fbpx

VLČÍ NORA – Jak se domluvit se psem

MODUL 1

Vítejte v prvním modulu kurzu, kde na vás čeká mnoho základních a zásadních informací.

Nejprve se seznámíte s klikrem a naučíte na něj své štěně. Ne, není to povinné, nicméně ho alespoň zkuste, můžete si s klikrem některé věci usnadnit 🙂 A hned po klikr tréninku se zaměříme na POZORNOST – když totiž nemáte pozornost psa tak nemáte nic. Dále si ukážeme povel NOSE TOUCH, další z povelů zaměřených na pozornost. Zároveň může hezky fungovat pro uklidnění psa.

A hned v prvním modulu se také naučíte, jak vysvětlit štěněti, že potřeby se vykonávají venku. Rovnou se dozvíte, jak to zařídit, aby se na vás štěně hezky navázalo – to vnímám také jako velmi důležitou věc.

Seznamujeme se s klikrem

Klikr je malá krabička, která má v sobě zabudován pružný plíšek. Při stisknutí vydává klikr typický zvuk – tedy klik.

Klikrem při výcviku označujeme psovi správné provedení cviku. Protože klikr zní za všech okolností stejně a neprožívá ani nevyjadřuje emoce, je pro psy mnohem srozumitelnější.

Kde klikr koupit?

Klikr je běžně k dostání v obchodech, které prodávají pomůcky a krmení pro psy. Finančně patří k minimálním výdajům v psím životě. Klikr vpravo na obrázku stál 64 Kč.

Samozřejmě na trhu najdete i dražší, nicméně klikr je klikr a funguje stále na stejném principu, ať už je cena jakákoliv. Mají také různý design, ani ten neovlivní funkčnost.

V čem vám klikr pomůže?

Přiznám se vám, že já sama jsem vychovávala holky bez klikru. Jednoduše proto, že jsem o něm nevěděla. Tehdy mě tato informace (jako mnoho jiných) minula. Rozhodně to tedy neznamená, že bez klikru nevychováte psa. Tak to není. Nicméně vám může v mnohém pomoci. Klikr jsem koupila teprve před časem.

Naučila jsem se s ním pracovat a vyzkoušela jsem ho na našich holkách. Pochopily jej velmi rychle i teď, když jsou dospělé. Když své štěně na klikr naučíte, můžete si mnohé učení zjednodušit. Klikrem označujeme psovi pouze správné provedení cviku/povelu a netrestáme chyby. Nikdo učený taky z nebe nespadl, že jo. Díky tomu, že zvuk klikru je vždy stejný, je pro psa naprosto jednoznačný.

Jednoduchá rovnice

V momentě, kdy pochopí jednoduchou rovnici: KLIK = ODMĚNA, mnohem snáze rozezná co udělal správně. Tohle psi chápou rychle 🙂 POZOR – klikr/klik NENAHRAZUJE odměnu. Pouze psovi řekne, že danou věc zvládnul a udělal dobře. Po kliku psa odměňte. Zároveň s klikrem můžeme psa i chválit slovně, to se nevylučuje. Přestože při slovním chválení používáme stále stejná slova, intonaci už stejně nikdy netrefíme. Proto je pro psy klikr srozumitelnější.

Výše jsem zmínila i emoce, které klikr neprožívá a nemá. Emocím se věnuji i v kurzu OD ŠTĚNĚTE K PARŤÁKOVI. Psi nás totiž načítají jako celek včetně emocí. Mnohdy vytváříme psovi zmatek v hlavě, byť nevědomě, právě díky našim emocím. Proto jsem i tohle téma do kurzu začlenila. S klikrem vám to půjde snadno, ušetříte si nervy, čas, a trénink bude bavit nejen vašeho psa, ale věřím, že i vás.

Vše důležité co pro práci s klikrem potřebujete vědět

1) POZORNOST

Pozornost je všechno. Když nemáte pozornost psa nemáte nic. Funguje to, jako v každé jiné komunikaci. Pokud budete něco říkat dítěti, které se na vás nedívá a hraje si na zemi s kostkami, nic s ním nevyřešíte – vůbec vás nevnímá. Stejné to bude s partnerem/partnerkou 🙂

V eBooku s psími hrami najdete i hry na pozornost a trénink přivolání. Ze zkušeností, a díky tomu co mě naučily i naše holky vím, že pozornost, soustředěnost a zájem ze strany psa jsou NEJVÍCE.

V případě, že se na vás pes soustředí a věnuje vám svou pozornost, nepotřebujete psa okřikovat ani jinak se s ním rozčilovat. Místo frustrace jste se psem rádi, užíváte si společné chvíle i společný trénink.

