fbpx

VLČÍ NORA – Jak se domluvit se psem

Žena se svou fenkou československého vlčáka

Přirozená autorita

K napsání tohoto článku mě inspiroval příspěvek v jedné fb skupině. Pisatelku příspěvku trápilo, že její fenka na ni stále dělá kopulační pohyby.

Nic neobvyklého

Tohle není nic výjimečného. Děje se to spoustě majitelům psů. Mnoho z nich však neví co s tím. Vztah se psem budujeme hned od štěňátka a měli bychom stavět na důvěře. Proto mě zarazily komentáře a rady, které pisatelka příspěvku dostala. Někteří se tomu smáli, někteří radili fenku plácnout.

Žena držící štěně v náručí.

Tohle je přece projev nadřazenosti a za nějakou dobu to fenka paničce pořádně nandá, když jí to pořádným plácnutím nezatrhne. Já se však na projevy psa dívám trošku z jiné strany. Pes má ke svému konání vždycky důvod. A chová se podle toho co jsme ho naučili nebo naopak nenaučili. A také svým chováním reaguje na nás.

Nevhodné chování se řeší hned a pes se nebije ani se na něj neřve

Ano. Pokud pes na člověku či jiném psovi (pokud nejde o páření) praktikuje kopulační pohyby, nejspíše se bude jednat o projev jisté nadřazenosti. Určitě by to majitel psa neměl brát na lehkou váhu a měl by to řešit. Rozhodně ne bitím ani plácáním. Měl by to také řešit hned, ne až za půl roku. Nejdříve by se měl majitel psa zamyslet nad tím, jaký důvod k takovému chování jeho pes má.

Nejspíše to znamená, že má změnit svůj postoj vůči psovi. Pokud by byl pro psa přirozenou autoritou, tak by se takhle pes nechoval. Ráda bych podotkla, že přirozená autorita neznamená křik, bití ani tresty.

Člověk, který má přirozenou autoritu křičet na psa nepotřebuje. Majitel psa by se měl zamyslet, jak se svým psem mluví, jak se k němu chová a jak u toho také vypadá.

Psi nás načítají, jako celek. Čtou naši mimiku, řeč těla i naše pachy.

Žena se svou fenkou československého vlčáka při důvěrném rozhovoru :)

Také naše emoce mají pachy rozdílné. Dále zaznamenávají intonaci hlasu, podle které rozumí a chápou, kdy jsme veselí a kdy se třeba zlobíme.

A co je tedy ta přirozená autorita?

Za mě to je, když:

✔ k vám má pes důvěru.

✔ vás bere za parťáka.

✔ jste pro něj srozumitelní a jasní.

✔ ví, že si budete stát za tím co řeknete. (Trváte si na tom, co jste po něm chtěli.)

✔ může se na vás vždy spolehnout.

Psi nezlobí

Majitelé označují (většinou) každé nevhodné chování psa jako zlobení. Ráda bych podotkla, že psi nezlobí, pouze svým chováním na něco upozorňují. Většinou si říkají o více pozornosti, kdy by chtěli trávit se svým páníčkem více času. Pokud máte pocit, že váš pejsek zlobí, tak se zkuste zamyslet nad tím, proč tomu tak je. Co vám svým chováním chce sdělit.

Někdy to víme hned oč se jedná. Např. když dělám nějakou práci na zahradě a Christinka mi krade pod rukama náčiní nebo květináče s kytkami. Utíká s nimi pryč ve snaze vyprovokovat mě k akci, ihned vím, za co to mám.

Je to přesně ten případ, kdy si říká o pozornost. Mámo, vykašli se na ty kytky a pojď si se mnou hrát. Nemůžu se na ni zlobit. Dává mi jasně najevo, co právě potřebuje. A přerušit práci na 10 minut a pohrát si se svou psí kamarádkou není problém. Ano, i deset minut vaší vědomé pozornosti psovi stačí k jeho 

Pes ležící v trávě.

spokojenosti. Pak vás nechá vaši práci v klidu dodělat. A pokud jde o výše zmíněné chování pejska, může se dost dobře jednat i o nespokojenost s tím, jak panička s fenkou jedná a komunikuje. Pes potřebuje ze svého páníčka cítit pevnost, rozhodnost a jistotu. Pokud po psovi chcete nějaký povel, pes ho nesplní a vy nad tím jen mávnete rukou, nelze se divit, že vás pes neposlouchá.

Má vás na párku?

Nejspíš vás bude mít, lidově řečeno na párku. Než se tedy budete na svého psa zlobit, že zase něco vyvádí, zamyslete se nejprve nad tím, co se za jeho chováním může skrývat. Dejte tomu tu pozornost a rozklíčujte jeho „proč“. Pomůže vám to v tom, abyste správně zareagovali a vaše společné soužití bylo zase fajn. Dobré je, udělat to hned, když si u svého pejska všimnete projevu, který se vám nelíbí. 

Pokud si s něčím nebudete vědět rady, můžete se na mě obrátit. Pro tento případ můžete využít třeba mou jednorázovou konzultaci. Podíváme se na to společně z blízka a najdeme řešení. Ráda vás uvidím také ve své uzavřené fb skupině, kde můžete čerpat inspiraci a také pokládat otázky. 

Líbil se vám článek? Můžete využít formulář níže k registraci, aby vám žádný další článek neuniknul. 

Žena se psem

Už mi nikdy nic neunikne 🙂

Zajímavá a důležitá témata z psího světa mi posílejte na tento e-mail (vím, že souhlas se zasíláním novinek mohu kdykoli zrušit stisknutím tlačítka "Odhlásit")

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru