váš pes může nakazit, v dalším článku se podíváme na to, jak správně vytáhnout klíště, jak pečovat o ránu po kousnutí a jak se klíšťatům bránit.

Zdravá kůže a srst

Kůže má funkci bariéry mezi vnitřním a vnějším prostředím těla. Srst poskytuje tepelnou izolaci a chrání kůži před odřením a poraněním. V kůži se nacházejí žlázy, které produkují maz a ten zajišťuje ochranu před vodou a látkami, které mohou kůži poškodit. Přes kůži jako přes největší orgán pronikají látky do těla.

Homeopatie, placebo nebo lék budoucnosti?

Můj první kontakt s homeopatií nebyl v roli veterinářky, ale v roli mámy. Náš roční syn měl po očkování měsíc zarudlé oko. Chodili jsme jednou týdně na oční a vypadalo to hůř a hůř. Jedna moje klientka mi tehdy doporučila výbornou homeopatku, která jejím dětem velmi pomohla. Po jedné návštěvě, doplňujících telefonátech a mailech jsme podali JEDNU tabletku jen JEDNOU a oko se za pár dní zcela vyléčilo.

Populární Dornova metoda, co to vlastně je?

Pokud jste aktivní pejskař, určitě jste na pojem „Dornova metoda“ narazil, ať už při brouzdání na internetu, někdo tu „dornovku“ zmiňoval na cvičáku nebo jste se svým pejskem již terapii absolvovali. Pojďme se spolu podívat, co to vlastně je…

Poradna

E-Book ke stažení zdarma

Natáčím také vzdělávací videa

Dotazy ohledně psích rehabilitací

Je pro mého psa vhodné ošetření Dornovou metodou?

Dornova metoda je vhodná pro psy jakéhokoliv stáří i tělesné kondice. Buď jako prevence nebo řešení akutního či chronického problému.

Musí mít můj pes před ošetřením klidový režim. Jak dlouhý?

Rozhodně ano. Minimum jsou 4 dny před a po terapii. Individuálně to spolu probereme a dostanete doporučení o dalším pohybovém režimu pejska.

Musí být můj pes vyšetřen veterinárním lékařem před terapií?

Ano. Nepřijímám pacienty s pohybovými problémy, kteří nebyli ortopedicky a neurologicky vyšetřeni a nemají RTG vyšetření. Pokud to stav pacienta vyžaduje, jsou nezbytné i další diagnostické metody. Pokud budete chtít, můžeme se na vyšetření domluvit spolu. Jediná výjimka, kdy nepotřebuji vyšetření před terapií, je prevence, to znamená, že zvíře ještě nemá klinické potíže.

Co si mám vzít s sebou?

Sportovní oblečení, RTG snímky (pokud nějaké máte), dobrou náladu a samozřejmě pejska.