2) NEJDŘÍVE DOMA

Cokoli své štěně chcete naučit, začínáte s tím nejprve doma. Doma se štěně cítí dobře a v bezpečí a také to tam dobře zná, lépe udrží pozornost na vás. Máte-li doma další zvířecí mazlíčky pracujte se štěnětem v jiné místnosti nebo jinam přesuňte je, aby pejska nic nerozptylovalo a nerozrušovalo.

3) RADĚJI MÉNĚ NEŽ VÍCE

Myslete také na to, že štěně neudrží pozornost moc dlouho. Cvičte tedy po malých chvilkách několikrát za den. Dbejte na to, aby si pejsek nechal nějakou motivaci a chuť do práce i na příště.

Jak tedy štěně na klikr naučit?

Jak už víte, začínáte s pejskem pracovat doma v klidném prostředí. Vezmete si klikr a pamlsky/pamlskovník. Štěně vás u toho může vidět, nemusíte před ním nic tajit.

Ve většině případů, když štěně uvidí pamlsky bude o vás jevit zájem. Ať už bude váš pejsek dělat cokoli, jen klikněte a hned mu dejte pamlsek. Nic neříkejte. V této počáteční fázi pouze chcete, aby si štěně spojilo zvuk klikru s pamlskem.

Tohle cvičení zopakujte několikrát denně v sekvenci např. 10 opakování. Kdykoli budete mít chvilku času můžete tento cvik procvičit. Tahle část jde pejskům většinou opravdu rychle 🙂 Kdo by taky nebral dobroty za nic, že? 🙂 Pamlsky by měly být co nejmenší, aby je pejsek nemusel kousat. Nejen proto, aby se pejsek nepřejídal, ale také proto, abyste mezi cviky nečekali dlouhý čas, než pejsek zbaští odměnu. Už jsme si řekli, že psi a štěňata zvláště udrží pozornost jen malou chvilku.

Jak poznáte, že štěně klikr pochopilo?

Velmi snadno. Jednou, až budete mít pocit, že pejsek reaguje fakt super, mu po kliknutí nedejte pamlsek. Pokud na vás kouká pln očekávání a nechápající, proč nic nedostal máte tuhle fázi zvládnutou :). Pejsek ví, že teď po kliknutí měla přijít odměna. Pochopil, že zvuk klikru se rovná pamlsek a to je skvělé. V takovém případě postupně zvyšujte štěněti náročnost prostředí. Cvičte na zahradě, v klidné části parku a takhle postupně zvyšujte podněty a vzruchy kolem vás.

Použití klikru při "pac"

Shrnutí toho důležitého při práci s klikrem

Pozornost

Už jsem zmínila, že nejdůležitější věcí, kterou pro fungování se psem potřebujete, je jeho pozornost. Tohle je informace v ceně zlata a novopečený majitel štěněte by ji měl dostat už od chovatele.

Ze své praxe vím, že jen velmi malé procento lidí se zajímá o výchovu psa a péči o něj, před jeho samotným pořízením.

Spoustu věcí vás ani nenapadne, dokud pejska nemáte opravdu doma. Před pořízením Christinky jsem se velmi zajímala o plemeno, co je to za psa, jaké může mít povahy, chování apod. Co se týká samotné výchovy jsem mnoho nevěděla. Dostávaly se mi informace o tom, jak je československý vlčák hrozné plemeno. „Paličatí psi, kteří se špatně cvičí, cvičáky je odmítají, protože jim rozloží celou skupinu. Pomstychtivé bestie, pořád je třeba být ve střehu a v myšlení před nimi.“

Tohle jsou ovšem pro majitele štěněte informace k ničemu. Za mě je to úžasné a velmi komunikativní plemeno. Silou a egem s nimi nikam nedojdete (to není dobré ani pro ostatní psy), trpělivost je také třeba. Hlavní však je umět s nimi komunikovat a posilovat důvěru ve vašem vztahu. To doporučuji všem klientům nezávisle na plemeni psa. A prvním krokem ke správné komunikaci a pohodovému soužití s vaším psem je právě již zmíněná pozornost.

Pokud umíte psovu pozornost otočit v různých situacích směrem k sobě, máte vyhráno. S Christinkou jsem díky své nevědomosti udělala spoustu chyb právě v začátcích. Z videí na internetu jsem pochytala akorát zlozvyky a afektovanou mluvu. O pozornosti, očním kontaktu a soustředěnosti psa (mě ani nenapadlo, že pes se taky soustředí) se v nich nemluvilo. S Miou už to bylo jiné a snadné. Dnes už můžu posoudit, o kolik jsme to s Christine mohly mít jednodušší, kdybych tehdy věděla to, co vím dnes. Díky svým zkušenostem vám můžu pomoci těmto chybám se vyhnout a mít tak cestu se štěnětem snadnější. (Nejen) holky mne toho naučily mnoho.

