VLČÍ NORA – Jak se domluvit se psem

Fenka československého vlčáka v trysku.

Hyperaktivita u psa

Hyperaktivita u psa

Je váš pes nesoustředěný, vznětlivý, zajímá ho všechno kolem, jen vy ne? Co najde rozkouše, okusuje vám nábytek, hrabe na zahradě, neustále dělá lumpárny a moc nechce odpočívat? Tyhle znaky a projevy chování, i mnohé jiné, se označují jako hyperaktivita. Ne vždy je tohle označení použito správně, to však nic nemění na tom, že tyto projevy chování ukazují na problém.

Slovo „problém“ nemám moc ráda, nicméně tady se asi hodí. Tyto projevy chování vesměs pramení z nudy, nedostatku podnětů, nedostatečné socializace nebo také neschopnosti páníčka nastavit hranice a pravidla. Na tohle všechno je potřeba myslet už u štěněte, jak popisuji ve svém eBooku „Máme doma štěně. A co teď?“. Mnohem více do hloubky se tématu věnuji ve svém štěněcím kurzu

Fenka československého vlčáka tahá hračku, kterou drží lidská ruka.

„Co se nám

snaží 

říct?“

Fenka československého vlčáka ve skoku nad úrovní plotu.

Jak s tím pracovat?

Jak s tím pracovat, když už takové projevy chování jsou? Dobré je si uvědomit, co vám tím chováním říká. Většinou jde o to, že má pes moc energie a snaží se ji zužitkovat po svém. Což vám z mnoha důvodů nemusí vyhovovat. Tak vás čeká práce. Ideální je psa unavit. A to jak fyzicky, tak i psychicky. Psychická únava je také důležitá a dost se na ni zapomíná. Unavený pes = dobrý pes.

Fyzická únava

Fyzická únava je asi jasná. Prostě psa vybít a vyběhat, aby ze sebe dostal přebytečnou energii. Jen to nepřežeňte ve smyslu, že např. přechodně máte více volna, tak budete denně chodit 20 km.

Pes si na tohle rychle zvykne. Pak se vám časové možnosti změní, nebudete moci chodit denně túry, jenže pes se jich bude dožadovat. Opět mu tak bude nervozita narůstat. A to nechcete.

Je tedy lépe vycházky prokládat jinou aktivitou a hrou. Túry jsou samozřejmě taky v pořádku, jen nedoporučuji denně.

Trenérka psů Petra Světlíková si hraje se svou fenkou československého vlčáka s přetahovadlem.

Psychická únava

Pokud máte opravdu pejska s velkým nadbytkem energie, čistě fyzická únava mu nejspíše stačit nebude. Bude potřebovat zaměstnat i hlavu. Velmi dobře k tomu poslouží hlavolamy, hry a cvičení. Učení nových triků či povelů, hledání pamlsků či hraček apod.

Můžete se také pustit do některého psího sportu. Stáhněte si zdarma můj eBook Hraní si se psem: Návody na “domácí” hlavolamy. Najdete v něm návody jak si takové hlavolamy rychle, jednoduše a s minimálními náklady vyrobit.

"Unavený pes = dobrý pes".

Naše holky nejsou hyperaktivní. Pohyb mají samozřejmě rády, nicméně se nehroutí z toho, když např. týden nikam nejdeme. Od mala jsme je učili odpočívat. I tak se snažíme zaměstnávat jim hlavy. Potřebují nové podněty. U nás velmi dobře fungují společné výlety s více vlčáky. To dá totiž práci fungovat takhle ve skupině. Být ve střehu, vést v patrnosti všechny účastníky, ať už čtyřnohé či dvounohé, mít přehled o všem co se děje v celé skupině to je dřina. Po takovém společném výletě jsou naše holky krotké i 3 dny.

Naše energie

Dále je potřeba si uvědomit, že v tom všem hraje podstatnou roli také vaše energie. Váš pes se zákonitě nemůže zklidnit, pokud sami nebudete klidní. Svým aktuálním rozpoložením, energií a chováním ovlivňujete i svého psa.

Jakýkoli neklid, nervozita či vaše pochybnosti se odrážejí v tónu hlasu a řeči vašeho těla, kterou psi čtou především.

Čím více si budete vnitřně jistí, tím více jasní budete pro svého psa. A pokud máte opravdu hyperaktivního psa, platí to dvojnásobně.

Fenka československého vlčáka sedí venku v prádelním koši.

Líbil se vám článek? Chcete vědět včas až vyjde další? Použijte formulář pro registraci níže. Můžete také vstoupit do mé fb skupiny a dozvídat informace např. o psí komunikaci, nebo se můžete nechat jen tak inspirovat 🙂

Cvičitelka psů Petra Světlíková si dává pět se svou psí parťačkou venku na louce.

Pro inspiraci jedna naše hra

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru