VLČÍ NORA – Jak se domluvit se psem

Žena se dívá na svou fenku československého vlčáka a ta se kouká na ni.

Klíčová role majitele při výchově jeho psa

V tomto článku se společně podíváme na jeden z nejzásadnějších aspektů výchovy psa, na který se často zapomíná. Tím jste vy – páníčci a majitelé. Často se soustředíte na různé techniky tréninku a výchovy psa, ale zapomínáte na to, že klíčovou roli v celém procesu hrajete vy – sami majitelé.  Jaké vlastnosti a dovednosti byste měli v roli majitele psa rozvíjet, abyste se stali lepším parťákem pro svého psa? To je téma tohoto článku. Připravila jsem si pro vás 5 bodů, které byste, coby majitelé psa měli vzít v úvahu.

1) Vnímání sebe sama

Než začnete řešit výchovu svého psa, měli byste se podívat sami na sebe. Je třeba, abyste  byli schopni upřímně se podívat na své vlastní chování, na své emoce a svou motivaci. 

Jaké jsou vaše reakce na chování vašeho psa? Jste trpěliví a soustředění nebo se necháte unést emocemi? Vnímání sebe sama je klíčové pro pochopení, jak vaše

Žena se svou fenkou československého vlčáka v pozici dej pět.

chování ovlivňuje vaše psy. A vy, svými emocemi a pocity opravdu hodně své psy ovlivňujete.

Pokud je majitel psa permanentně ve stresu, roztěkaný a impulsivní, jeho pes rozhodně nemůže být klidný a vyrovnaný.

2) Vytváření silného vztahu

Stavění vztahu se psem není jen o tom, jak ho naučit povel „sedni“ nebo „lehni“. Je to o budování důvěry, respektu a porozumění mezi vámi a psem. Měli byste být schopni svému psovi rozumět. Konkrétně rozumět jeho potřebám, komunikaci  a způsobu myšlení. Silný vztah vám umožní efektivnější trénink a posílí pouto mezi vámi a vaším psem.

3) Konzistence a jasnost

Dalším důležitým aspektem ve výchově psa je konzistence ve vašem chování a očekáváních. Měli byste být jasní ve svých pokynech a pravidlech a stále je dodržovat. Nepřiměřená konzistence nebo časté změny pravidel mohou být pro psa matoucí a vést tak k problémovému chování. 

4) Empatie a trpělivost

Každý pes je jedinečný, stejně, jako vy jste jedineční. Je důležité být empatický vůči potřebám svého psa a porozumět jeho reakcím a projevům. Trpělivost je klíčová, protože trénink psa může být časově náročný proces a vyžaduje opakování a důslednost. 

Žena sedící se svou fenkou československého vlčáka venku na dřevěných špalcích.

5) Sebereflexe a učení se

Výchova psa je také o neustálém učení se a zdokonalování. Měli byste být schopni sami sebe hodnotit a uvědomovat si svá pochybení, ale také úspěchy. Často se u majitelů setkávám s výčitkami, kdy si jsou vědomi chyb ve výchově svého psa, ale už velmi obtížně vidí své pokroky. Chyby se stávají, nikdo učený z nebe nespadl. Jen je důležité se z chyb poučit a neopakovat je. Také je důležité být otevřený novým informacím a přístupům k tréninku a výchově psa.

Vaše role při výchově vašeho psa je klíčová pro vytvoření harmonického a šťastného života s vaším psem. Vnímání sebe sama, posilování vzájemného vztahu, konzistence, empatie a trpělivost jsou jen některé z vlastností, které můžete jako majitelé psa rozvíjet, abyste se stali lepšími parťáky pro své čtyřnohé psí kamarády. 

Lidská ruka s psí tlapkou

Nezapomínejte, že každý pes je jedinečný, stejně jako vy jste jedineční a každý proces výchovy je individuální. A pokud máte pocit, že váš pes moc zlobí, nezaslouží si vaši zlobu ani tresty. Jeho „zlobení“ je pro vás důležitá informace. Pes se vám svým neukázněným chováním snaží něco říct. 

V čem může být zakopaný pes?

Buď nerozumí vašim požadavkům nebo mu nevyhovuje váš přístup k němu. Také může reagovat na něco, co se zrovna děje ve vaší domácnosti – změna režimu, stěhování, někdo z rodiny se odstěhoval apod. Než tedy na svého psa zakřičíte nebo jej potrestáte, zamyslete se nad tím, jestli váš pes nereaguje svým chováním například na váš stres, vaše rozpoložení nebo vaši nepozornost. 

Uvědomujete si nyní, že výchovné potíže vašeho pejska mohou vznikat právě z těchto důvodů? Vnímáte, že nevíte jak pracovat se svým vnitřním nastavením? Zjišťujete také, že nevíte, jakými signály s vámi pejsek komunikuje? Mám pro vás skvělou zprávu. S tímhle vším lze pracovat a svému psovi může rozumět každý. V mém online kurzu PSÍ KOMUNIKACE se dozvíte, čeho všeho si máte u svého pejska všímat, jak s ním mluvit, jak reagovat v různých situacích a jakými signály k vám hovoří. 

Líbil se vám článek?

Líbil se vám článek a rádi si přečtete i ten další? Můžete využít formulář níže a já vám dám vědět až vyjde další článek na mém blogu. V případě, že máte doma štěně a potřebujete s ním pomoci využijte můj kurzu pro štěňata OD ŠTĚNĚTE K PARŤÁKOVI, který také obsahuje kurz PSÍ KOMUNIKACE.

Máte-li staršího pejska a trápí vás u něj nežádoucí chování (např. tahání na vodítku, skákání na lidi, reaktivnost na jiné psy apod.) využijte mých konzultací on-line. Ráda vás uvidím také ve své facebookové skupině. Můžete se bavit při našich tematických dnech a využít rady a tipy k tréninku, výchově a péči o psa. Těším se na vás. 

Žena se psem

Už mi nikdy nic neunikne 🙂

Zajímavá a důležitá témata z psího světa mi posílejte na tento e-mail (vím, že souhlas se zasíláním novinek mohu kdykoli zrušit stisknutím tlačítka "Odhlásit")

Přejít nahoru