Pojďme si říct, jak na to

Pozornost psa máte tehdy, když se na vás dívá – oční kontakt. Naučíme se štěněti oční kontakt vysvětlit pomocí klikru. Jak už jsme si dříve řekli, začínáte cvičit opět doma v klidu.

Počkáte, až se vám štěně podívá náhodně do očí a odkliknete mu to a dáte pamlsek. Označili jste štěněti pohled do vašich očí a tedy projevený zájem o vás. 

Zde si dejte pozor, abyste naklikali a odměnili opravdu pohled do vašich očí. Ne pohled na pamlsek ani ruku s pamlskem apod. Proto si dávejte pamlsek dále od obličeje.

S velkou pravděpodobností se vám štěně po zbaštění dobroty podívá do ruky. Vyčkejte až se vám podívá znovu do očí a teprve potom klikněte a pejska odměňte. Tento cvik trénujte často. Opěv v sekvenci např. 10ti opakování několikrát denně. Pokračujte stejně, jako při zvykání na klikr. Až si štěně zautomatizuje oční kontakt doma, trénujte na různých místech venku. Jen pozor na jednu věc.

Vždy, když štěněti ztížíte prostředí zjednodušte mu kritéria. Je přirozené, že pejska bude zajímat všechno kolem. Listy v trávě, pachy, ptáci, lidi, děti apod. V případě, že mezi jeho zájmy patříte i vy, je to v pořádku. Ve chvíli, kdy se odvrátí od nějakého podnětu a podívá se vám do očí klikněte a odměňte ho. Tím pejska učíte, že jste pro něj hlavní vy na rozdíl od okolních podnětů. Cvik na pozornost s pomocí klikru štěně pochopí docela rychle a vy si brzy začnete všímat změny k lepšímu ve vašem vztahu. Postupně protahujete dobu, po kterou se vám pejsek do očí dívá a můžete mu to spojit se slovním markrem. My používáme povel „na mně“.

DŮLEŽITÉ

Pokud nestihnete kliknout ve správnou chvíli, kdy se na vás štěně dívá, neklikejte vůbec. Označili byste tak štěněti chvíli, kdy se od vás odvrací. V klidu si počkejte, až se na vás štěně opět podívá.

Uklidňující povel NOSE TOUCH

Velmi doporučuji naučit štěně nějaký uklidňující povel. Doporučuji NOSE TOUCH, který je dalším povelem zaměřeným na pozornost.

Podstatou povelu je, že se vám pes opře čumákem do dlaně a zůstane tak v klidu. V této pozici kouká do vaší ruky a už tolik nevnímá co se děje kolem něj (za předpokladu, že má tento povel dobře zažitý).

Pojďme se ho naučit

Nose touch znamená, že když pejskovi nastavíte ruku on se vám do ní opře čumáčkem a bude v povelu i setrvávat. Je to docela jednoduchý trik na naučení. Jak už víte s učením začínáte opět doma v klidném prostředí. Než se pustíte do samotného nose touch, udělejte s pejskem pár opakování cviku na pozornost, popsaného výše.

V první fázi začínáte tak, že si psa posadíte před sebe. Ruku s otevřenou dlaní natáhnete do strany. Pes se půjde k ruce podívat, zda v ní není pamlsek a dlaně se dotkne čumáčkem. Hned co se dotkne čumáčkem vaší ruky mu to odkliknete, také ho pochválíte a odměníte pamlskem. Tohle několikrát zopakujete, aby pejsek opravdu pochopil co po něm chcete.

Stalo se vám, že se štěně nedotklo čumákem vaší ruky? Nevadí, zopakujte opět první cvik na pozornost, třeba 3-5x a znovu natáhněte ruku s otevřenou dlaní. Tentokrát zkuste dát ruku blíže ke štěněti. Můžete si pomoci i tím, že mu budete „nabízet“ tu ruku, ze které mu běžně dáváte pamlsky. Pak odměňujete čím dál delší interval, po který se vám pejsek zůstane čumákem opřený o dlaň, Tento trik pak můžete využít ve spoustě situacích. Tedy za předpokladu, že ho má pejsek opravdu dobře zvládnutý.

Já tento trik ještě holkám označuji slovem „touch“ [tač]. Je to kratší a údernější. Nicméně pojmenovat si to můžete i jinak. Záleží na vás, co se vám bude lépe říkat. Jen ještě maličkost. Pojmenujte si povel a pak už ten název používejte vždycky stejný a stejně. Střídáte i směry a úhly ruky při nastavování. Každá změna je pro pejska v podstatě nový cvik. Tuto dovednost v budoucnu můžete využít pro zklidnění pejska v náročných či dokonce krizových situacích.

KDY KONKRÉTNĚ NÁM TEDY MŮŽE "NOSE TOUCH" POMOCI?

Předně se bavíme o fázi, kdy má tento cvik pejsek super skvěle upevněn. To znamená, že kdykoli a kdekoli vám na povel dá čumák na dlaň a je schopen takto vaši ruku následovat.

PŘIVOLÁNÍ

Teď tedy nemyslím takové to klasické přivolání kdy voláte psa povelem „ke mně“ a pes si předsedne před vás. Myslím tím takové to přivolání, kdy potřebujete, aby pes prostě přišel a neřešíte jestli je to jak z učebnice. Jen ho potřebujete mít pod kontrolou. Nastavíte ruku, což pes vidí i z dálky. V momentě kdy přiběhne a čumákem se vám opře do dlaně, mezi pochvalou a odměnou máte dostatek prostoru pro připnutí psa na vodítko. V pohodě a klidu si dostanete pejska pod kontrolu.

„JDI ZA MNOU“

V případě chůze z kopce nebo ze schodů, prostě tam, kde nechcete, aby vás pes táhnul. Přes „touch“, kdy si dáte ruku akorát za sebe a bezpečně tak psa vedete.

PŘI VETERINÁRNÍM OŠETŘENÍ

Jak už jsem zmínila cvik „nose touch“ pejska uklidňuje. Lze ho tedy využít při veterinárních ošetřeních. Samozřejmě u těch neakutních. A také tento cvik můžete využít všude, kde vás jen napadne. Můžete na něj nabalovat další cviky a triky.

Čistota - venčení

Od prvních okamžiků co si přivezete štěně domů řešíte také venčení. Setkala jsem se i s tím, že majitelka vystěhovala štěně ven na zahradu po 3 týdnech, protože ji nebavilo uklízet loužičky.

Obecně se uvádí, že má štěně až 1 rok na pochopení vykonávání potřeby venku. Osobně však neznám žádného psa, kterému by to trvalo tak dlouho. 

Možná si také říkáte, že není nic špatného na tom, když je pes jen venkovní. Běžně to tak lidé mají. Pes je venku v kotci bez přístupu do domu. V dřívějších dobách to tak bylo i více méně dané. Na vesnici byli psi prostě venku. Tehdy se obecně moc nedbalo a nehrálo na nějaké „psí blaho“. Osobně jsem ráda za posun věcí. Čím dál více lidem dochází souvislosti  a dokáží si uvědomit, že pes je živý tvor se svými pocity a emocemi. 

Právě proto pes potřebuje trávit co nejvíce času se svými lidmi. To jej dělá šťastným. A pokud pes nemá přístup do domu, měli by se mu lidé dostatečně věnovat. V mnoha případech se tak bohužel neděje. Pes tráví veškerý čas v kotci nebo je vypuštěn maximálně na zahradu. To je však málo. Pes je myslící a přemýšlející tvor a potřebuje mimo jiné i dostatek psychické aktivity, aby si dostatečně utahal i hlavu. Být celé dny zavřený jen v kotci pro něj je trýznivé. Ani zahrada, kterou již dokonale zná, mu neposkytne dostatek tolik potřebných podnětů.

Navázání na páníčka

Když si přivezete štěně domů tak hned od začátku pracujete na vašem vztahu. Všemožně se snažíte, aby si co nejdříve zvyklo na nový domov a své nové lidi.

V případě, že si štěně pořizujete do partnerského vztahu či vícečetné rodiny, je VELMI DŮLEŽITÉ stanovit si, kdo je majitelem psa a tedy i tím jediným „právoplatným“ páníčkem psa.

Důležité to je z mnoha důvodů a nejen pro případ rozchodu a rozpadu rodiny. Jde o to, že v počátcích je potřeba, aby si hlavní páníček vytvořil správné podmínky pro navázání psa přímo na něj. Nejsou úplnou výjimkou situace, kdy například právě po rozchodu partnerů zůstane pes u toho z dvojice, který si jej prvotně ani nepořídil. Je to právě z důvodu, že pes se nenavázal na svého majitel, nýbrž na jeho parnera/partnerku. Mohou z toho pak vznikat i jiné, třeba i nepříjemné situace. Možná už tušíte, že mnohdy to pro psa nedopadne dobře.

Ve videu konkrétně popisuji, jak to máte udělat, aby se štěně navázalo opravdu na toho člena rodiny, na kterého se navázat má.