fbpx

VLČÍ NORA – Jak se domluvit se psem

Štěně s dětmi.

Socializace štěněte

První kroky k šťastnému a vyrovnanému psovi

V tomhle článku se podíváme na jedno z klíčových prvků výchovy štěněte a tím je socializace. Proces, který začíná od prvních týdnů života vašeho malého psího kamaráda, a který má obrovský vliv na jeho celoživotní pohodu.

Pojďme se podívat na konkrétní kroky, jak správně socializovat vaše štěně a pomoci mu vybudovat pevný základ pro jeho společenský rozvoj.

Štěně v náručí.

Začněte co nejdříve

Socializace začíná prakticky okamžitě po narození štěněte. Nejprve štěně sbírá zkušenosti do života od matky a sourozenců. Později, až máma fena dovolí kontakt štěňat s lidmi začíná ta správná legrace. Zkušení chovatelé zvou „mazlící“ návštěvy, dopřávají štěňatům různá vyžití v podobě interaktivních hraček, pobytu venku, vytvoří jim domácí hernu apod.

Čím více takové zábavy štěňata mají, tím lépe pro ně i jejich budoucí majitele. A vy, novopečení majitelé štěňátka v podstatě ihned v socializačním procesu pokračujete. Socializační fáze, kdy se štěně rychleji učí a nemá ještě zcela silný pud sebezáchovy trvá cca do třetího, čtvrtého měsíce.

Setkání s různými lidmi

Kromě rodiny je důležité, aby štěně poznávalo různé lidi. Setkávání s dětmi, seniory, muži i ženami je klíčová pro vytvoření rovnováhy v jeho sociálním chování.

Vytváření pozitivních interakcí s různými lidmi nejenže posílí jeho sebedůvěru, ale také mu umožní rychleji se adaptovat na různé životní situace.

Štěně se skupinou dětí

Interakce s jinými psy a ostatními zvířaty

Setkávání s jinými psy velmi doporučuji, nicméně by mělo být pečlivě plánováno a kontrolováno. Klíčové je, aby tyto interakce byly pozitivní a bezpečné. V období než má štěně všechna očkování vybírejte psí kamarády pečlivě. Zohledněte také velikost psího kamaráda na hraní, aby nedošlo ke zranění. Interakce s jinými psy je z mého pohledu velmi důležitá, aby se štěně naučilo správně komunikovat.

Často potkáváme psy, kteří neumí správně komunikovat a seznámit se a pak v těchto situacích vznikají zbytečné konflikty. Z toho důvodu jsem vytvořila online kurz PSÍ KOMUNIKACE pro všechny majitele pejsků. I páníček by měl vědět, co mu jeho pes říká. Online kurz PSÍ KOMUNIKACE je také součástí mého štěněcího online kurzu OD ŠTĚNĚTE K PARŤÁKOVI, abyste mohli na správné komunikaci pracovat se svým štěňátkem hned od začátku.

Nezapomínejte své štěně seznamovat i s jinými zvířaty. Zajistěte si seznamování s co nejvíce možnými zvířaty co půjde. Požádejte své kamarády a známé apod. Do budoucna se vám všechny tyhle akce vyplatí.

Štěně s hračkou.
Dvě fenky československého vlčáka sedící v obchodě s botami.
Dva psíci v proutěném pelíšku.

Návštěvy různých prostředí

Již výše jsem zmínila, že je fajn, když chovatelé vezmou štěňata ven. Věci, které nám připadají naprosto normální až banální jsou pro štěně VELKÉ. Velký štěněcí zážitek je první kontakt jeho tlapek s trávou, štěrkem, senem, dřevitou vlnou, betonem apod.

Prostě střídaní povrchů pod štěněcími tlapkami je pro pejska nový zážitek, stejně jako střídání vnitřních a venkovních prostor. Proto je fajn se štěňátkem chodit nejen do parku nebo kolem domu, ale brát jej i do lesa, do města, střídat mu klidná místa s těmi rušnými. Nezapomínejte ani na dopravní prostředky, eskalátory, výtahy.

Štěně v trávě.

Buďte pozitivní

Se štěňátkem pracujte pozitivně. Psy není potřeba trestat nebo na ně křičet. Metodami pozitivního posilování pejska veďte ke správnému chování. Jak s pejskem mluvit, aby vám rozuměl a jak se naučit rozumět pejskovi se naučíte v mém online kurzu.

V základu myslete na to, že nesprávně zvolené a použité tresty vám mohou celou výchovu či trénink spíše ztížit, než že by vám pomohly. S pejskem buďte veselí, hraví a užívejte si společný čas. Známe to všichni, co nás baví jde nám lépe. Tak ať vás to oba baví a společně si užívejte hru, mazlení i trénink.

Postupujte postupně

Pamatujte! Socializace není závod. Postupujte od méně náročných situací k těm náročnějším. Před každým novým krokem si buďte jisti, že štěně zvládlo kroky předešlé a přizpůsobte tempo jeho individuálním potřebám.

Poskytnutím štěněti bezpečného prostředí ke zkoumání všeho možného mu dáváte příležitost naučit se světu kolem něj rozumět bez nátlaku a stresu.

Nezapomínejte chválit a odměňovat

Každé setkání s novým podnětem je příležitostí k pozitivnímu posílení. Odměňte štěně za klidné a přátelské chování. Důraz na pozitivní zkušenosti během socializace zaručí, že štěně bude mít k novým situacím pozitivní postoj i v budoucnosti.

Líbil se vám článek a rádi si přečtete i ten další? Můžete využít formulář níže a já vám dám vědět až vyjde další článek na mém blogu. V případě, že máte doma štěně a potřebujete s ním pomoci využijte můj kurzu pro štěňata OD ŠTĚNĚTE K PARŤÁKOVI

Máte-li staršího pejska a trápí vás u něj nežádoucí chování (např. tahání na vodítku, skákání na lidi, reaktivnost na jiné psy apod.) využijte mých konzultací on-line. Ráda vás uvidím také ve své facebookové skupině. Můžete se bavit při našich tematických dnech a využít rady a tipy k tréninku, výchově a péči o psa. Těším se na vás.

Žena se psem

Už mi nikdy nic neunikne 🙂

Zajímavá a důležitá témata z psího světa mi posílejte na tento e-mail (vím, že souhlas se zasíláním novinek mohu kdykoli zrušit stisknutím tlačítka "Odhlásit")

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru