fbpx

VLČÍ NORA – Jak se domluvit se psem

Fenka československého vlčáka se přetahuje o hračku.

Společné hraní

Hračky

Nyní si řekneme něco o hračkách. Všichni našim miláčkům kupujeme hračky. Já nejsem výjimkou. Miluji, jak naše holky projevují radost z každé nové hračky.

Dávám jim hračky, přestože vím, jak krátce ji budou mít. U nás hračky během chvilky vybuchují nebo se mění v puzzle. Když jim novou hračku dám zůstávám v jejich přítomnosti po dobu, než hračku otestují.

Fenka československého vlčáka stojící vedle proutěného koše na prádlo.

Sleduji co provádějí, abych měla jistotu, že části hračky nebudou chtít zbaštit. Hlídám je i přesto, že naše holky tyhle tendence nemají. Ono totiž není úplně výjimečné, že psi pozřou kde co. Právě naopak. Pak vám pejsek blinká duhu a vy si marně lámete hlavu co kde sežral.

Pokud má váš pes tendence, kdy sežere vše co najde, tak jej v době vaší nepřítomnosti nechejte raději bez hraček. A pak máme hračky, které by i tak pejsci neměli mít k dispozici pořád. Jsou to hračky účelové, které mají plnit konkrétní úkol, jako např. aporty, pešky a různá přetahovadla. Spoustu super hraček najedete i v e-shopu ZooRoyal.

Správná hra

Hru a dovádění milují snad všichni psi. Od štěňátek jsou to takoví zápasníci. Ještě u mámy neustále zápasí se sourozenci. Přetahují se s nimi o hračky i potravu.

Po příchodu do nového domova samozřejmě pokračují v zaběhnutém modelu hry. Což pro nás není  příjemné a mnohdy je to velmi bolestivé.

Štěněcí zoubky dvakrát příjemné nejsou 🙂 

Fena československého vlčáka se svými štěňaty.

Veškeré nežádoucí chování, které se u pejska objeví, je potřeba řešit hned. Obsáhleji se tomuto tématu věnuji ve svém eBooku „Máme doma štěně. A co teď?“. Hru byste měli začít a ukončit vždycky vy. Pokud pes popadne míček a bude na vás dotírat a vyzývat vás ke hře, tak na to nepřistupujte. V případě, že na to přistoupíte a začnete si s ním hrát učíte ho jediné. Vynutit si pozornost kdy si zamane. Když mu pozornost nebude dopřána, bude si ji vynucovat. Hru začínáme tak, že pes buď klidně stojí, leží či sedí. Hru zahájíte povelem, např. „vem“, „vezmi“, „můžeš“ atd. Pes se může snažit o předčasný začátek hry.

Zůstaňte v klidu, uklidněte i psa a začněte znovu správně. Stejně jako začátek i konec hry by měl být v pozitivním duchu. Nechceme, aby si parťák myslel, že konec hry je trestem. Proto můžete po ukončení hry mít mazlící rituál. Také můžete procvičit pár povelů. Naučíte-li se správně začínat a končit společné hry máte základ pro učení sebeovládání.

Přetahovaná

Tuhle hru milují snad všichni psi. „Vypustí“ při ní přebytečnou energii, navíc si při ní spolu užijete společnou zábavu čímž posílíte svůj vztah.

Nezapomeňte hru využít i k učení nových povelů, jako je třeba „drž“ a „pusť“. Stejně, jako u každého jiného povelu, učení začínáme doma v klidném prostředí. Doma nebude pejska nic rozptylovat a odvádět jeho pozornost.

Pes přetahující se o hračku.

Učíme samozřejmě pozitivním posilováním přes pamlsek. Na zuby by si měl dávat pozor pes sám. Jsou především jeho zodpovědností. Také spoustu hraček k přetahování najdete u ZooRoyal.

Čichací hry

Je fajn trávit společný čas s pejskem i hraním. Čichání je psům vlastní a přesto je to dokáže i psychicky unavit. Naprosto nejjednodušší alternativa je rozmístit a schovat doma či na zahradě pamlsky. Moc mě baví holky pozorovat při jejich hledání.

Líbil se vám tento článek? Nenechejte si ujít ty příští a zaregistrujte se pomocí formuláře níže ↓ a já vám dám vědět, až vyjde ten 

Pes čmuchá pamlsky v ručníku.

příští. Pro další inspiraci, rady a nápady si můžete přijít do mé facebookové skupiny. Přeji vám krásné společně strávené chvíle při hraní s vaším čtyřnohým parťákem. 

Žena se psem

Už mi nikdy nic neunikne 🙂

Zajímavá a důležitá témata z psího světa mi posílejte na tento e-mail (vím, že souhlas se zasíláním novinek mohu kdykoli zrušit stisknutím tlačítka "Odhlásit")

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru