VLČÍ NORA – Jak se domluvit se psem

Fenka československého vlčáka stojí ve sněhové závěji.

Zima a psi: Jak zvládnout mrazy a zimní procházky

Zima a psi. Psi většinou sníh milují a rádi se v něm válejí a rochní. To je samozřejmě v pořádku. Ale!

Časy se změnily

Co si budeme říkat, v dnešní době už jsou pejsci poněkud zhýčkaní. Většinu času tráví s námi doma hezky v teple a zdobí naše gauče a pohovky. 🙂

Mám to také tak. Pro pejsky je moc fajn, když žijí takto v těsné blízkosti se svými páníčky. Může to však mít i jisté „následky“.

Fenka československého vlčáka si hoví na gauči.

Co s tím?

Jde o to, že pes může být náchylnější k prochladnutí, což může mít za následek také zdravotní komplikace. Při zimních radovánkách bychom na to neměli zapomínat. Je fajn dodržovat pár základních pravidel:

❄ Nenechat psa dlouho sedět na sněhu.

❄ Vědět, jaký typ srsti má váš pes a podle toho pořídit vhodný obleček. Psovi, jež nemá podsadu se voda a vlhkost dostane na kůži mnohem snadněji a rychleji.

❄ Po koulovačce a válení ve sněhu pejska osušit ručníkem a to i před cestou domů z hor autem.

❄ Při hodně náročných a dlouhých zimních pochodech dát psovi i botičky a chránit tak jeho tlapky před popraskáním a případným pořezáním o ledové krusty (v extrémních podmínkách).

❄ Ve městech kde se solí po každém venčení pořádně omýt a ošetřit packy.

Přizpůsobit se plánovanému programu

Prostě myslet na to, že pejsci běžně nenosí boty a tak může dojít k nemilému zranění na tlapkách.

V drtivé většině případů se řezné a tržné rány na psích tlapkách hojí hůře a trvá to déle a to nemluvím o tom, že je to samozřejmě bolí.

Fenka československého vlčáka skotačí ve sněhu tak moc, až sníh lítá na všechny strany.

A také myslet na to, že  ti naší psí kámoši už nejsou tak odolní co se zimy týče, protože už v tom nejsou tak trénovaní. Holky oblečky nemají, protože nepěstujeme žádné extrémní sporty. Naše výlety na hory zvládají v pohodě bez nich. V autě vozíme ručníky a to pro naše podmínky stačí. Navíc holky na zimu nasrstí pořádnou podsadu, tak jim běžná zima nevadí.

Ohledně zimy a tématu oblékání psů mají majitelé většinou několik otázek:

🐾 Jak poznám, že mám psa obléct?

➡ Sledujte ho, když budete mít svého parťáka „nakoukaného“ poznáte i sebemenší náznaky zimy. Naježená srst, cvakání zubů nebo svalový třes vám určitě napoví. Řiďte se dále stářím, váhou, velikostí a typem srsti. Nejlépe izolovaní jsou psi s patrovou srstí a nejhůře krátkosrstí (ti jsou na tom špatně i v létě). Zvýšenou pozornost věnujte prosím zdravotnímu stavu pejska, pokud má pohybové potíže (artrózu, problémy s páteří) nebo nějaké chronické onemocnění.

🐾 Jak vybrat vhodný obleček?

➡ Správný obleček by měl krýt celou páteř od začátku krku až po kořen ocasu, zakrývat by měl také velké klouby (rameno, loket, kyčel a koleno) a velké svalové skupiny. Materiál by měl být hlavně nepromokavý a odolný vůči větru. Když psovi pořídíte slušivou vestičku s kožíškem, vůbec mu tím nepomůžete ba naopak, může provlhnout a psovi spíš ublížit. Pokud máte atypického psa, vybírejte raději v kamenném obchodě než na internetu.

🐾 Není trapné oblékat bullteriéra?

➡ NENÍ! Pokud je vašemu psovi zima, nehleďte na plemeno. Ať si o vás kolemjdoucí myslí co chtějí, je to zdraví vašeho psa.

🐾 Na které situace si dávat v zimě pozor?

➡ Určitě hlídejte venkovní stupně a nezapomínejte také na povětrnostní podmínky a srážky. Vlezlá, vlhká zima dokáže vlézt i do nejhustšího kožichu. Pokud jste na horách v pohybu a najednou zastavíte (typicky u restaurace kam pes nemůže), vezměte psa do tepla nebo ho minimálně oblečte Pokud se psem v zimě sportujete, nikdy ho po sportu nenechávejte vychladnout prudce, bez oblečení nebo v chladném prostředí.

Závěrem

Jak říká Dominika výše, zdraví vašeho pejska je nejvíc a dle toho je potřeba se řídit. 

Zamyslet se nad tím co s pejskem plánujete. Jak náročnou aktivitu, kolik času budete trávit venku a v jakém počasí apod. Jde o to, si užívat super společné chvíle bez řešení nepříjemností, spojených se zdravím vašeho chlupatého kamaráda.

Líbil se vám článek? Chcete mít přehled, až vyjde ten další? Zadejte svou e-mailovou adresu do formuláře níže a už vám nic neunikne 🙂

Trenérka psů Petra Světlíková dovádí ve sněhu se svou fenkou Christine.

Prahnete po dalších informacích z psího světa? Chcete mít přístup k různým výukovým materiálům, slevy na služby a možnost ptát se opravdové veterinární lékařky? Vstupte do našeho klubu.

Cvičitelka psů Petra Světlíková si dává pět se svou psí parťačkou venku na louce.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru