fbpx

VLČÍ NORA – Jak se domluvit se psem

Fenka československého vlčáka loví míček z vody.

Horké dny a psi

Proces chlazení u psa

Konečně se oteplilo a nabízí se téma horko a psi. Vím, že se to omílá všude a stále dokola. Přesto se každé léto mluví v médiích o uhynulých psech v autě, kdy si majitel přece jen odběhl. Tak si to tady spolu zopakujeme. Zrovna v těchto případech hrozí psovi přehřátí organismu a jeho život je ohrožen za poměrně krátkou dobu. Pes se totiž nemůže potit – nemá potní žlázy (Má jich jen malinko na spodní straně tlapek a nejsou určené k ochlazování organismu.), a tak je jeho schopnost regulovat tělesnou teplotu horší než u člověka.

Psí mechanismus regulace teploty se nazývá „termická polypnoe“, pes odvádí teplo zrychleným dýcháním při otevřené dutině ústní. Tento mechanismus klade zvýšené nároky na dýchací a kardiovaskulární aparát. Pokud tedy máte psa s nějakým zdravotním postižením, vysoká opatrnost je na místě, vedro je pro něj mnohem větší zátěží než pro zdravé psy.

Fenka československého vlčáka v trávě.

Dále je třeba dát velký pozor na rozpálené chodníky. Nejen, že pálí do tlapek. Také od nich sálá velké teplo, což je problematičtější pro malá plemena, kdy jsou

Fenka československého vlčáka hrající si v nádobě s vodou.

tomu rozpálenému chodníku blíž. Stejně tak pokud necháváte běhat svého psa u kola, sledujte, jak vypadá vozovka. Může být pokrytá rozteklým asfaltem a ten může způsobit psovi hluboké, bolestivé a špatně se hojící popáleniny.

Co tedy ve vedrech dělat?

Na delší procházky choďte jen ráno či večer, kdy jsou teploty přijatelné. Přes den omezte aktivity i hry. S největší pravděpodobností váš pes na aktivity, jako je například aportování stejně nebude mít chuť. Pokud máte naháče nebo má váš pes řidší srst, třeba na čumáku jako bulteriéři, můžete v případě nutnosti použít kvalitní krém s ochranným faktorem.

Soustřeďte se na chlazení psa

Je třeba ohlídat dostatečný přísun tekutin. Měňte mu vodu několikrát denně, kdy mu do ní můžete přidat pár kostek ledu. Kostku ledu mu můžete dát i na hraní. Bude si ji olizovat a chladit se. Z jedné kostky se neprochladí bude se mu rychle topit.

Můžete mu také vyrobit nanuk s pomocí třeba těchto lízacích podložek. Napatláte na ně třeba bílý jogurt, do kterého dáte kousky jablíčka nebo banánu či pár kuliček borůvek a dáte to zamrazit. 

Máte tak snadno udělanou dobrotu, která pejska zabaví i ochladí. Jsou moc fajn i v zimě, kdy jim je dáte s dobrotami nezmrazené. Pozor na ovoce, které pes nesmí vůbec, jako je hroznové víno (ani hrozinky), třešně, avokádo. Broskve můžou způsobit průjem s těmi opatrně. Samozřejmě vše bez pecek i jablíčka bez jadérek. Psům chutná i meloun, jen ho dávejte bez té slupky.

Banány, borůvky, kiwi, jahody můžete dát bez obav. I ananas, který když zamrazíte i samostatně máte další alternativu nanuku. Pokud váš pes ovoce žere bez problémů, můžete kousky ovoce, popřípadě pamlsky, pokud váš pes naopak ovoce nežere, dát do vody a zamrazit. Buď v tvořítku na led, nebo malé plastové misce. Také můžete být kreativní a můžete parťákovi vyrobit nanuk ve tvaru balónku.

Vezmete takový ten obyčejný párty balónek, napustíte do něj trochu vody, tak aby byl přiměřeně velký pro vašeho psa. Vhodíte do něj ovoce či pamlsky, zavážete a zamrazíte. Poté nanuk vybalíte z gumy a dáte psovi na hraní. Tak tohle jsou takové tipy do bříška.

Důležité však je i chlazení zvenčí

V dnešní době je na trhu několik druhů chladících podložek. Jsou psi, kteří na nich v pohodě leží a podložka tak plní skvěle svou funkci. Na druhou stranu jsou psi, kteří na těchto podložkách ležet nechtějí. Potom můžete pejska otírat mokrým ručníkem nebo mu dělat zábaly mokrými ručníky. Pokud máte psa co miluje vodu máte zábavu v podobě venkovního koupání.

Jen je zase potřeba být opatrní. Pobyt v příliš chladné vodě a následné vystavení organismu psa vysokým venkovním teplotám může způsobit zánět horních cest dýchacích.

Pes začne pokašlávat, je smutnější, a pokud páníček těmto příznakům nevěnuje pozornost 

Pes ležící v trávě.

a pes se vykoupe znovu, může se stav zhoršit do podoby těžké pneumonie, tedy zápalu plic, který může i mladého psa ohrozit na životě.

A jak poznat, že u psa už k přehřátí došlo?

Je několik příznaků, jak lze tento stav poznat:

Pokud dojde na příznaky u poslední tlapky ↑, na nic nečekejte a vyhledejte lékařskou pomoc.

Už když vidíte a cítíte, že je něco v nepořádku začněte psa chladit mokrými ručníky a to i na hlavě. Ještě než se to dostane do nejhorší fáze. Nabídněte mu misku s vlažnou vodou, pokud se nebude chtít napít, tak jej nenuťte. Nechejte mu misku u hlavy. Zkuste se s ním přesunout do chladu. Do klimatizované místnosti nebo například do sklepa. V případě, že není žádný posun k lepšímu vyhledejte raději lékařskou pomoc.

Riziková jsou malá plemena, jak jsem zmínila na začátku, protože jsou blíže rozpálenému asfaltu. Dále staří a nemocní psi, fenky ve vysokém stupni březosti, i malá štěňata. Psi s tmavou srstí a také psi s krátkou čelistí, jako třeba buldočci.

S holkama vám všem přejeme krásné léto a buďte na sebe společně s vašimi parťáky opatrní. Řešit následně zdravotní komplikace není příjemní ani pro psa ani pro nás. 

Chcete čerpat další inspiraci z psího vesmíru? Potom vás zvu do své uzavřené fb skupiny, kde vždy první čtvrtek v měsíci můžete využít Hafporadnu. Vy se ptáte a já odpovídám.

Líbil se vám článek? Chcete se včas dozvědět o tom příštím? Využijte formulář níže ↓ a už vám žádný další článek neunikne 🙂

Tři psi hrající si ve vodní nádrži.

I tyhle základní znalosti důležité pro zdraví vašeho psa řeším s klienty během konzultací. Ono je přece jen lepší se raději zeptat předem, než pak řešit následné zdravotní komplikace a veterinární péči.

Žena se psem

Už mi nikdy nic neunikne 🙂

Zajímavá a důležitá témata z psího světa mi posílejte na tento e-mail (vím, že souhlas se zasíláním novinek mohu kdykoli zrušit stisknutím tlačítka "Odhlásit")

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru