fbpx

VLČÍ NORA – Jak se domluvit se psem

Ukázka výbavy

Výbava:

OBOJEK – nám se nejvíce osvědčil tenhle typ. Zkoušeli jsme i jiné. Takové, u kterých se dala nastavit velikost pomocí posouvání plastové spony. Jenže holky jsou lovkyně, a pokud viděly podnět dříve než my a stačily zatáhnout na vodítku, obojek se vždy hodně povolil. Samozřejmě u malých psů nejsou nároky na obojek tak velké 🙂

POSTROJ – Osobně mám postroje ráda. U postroje je důležité, aby psovi neomezoval rozsah pohybu v ramenních kloubech. Při pohledu zepředu má mít tvar písmene Y. A také musí dobře sedět, aby psa nikde netlačil a neodíral. Při více hodinových procházkách by pes neměl mít vodítko připnuté celou dobu na obojku s ohledem na krční obratle.

IDENTIFIKAČNÍ ZNÁMKA –  VELMI DOPORUČUJI. Na zadní straně známky je mé telefonní číslo. V případě zaběhnutí vašeho psa, to velmi usnadní cestu vašeho psa zpět domů. Dnes už jsou psi sice čipováni, nicméně pokud číslo čipu a vaše kontaktní údaje nezanesete do některého z registrů, nikdo vás podle čísla čipu, které čtoučkou na psovi zjistí – nenajde.

KRÁTKÉ VODÍTKO – Určitě využijete. Některé cviky a povely se lépe cvičí na krátkém vodítku. 

STOPOVAČKA – Stopovací vodítko. Dá se koupit v rozmezí od 3 m do 25 m. Doporučuji délku maximálně 10 m. I tak se vám bude všude motat 🙂 Stopovačku si určitě pořiďte, budete ji potřebovat pro nácvik přivolání. 

PŘEPÍNACÍ VODÍTKO – Za mě geniální vynález. Tohle vodítko zbožňuju. Operativně a rychle si pomocí druhé karabiny můžu přizpůsobit délku vodítka. Je to mnohem lepší než FLEXI (samonavíjecí) vodítka. Flexiny nemám ráda a také je nedoporučuji. Jsou více ke škodě, než k užitku. Díky své konstrukci vytváří na krku psa neustálý tah, který psům vadí a nutí je na vodítku tahat. 

REFLEXNÍ PRVKY – Bezpečnost především. Reflexní prvky bývají i na postrojích, nicméně v delší srsti nejsou vidět. Proto je lepší nějaký další reflexní prvek pro psa i pro vás. Na výběr máte z mnoha možností: reflexní vesty, šátky, obojky apod. Pokud jste také řidiči, asi víte, jak nepříjemné je vidět chodce až na poslední chvíli před autem. 

Výbava na výlety

SPORTOVNÍ OPASEK – Nedám na něj dopustit 🙂 Nosím ho skoro všude. Je velmi pohodlné mít při výletech a procházkách volné ruce. Můžu svobodně fotit i svačit za chůze 🙂 Navíc, když máte psa na postroji, můžete se nechat do kopce táhnout, aniž by trpěla vaše páteř. 

GUMOVÉ VODÍTKO – Vodítko přímo ke sportovnímu opasku. Je celé gumové, aby dobře tlumilo případné záškuby. 

SKLÁDACÍ MISKA NA VODU – Skvělá věc, v batohu nezabere moc místa. Je velmi důležité i u psů doplňovat tekutiny. U psů dochází k dehydrataci mnohem rychleji než u lidí. 

ČELOVKA – Občas se výlet protáhne do tmy, tak čelovka nesmí v batohu chybět 🙂

PSÍ LÉKÁRNIČKA – Doporučuji sebou na výlety vozit nějakou základní lékárničku s dezinfekcí, obvazy, náplastmi. Pokud je váš pes alergik mějte při sobě i správné léky pro případ, že by ho bodl nějaký hmyz apod. 

Pomůcky

PAMLSKOVNÍK – Potřebujete mít pamlsky při sobě s možností rychle je podat psovi. Rychlost podání pamlsku je velmi důležitá, abyste opravdu odměnili správné chování, nikoliv už následné nesprávné chování.

KLIKR – Může velmi pomoci při tréninku. Klikr vydává za všech okolností stále stejný zvuk, proto je pro psy  naprosto jednoznačný. Umíte-li vy s klikrem zacházet a váš pes ho již pochopil – velmi si tak můžete usnadnit trénik a učení. 

PŘIVOLÁVACÍ PÍŠŤALKA – Přivolávací píšťalka se speciální přivolávací frekvencí ACME 211.5. 

KLEŠTĚ NA DRÁPKY – Psí drápky potřebují svou péči. U psů, kterým drápky opravdu rostou, je třeba pravidelně drápky zastřihávat. Pokud má pes drápky přerostlé chůze jej bolí. Ve snaze si ulevit nesprávně našlapuje a to má vliv na celkový pohybový aparát psa, kdy může docházet i k deformitám kloubů i obratlů na páteři.

KLEŠTIČKY NA VYTAHOVÁNÍ KLÍŠŤAT – vám zcela jistě nesmí doma chybět. Klíště je potřeba vytáhnout ihned, co jej najdete. Nejen, že těchto parazitů přibývá, také přenášejí spoustu infekcí. Např. Anaplazmózu dostala z klíštěte i Christine a s následky se budeme potýkat už navždy 🙁 Klíště na ni vlezlo v době, kdy už zeslábl účinek obojku Foresto, což už byl podzim. 

PŘETAHOVADLO – nesmí chybět v žádné psí domácnosti 🙂 Ideální pro společnou hru a zábavu. Pes by ho neměl mít volně k dispozici, má sloužit pouze pro účel společného přetahování.