Návštěva veterinární ordinace bývá pro spoustu psích mazlíčků a mnohdy i jejich majitelů, spojena s traumaty a nepříjemnými zážitky. Tyto vzpomínky vyvolávají stres a ten má dopad na jejich psychickou pohodu.
Proto i v čekárně veterinární ordinace bychom se měli chovat ohleduplně k ostatním zvířecím pacientům i jejich majitelům. Svého psa mějte na vodítku, aby zbytečně neobtěžoval a nerozrušoval ostatní zvířecí pacienty. Existuje i několik způsobů, jak svému psovi pomoci překonat strach a snížit stres během návštěvy veterináře.
Předcházející trénink
Už od štěněte je dobré trénovat a psa na návštěvu veteriny připravit. Ideální je, když to stihnete ještě před tím, než dojde na řešení nějaké zdravotní komplikace. Pomocí pozitivního posilování můžete psovi ukázat, že se návštěvy na veterině nemusí bát.
Například si můžete u svého veterinárního lékaře a jeho personálu domluvit cvičné návštěvy, kdy štěně/psa seznámíte s veterinárním prostředím. Pomocí pochvaly a pamlsků pak upevňujete pozitivní chování psa.
Volba správného veterináře
Nejlépe fungují doporučení od spokojených klientů. Moc ráda bych napsala, že všichni veterinární lékaři jsou skvělí, bohužel sama mám v tomhle ohledu také negativní zkušenosti. Nicméně náš nynější pan doktor je opravdu výborný.
Skvělé je, když se u veterinárního lékaře pojí odbornost s milým přístupem ke zvířatům.
Hračka, zklidňující povel
K veterinárnímu ošetření můžete vzít také oblíbenou hračku vašeho psa. Může mu pomoci se uklidnit. Dobré je, učit psa od štěněte nějaký uklidňující povel např. NOSE TOUCH. Díky takovému povelu můžete velmi úspěšně psa zklidnit.
Dobré je se psem pracovat i na jeho soustředění a sebekontrole. Tohle cvičení můžete podpořit i hrami, aby to pro vás oba bylo zábavné. Základní hru pro nácvik soustředění a pozornosti najdete v mém eBooku s hrami.
Dále v něm najdete i hry pro trénink přivolání a jeho upevňování. Již čekání v čekárně u veterinárního lékaře bývá pro psa traumatizující. Nám třeba pomáhá, když mi Christinka sedí takto mezi nohama. Tímto způsobem jí dávám najevo, že v tom jsme spolu a poskytuji ji tím oporu. Je to pro ni lepší, než kdybych ji přehnaně utěšovala.
Zachovat klid
Důležité také je, abyste vy zachovali klid a nepřenášeli svůj stres na psa. V některých případech by pes veterinu zvládl v rozumných mezích, ale stres jeho majitele mu to ztíží.
Snažte se psa zklidnit klidnou a pevnou mluvou. Více informací o tom, jak pracovat se stresem vašeho psa najdete i v tomto webináři.
Přírodní preparáty
Pokud váš pes prožívá na veterině opravdu velký stres, můžete mu ho zmírnit některým z přírodních preparátů.
My používáme Bachovy květové esence, tzv. „krizovky“.
Bachovky pracují s emocemi a jsou bez chemikálií. Mám s nimi i osobní dobrou zkušenost. Návštěva veterinární ordinace může být pro psa velmi vyčerpávající. Dopřejte mu tedy následně dostatečný odpočinek.
Líbil se vám článek a rádi si přečtete i ten další? Můžete využít formulář níže a já vám dám vědět až vyjde další článek na mém blogu. Pokud si s něčím nebudete vědět rady, můžete se na mě obrátit. Pro tento případ můžete využít třeba mou jednorázovou konzultaci. Pomůžu vám nastavit režim s vaším pejskem podle vašich potřeb.
Ráda vás uvidím také ve své facebookové skupině. Můžete se bavit při našich tematických dnech, využít rady a tipy k tréninku nebo využít mou Hafporadnu každý první čtvrtek v měsíci. Přes lupu tam dohledáte i informace k povelu NOSE TOUCH. Těším se na vás.