fbpx

VLČÍ NORA – Jak se domluvit se psem

Žena venku vyčesává svou fenku československého vlčáka.

Péče o psa na jaře

S příchodem jara se otevírá nová kapitola v péči o naše čtyřnohé parťáky. Po zimě, která může být pro psy i majitele náročná, přichází období, ve kterém je důležité věnovat pozornost úpravě srsti, možným alergiím a změnám v chování. Zde je podrobný průvodce, jak se postarat o svého psa v jarním období.

Jarní úprava srsti

Jarní úprava srsti je klíčovým prvkem péče o psa. Většina plemen zažívá zvýšené línání srsti, kdy se zbavují zimní podsady. Pravidelné kartáčování je nezbytné, aby se odstranily odumřelé chlupy a zabránilo se tvorbě kožních problémů.

Pokud pes ztrácí srst v nadměrném množství nebo se zdá být podrážděný, může to být známka alergie na jarní pyl nebo další alergeny. V takovém případě je vhodné konzultovat tuhle situaci s vaším veterinárním lékařem ohledně možné léčby a doporučení týkajících se péče o srst.

Sedící pes a lidská ruka jej kartáčuje. Péče o srst psa je na jaře velmi důležitá.

Prevence a léčba alergií u psů

Jarní období může být pro psy, stejně jako pro lidi, obdobím alergií. Pyl, roztoči a další alergeny se mohou dostat do jejich prostředí a vyvolat nepříjemné reakce. Příznaky alergií u psů mohou zahrnovat svědění, časté škrábání, zarudnutí kůže a vykašlávání. Je důležité věnovat pozornost těmto symptomům a konzultovat je se svým veterinárním lékařem.

Prevence je klíčová. Udržujte prostředí vašeho psa co nejčistší a minimalizujte jeho expozici alergenům. Pravidelně vysávejte a čistěte jeho pelíšek a oblíbená místa od prachu a roztočů. V případě potíží a dle doporučení vašeho veterinárního lékaře můžete také zvážit použití antihistaminik nebo speciálních šamponů pro psy s alergiemi. Můžete si pomoci i přírodními preparáty, jako jsou například homeopatika, kdy se poradíte s odborníkem na homeopatii.

Jaro může ovlivnit i chování psů. S nárůstem denního světla a oteplováním mohou být psi více vzrušení a energičtí. Je důležité poskytnout jim dostatek pohybu a mentální stimulace, aby si udrželi vyrovnanost a klid. Někteří psi mohou také projevovat více zájmu o venkovní aktivity a hry.

Nicméně, mohou se objevit i jiné změny v chování. Například psi mohou být podráždění nebo nervózní kvůli změnám v prostředí, změně v režimu nebo hormonálním vlivům. Je důležité všímat si změn v chování u vašeho psa, vědět z čeho pramení a správně na ně reagovat. 

V případě, že si nebudete vědět rady, zeptejte se odborníka, který se psy pracuje nebo vašeho veterinárního lékaře. 

Pes pobíhající v trávě. Nezapomeňte na prevenci a ochranu proti klíšťatům.

Prevence klíšťat a blech

S příchodem jara začíná také období aktivity klíšťat a blech. Tato parazitární hrozba může být pro psa nejen nepříjemná, ale také nebezpečná, protože klíšťata mohou přenášet různé nemoci, jako je například borelióza, anaplazmóza apod. Prevence je proto klíčová. Používejte vhodné repelenty a pravidelně kontrolujte srst svého psa po každé procházce nebo venkovní aktivitě.

Sledování zdravotního stavu vašeho psa a pravidelné návštěvy veterinárního lékaře jsou důležité, abyste zajistili, že váš pes bude zdravý a v pořádku nejen na jaře, ale po celý rok. U většiny onemocnění je velmi přínosné, když se objeví včas a léčba ihned započne. 

Líbil se vám článek?

Líbil se vám článek a rádi si přečtete i ten další? Můžete využít formulář níže a já vám dám vědět až vyjde další článek na mém blogu. V případě, že máte doma štěně a potřebujete s ním pomoci využijte můj kurzu pro štěňata OD ŠTĚNĚTE K PARŤÁKOVI

Máte-li staršího pejska a trápí vás u něj nežádoucí chování (např. tahání na vodítku, skákání na lidi, reaktivnost na jiné psy apod.) využijte mých konzultací on-line. Ráda vás uvidím také ve své facebookové skupině. Můžete se bavit při našich tematických dnech a využít rady a tipy k tréninku, výchově a péči o psa. Těším se na vás.

Žena se psem

Už mi nikdy nic neunikne 🙂

Zajímavá a důležitá témata z psího světa mi posílejte na tento e-mail (vím, že souhlas se zasíláním novinek mohu kdykoli zrušit stisknutím tlačítka "Odhlásit")

Přejít nahoru