fbpx

VLČÍ NORA – Jak se domluvit se psem

Fenka československého vlčáka leží a odpočívá na dřevěném poklopu na studni.

Prevence útěku a ztráty psa

Prevence útěku a ztráty psa je téma, které leží na srdci snad každému majiteli psího parťáka. Tohle je téma, o kterém se nemluví tak často, jak by se mělo, přestože každý rok stovky psů zmizí ze svých domovů a někteří se bohužel nikdy nevrátí.

První krok

Obrázek pejska na trávníku před rodinným domem.

Prvním a základním krokem k prevenci útěků je zabezpečení vašeho domu a zahrady. Ujistěte se, že vaše ploty jsou dostatečně vysoké a bez mezer, skrze které by se váš pes mohl protáhnout nebo podkopat.  Mějte zabezpečené všechny branky a brány, ať jsou vždy zavřené a zajištěné. Zvláště pozor na posuvné brány.

Vždy si zkontrolujte, že se vám pes vrátil ještě před tím, než se brána zavřela. Tuhle situaci zmiňuji záměrně, protože s ní mám bohaté zkušenosti. Sousedé vedle nás mají posuvnou bránu a velmi často se stávalo, že svého psa měli bezprizorně venku. Ano, říkám stávalo. 

Záběr zezadu na sedící paničku a sedícího psa.

Před pár týdny totiž jejich pes pokousal psa jiných sousedů. Vím, že všichni byste nejspíše o svých psech řekli, že jsou ňuňánci a nikomu by neublížili. Doma s vámi takoví určitě jsou. Na druhou stranu, nikdy nemůžete mít jistotu, jak váš pes bude reagovat, v pro něj nových a možná také vypjatých situacích.

Čipování vašeho psa

Další důležitou prevencí je čipování vašeho psa. Mikročip je malé zařízení, které se aplikuje pod kůži psa a obsahuje unikátní číslo spojené s databází, kde jsou uloženy kontaktní informace na majitele.

V případě, že se váš pes ztratí, jakákoliv veterinární klinika nebo útulek s čtečkou čipů ho může snadno identifikovat a kontaktovat vás.

U nás už je čipování povinné. Ve většině případů, byste si měli dovézt štěně již načipované. Chovatel tuhle záležitost však může nechat na vás. Čip ale nestačí. Je potřeba číslo čipu pejska zaregistrovat v některém z registrů

Pokud čip neregistrujete nikde, je to stejné, jako by jej pes vůbec neměl. Když v systému není čip registrovaný nejsou tam ani vaše údaje a nikdo vás tak v případě nalezení vašeho psa nedohledá.

GPS obojky

Využití moderních technologií, jako jsou GPS obojky je dalším skvělým způsobem, jak sledovat polohu vašeho psa. I když je to investice, může vám to jednoho dne ušetřit hodně starostí a usnadnit rychlé znovunalezení vašeho psa, pokud by někdy utekl.

GPS obojek se může velmi osvědčit v případě, kdy se vám pejsek zaběhne.

Ruce vylepují plakát se ztraceným pejskem.

Psi dělají mnoho věcí opačně, než bychom z našeho lidského úhlu pohledu čekali. Spousta psů vám ztropí hysterickou scénu, když poprvé stoupnou na studený sníh, ale když mu bude opravdu špatně, nevydá ani hlásek.

A to, ani v případě, když leží někde zraněný. Právě v těchto případech může GPS velmi pomoci, abyste i svého zraněného pejska našli včas.

Základní poslušnost

Výcvik poslušnosti je dalším klíčovým aspektem v prevenci útěků. Učte svého psa, aby reagoval na vaše povely, zejména na „ke mně“, „stůj“ a „zůstaň“. U psa, který poslouchá na povely, je méně pravděpodobné, že se zaběhne, když narazí na otevřená vrátka nebo když je na procházce bez vodítka.

Nakonec je důležité rozumět důvodům, proč psi utíkají. Některé psy láká dobrodružství, jiné mohou být vedeny loveckými instinkty nebo se pokoušejí uniknout z oblasti, kde se necítí bezpečně. Nebo jste se přestěhovali a pes potřeboval jen zmapovat nové teritorium. Poznání osobnosti a potřeb vašeho psa vám může pomoci předvídat a předejít situacím, které by mohly vést k útěku.

Osobní zkušenost

Nebudu vám lhát, i naše holky nám utekly ze zahrady. Je to už dávno, téměř 6 let. Tehdy jsme se přestěhovali na vesnici a bylo to v předvánočním období. Stěhovali jsme se do staršího domu, kde bylo mnoho práce. Chtěli jsme si užít Vánoce v hezkém prostředí a tak jsme po příchodu z práce zvelebovali náš dům a nebyl prostor pro procházky po okolí.

Dvě fenky československého vlčáka stojí na trávníku v zahradě.

Holky ale nechtěly čekat, až budeme mít čas. Tak si rozpletly pletivo v plotě a vydaly se na průzkum samy. Zjistili jsme to velmi brzy, protože i během práce jsem odbíhala k oknu je přihlídnout, co na zahradě vyvádějí. Ihned jsme je šli hledat. Měla jsem o ně velký strach, protože kolem našeho domu už tehdy byl dost provoz a dnes je situace ještě horší, aut výrazně přibylo.

Naštěstí jsme nemuseli chodit daleko, holky se samy vrátily. Pochopili jsme a některé dny jsme po práci šli prvně na procházku po okolí, aby mohly zjistit kde se ocitly a kde je jejich nové doma, a teprve potom jsme pokračovali v práci na domě.

Holky, coby učitelky

Holky byly spokojené a my tím pádem taky. Kdybych tehdy nebyla tak moc rozradostněná tím, že nám všechno kolem domu vyšlo, včetně vyřízení hypotéky, jistě bych dokázala lépe pochopit i pocity našich holek kolem stěhovaní. V tomhle směru to pro mě byla cenná lekce. Od té doby totiž velmi přemýšlím nad tím, jak změny u nás doma mohou holky ovlivnit a jak s tím pracovat, aby jim mé vrtochy nedělaly v hlavách zmatek.

I tohle uvědomění bylo jedním z důvodů, proč vznikl můj kurz PSÍ KOMUNIKACE, ve kterém učím své klienty, jak svému pejskovi lépe porozumět, jak vidět svět psíma očima a jak s pejskem komunikovat, aby i on lépe rozuměl požadavkům svého páníčka.

Máte rádi články o psích tématech?

Líbil se vám článek a rádi si přečtete i ten další? Můžete využít formulář níže a já vám dám vědět až vyjde další článek na mém blogu. V případě, že máte doma štěně a potřebujete s ním pomoci využijte můj kurzu pro štěňata OD ŠTĚNĚTE K PARŤÁKOVI, který také obsahuje kurz PSÍ KOMUNIKACE.

Máte-li staršího pejska a trápí vás u něj nežádoucí chování (např. tahání na vodítku, skákání na lidi, reaktivnost na jiné psy apod.) využijte mých konzultací on-line. Ráda vás uvidím také ve své facebookové skupině. Můžete se bavit při našich tematických dnech a využít rady a tipy k tréninku, výchově a péči o psa. Těším se na vás. 

Žena se psem

Už mi nikdy nic neunikne 🙂

Zajímavá a důležitá témata z psího světa mi posílejte na tento e-mail (vím, že souhlas se zasíláním novinek mohu kdykoli zrušit stisknutím tlačítka "Odhlásit")

Přejít nahoru